Zahradní restaurace později známá jako Malé Versailles se původně jmenovala Cihelna, protože v místě, kde se nachází, od roku 1759 cihelna skutečně stála. Ovšem už kolem roku 1780 byla její část přestavěna na hostinský sál s pěkným zahradním areálem. Byť se zde ještě do konce 19. století cihly vyráběly, do popředí se stále více dostávala právě restaurace, kterou si obyvatelé Karlových Varů velmi oblíbili. A nejen oni – roku 1820 hostinec Malé Versailles navštívil dokonce i německý básník J. W. Goethe. Postupem času byl původně pozdně barokní objekt upravován a rozšiřován. První rozsáhlá rekonstrukce chátrajícího objektu proběhla v letech 1995–1996, ale k zásadnímu kroku došlo v letech 2015–2016, kdy bylo Malé Versailles kompletně přebudováno na základě projektu architekta Otty Kašparovského ze studia Massimo Design, s. r. o. Vydařená rekonstrukce dokonce získala titul Stavba roku Karlovarského kraje 2017. Podle Otty Kašparovského je to díky tomu, že se podařilo zachovat genius loci místa.
Suchá výstavba Knauf
Cílem projektu bylo zprostředkovat návštěvníkům hotelu nebo restaurace příjemně strávené chvíle v objektu, který nebude působit okázale, ale naopak útulně. Inspiraci architekt Kašparovský nalezl ve skandinávské architektuře, což se promítlo do minimalistického designu interiéru, kterému vévodí přírodní barvy a materiály. Velký prostor dostalo dřevo, které má opravdový punc historie – pochází totiž ze starých chalup a statků.
Prakticky vše ostatní je nové, třebaže s nádechem patiny. V interiéru lze nalézt například hrázdění, trámy i efekt opadané omítky , ale to vše bylo vytvořeno uměle. I zvenku působí fasáda budovy příjemně jednoduše a vše je harmonicky sladěné. Bylo také nutné zvýšit světlost půdního prostoru, aby v něm mohly vzniknout moderní hotelové pokoje. Původní tedy zůstaly jen dvě stěny a podstatnou část nového interiéru pomohla vybudovat suchá výstavba Knauf.
Knauf sadrokarton - Genius loci Malého Versailles - jídelna
Dva v jednom to je Knauf RED Piano
Pokoje byly vytvořeny pomocí sádrokartonových desek Knauf. Jelikož každá místnost musí být samostatným požárním úsekem, byly k tomu použity desky Knauf RED Piano. Díky dvojitému opláštění příček (celková tloušťka stěny včetně izolace činí 150 mm) pokoje vyhovují rovněž akusticky. Inovativní deska Knauf RED Piano má vylepšené akustické vlastnosti, takže u realizované příčky W112 vykazuje útlum hluku RW 59 dB, což odpovídá zhruba 240 mm masivní omítnuté konstrukce. Opláštění bylo provedeno 12,5 mm silnými deskami. Stejným typem desek jsou řešeny samonosné protipožární stropy v pokojích i na chodbách. Jde o podhledy typu D112, K131 a D131. Desky Knauf RED Piano v opláštění podkrovních prostor měly rovněž za úkol vylepšit akustické vlastnosti konstrukce. Na komunikačním koridoru a v dalších prostorách byly použity předsazené stěny W623 a nenosné W112 a W111. Ze sádrokartonových desek jsou konstruovány také podhledy na chodbě, v recepci (desky Knauf White) i na schodištích (opět RED Piano pro dodržení požární odolnosti). V koupelnách a na veřejných toaletách byly aplikovány impregnované 12,5 mm silné desky Knauf Green, které jsou vhodné do vlhkých prostor.
Knauf sadrokarton - Genius loci Malého Versailles - pokoj
Přestože je celý vnitřek hotelu a restaurace vytvořen nově, je patrné, že se v projektu Malého Versailles s citem snoubila historie s moderními materiály.
Sdílet / hodnotit tento článek