REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Výškovou budovu Hawthorn Tower pokryje les, slibují architekti

Lidé ze studia Stefano Boeri Architetti ohlásili, že počínaje letošním rokem zahajují přípravu projektu Hawthorn Tower, vertikálního lesa, vysazeného a vtěleného do budovy. Stát by měl v Holandsku, a plně funkční by celý objekt měl být v roce 2022. Jedná se o dílo, které by v případě úspěchu mohlo ukončit zatím nekonečnou debatu na téma uplatnění zeleně integrované do architektury.

Vertikální lesy, které by z mrakodrapů ve městech udělaly útesy pokryté zelení, jsou v současné architektuře vděčné téma. Vizuální stránce takových projektů skutečně nelze co vytknout, ale jejich realita je o poznání skromnější. Loni jsme naše čtenáře seznámili s kritickým názorem architekta a designéra Tima De Chanta, a nyní můžeme jen s napětím vyhlížet, jako to v Holandsku dopadne. Architekti z Boeri totiž neslibují málo.

Samotná realizace Hawthorn Tower v Utrechu je přitom poněkud upozaděná. Devadesát metrů vysoká stavba apartmánového střihu není žádnou mimořádností. Ale fakt, že by její fasádu, balkony a patra mělo pokrývat na 10 000 rostlin, včetně keřů a stromů, už zajímavější je. Objekt by totiž měl „fungovat“ stejně jako jeden hektar skutečného lesa, což je ve městě něco nebývalého. Už proto, že by byl schopen pohltit ročně na 5,4 tun emisí oxidu uhličitého, a tím výrazně přispět ke zlepšení stavu a kvality životního prostředí ve městě.

Zdroj: Stefano Boeri Architetti

Projekt, který připravujeme v okolí Jaarbeursboulevard, prakticky přímo u železniční stanice Utrecht, nabídne dočista inovativní zkušenost z propojení městského a přírodního prostředí,“ tvrdí architekti. Těšit se prý můžeme na 360 stromů a 9640 keřů a rostlin (třiceti různých druhů), které budou pokrývat její fasádu ze všech stran. „Bude to nové a zdravé srdce celého města, které obyvatelům města umožní znovu-napojení na přírodu.“

Projekt prezentovali Stefano Boeri Architetti společně s konsorciem G&S vastgoed  a Kondor Wessels. Stavba by měla započít příští rok.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Architektura

Zdroj: STUDIO PEER

Nové lávky v sídlišti Petržalka obyvatelům usnadní a zkvalitní život

Brněnské architektonické studio Peer navrhlo nové lávky na bratislavském sídlišti Petržalka. Cílem je propojit slepé rameno Dunaje s novými MHD zastávkami, které na sídlišti přibydou. Lávky by měly zároveň přispět k tomu, aby se z této lokality stala oblíbená rekreační zóna.

Foto: Jakob Stig Nielsen

Obilný dům žije tradicemi i dnes. Se dřevem to ve Skandinávii vždy uměli

Kulturní a historický význam Jutského poloostrova, který tvoří hlavní pevninskou část Dánska, představuje budova zvaná Obilný dům. Pochází z dílny renomovaného studia Reiulf Ramstad Arkitekter a představila se poprvé české veřejnosti v rámci loňského Salonu dřevostaveb.

Foto:  Even Lundefaret

Dřevěné chaty s výhledem na jezero. Zpřístupnily horskou turistiku rodinám s dětmi

Těžko říct, jestli je ta myšlenka geniální, anebo už ve svých kořenech pomýlená. Pravdu nejspíš ukáže až čas. Upřít sílu jí ale nejde. Pro cestovní ruch a pěší turistiku, nejen v Norsku ale nejspíš i celé Skandinávii, bude do dalších let určující. Dřevěné chaty jsou útulny pro potěchu ducha…

REKLAMA