Strategii již schválila rada města. "Jedním z největších problémů města je, že se lidé stěhují mimo něj a nacházejí bydlení v okruhu 50 kilometrů například v Rosicích, Kuřimi, Tišnově a podobně, kde je bydlení výrazně levnější než v Brně," uvedl Hladík.
Podle něj z toho pro Brno plynou dva problémy. "Neroste počet obyvatel, nezachycujeme absolventy vysokých škol a tito lidé přispívají k dopravním zácpám v Brně, když sem cestují za zaměstnáním, kulturou, sportem nebo volnočasovými aktivitami. Takových lidí je denně kolem 100 000," uvedl.
V plánu je, aby Brno mělo stále 15 procent bytů z celkového počtu bytů ve městě. Každý rok chce dát město asi 300 milionů do infrastruktury pro přípravu stavebních prací, aby nalákalo soukromé investory. Samo město chce stavět sociální byty pro chudé, startovací byty pro mladé rodiny, ale také byty pro seniory nebo handicapované. Chce zavést i družstevní bydlení. V něm by lidé, kteří mají příjem, ale nedosáhnou na hypotéku, vstupovali do družstva i s městem. Družstvo by si vzalo hypotéku a lidé by po jejím zaplacení byty získali. Jako místa pro výstavbu různých bytů Brno označilo lokalitu Na Kaménkách, Kamenný vrch, Červený kopec, Moravské lány nebo Jižní centrum. Kromě toho chce město opravovat vlastní objekty ve špatném stavu. "Chceme v našich i soukromých objektech motivovat vlastníky k přechodu z lokálního systému vytápění na centrální vytápění a kombinace tepelných čerpadel nebo fotovoltaiky a termických využití světelné energie," řekl Hladík.
Sdílet / hodnotit tento článek