Překlady nad okny: možnosti a osazení
Překlady lze používat monolitické nebo prefabrikované. Monolitické překlady nad okenní a dveřní otvory se často bední, armují a lijí společně s železobetonovým věncem nebo celou stropní konstrukcí. Prefabrikované překlady lze používat buď železobetonové na celou sílu zdiva, častěji se ale využívají systémové překlady.
Jelikož i zdivo bylo z cihel Heluz, je výhodné využít překlady daného cihelného systému, zde tedy Heluz „Překlad nosný 23,8 a“ (číselné označení vychází z výšky překladu) Jedná se o železobetonové prvky dodávané výrobcem cihelného systému. Nosné překlady nejsou na celou šířku zdiva, ale pouze o šířce 7 cm. Na naší stavbě byla šířka cihly 30 cm (zateplení bude dodatečné). Nad každý otvor tak musely být umístěny 4 překlady.
Připravené a na stavbě složené překlady
Výhodou těchto překladů je jejich univerzálnost využití na různé tloušťky zdiva i na různou šíři otvorů (lze si objednat překlady určitých délek v modulu 250 mm). Tyto překlady jsou také lehčí a zpravidla je dvojice zedníků zvládne osadit ručně. Překlady jsou také plně staticky únosné ihned po osazení a nemusí se podpírat. Monolitická konstrukce se podpírat musí po dobu tvrdnutí a tuhnutí betonu (plnou únosnost má beton po 28 dnech). Pro omítání je tento překlad výhodnější, jelikož má na povrchu cihelný střep, a společně se zdivem tak tvoří homogenní plochu, nevzniká riziko praskání omítky.
Velikost uložení (tedy podepření na krajích překladů) je minimálně 250 mm na každé straně.
Před uložením překladu je nutné připravit a vyrovnat zdivo a místo uložení překladu. Překlady se nesmí ukládat přímo na zdivo! Pod překladem je nutné z cementové malty udělat přesně do roviny vyrovnaný podklad. Překlad se ve zdivu zalícuje podél předem nataženého provázku. Více překladů k sobě se sváže vázacím drátem, aby se překlady nepřeklopily. Prostor okolo překladu se vyplní cementovou maltou.
Kontrola rovinnosti vyzděného otvoru
Pokračování ve zdění na překlady
Domy v lokalitě Na Hradě jsou zděné na polyuretanovou pěnu, jak jsme si ukázali v předchozím článku. Polyuretanovou pěnu lze ale použít jen ke spojení dvou cihel (pěna expanduje „proroste“ vzájemně do dutin obou cihel a tím je spojí). Na překlady se však musí cihly zdít již opět na maltu.
Je zde ale problém s výškou spáry. Výška spáry při zdění na PUR pěnu je nulová, výška vodorovné spáry při zdění na maltu je v řádech centimetrů. Proto se musí cihly kladené na překlad seříznout na výšku – snížit. Jedině tak dosáhneme toho, aby nám zdivo kladené na překlady přesně výškově lícovalo s okolním zdivem a ložná spára byla průběžná.
Styčná spára zdiva a překladu se vyplní vápenocementovou maltou
Na našich domech Na Hradě je nad překlady vyzděn již jen jeden řádek cihel, na ten následně přijde železobetonová monolitická stropní deska, která bude tvořit součást střechy.
O přípravě betonáže monolitické stropní konstrukce v České Skalici si povíme zase příště. Pokud si nechcete nechat ujít nic z budoucího obsahu portálu ESTAV.cz aktivujte si týdenní zpravodaj zdarma.
Sdílet / hodnotit tento článek