Podle odborných studií, v USA je možné opětovně využít (tzv. rekuperovat) až 20 % - 50 % odpadního tepla produkovaného průmyslem. Toto by mělo nejen vliv na pokles emisí skleníkových plynů, a to až o 20 %, ale také na růst marží před zdaněním, nejčastěji mezi 10 % - 15 %.
V Evropě již desítky let fungují úspěšné projekty na zpracování odpadového tepla
Firmy mohou odpadní teplo použít buď pro svou další potřebu, či jej odprodat místním samosprávám. V případě druhé možnosti, i v Evropě existuje několik příkladů, které ukazují, že propojení businessu a rezidenčního trhu je velmi prospěšné.
Jedním z těchto příkladů je město Kodaň, které uspokojuje 98 % poptávky po energiích z odpadového tepla produkovaného místním přístavem. Využívání odpadového tepla zde má tradici již od roku 1984 a průměrná domácnost Kodaně díky němu ušetří za teplo v průměru 1 400 eur ročně, emise skleníkových plynů zde byla snížena o 203 000 tun ročně.
Druhým příkladem je projekt HafenCity v Hamburku, který je sice v plánu realizaci, nicméně po svém dokončení, přístav v Hamburku bude zásobovat odpadovým teplem 6 000 domácností v nově postavené čtvrti HafenCity.
Pobočky budoucnosti? Lidl již takové staví v Německu
V Německu dnes vznikají pobočky řetězce Lidl s označením „Pobočka 3.0“, které kladou důraz především na ekologii. Na střechy prodejen jsou umístěny solární panely, teplo z kompresorů mrazáků je rekuperováno a opětovně využito pro provoz prodejny, součástí poboček je i nabíječka na elektromobily.
O rekuperaci uslyšíte čím dál častěji
Odpadové teplo a jeho využití jsou již dnes velkým tématem, přičemž jeho význam do budoucna roste tak, jak se budou zvyšovat požadavky na snižování emise skleníkových plynů a energetickou náročnost. Například v již zmíněném Německu je dokonce ve hře i varianta, kdy by systém tzv. emisních povolenek byl rozšířen i na dopravce a jiné typy podniků, než jsou elektrárny.
Sdílet / hodnotit tento článek