REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Akustika kanceláře, třídy či jídelny?

Při navrhování nové stavby, či rekonstrukci interiéru, architekti a návrháři ne vždy myslí také na atribut akustické pohody. Buď se tato záležitost podcení, nebo se šetří peníze, případně panuje názor, že tyhle doplňující záležitosti už si má řešit nájemce, či provozovatel prostor dodatečně a sám.

Zdánlivě by se mohlo zdát, že potíže s akustickou nepohodou, tedy nadměrným hlukem a ozvěnou, jsou zejména v interiérech s většími rozměry, jako jsou open-space kanceláře, jídelny, tělocvičny, školící třídy, haly či sály. Ano, problémy tam ve většině případů skutečně bývají. Akustika je podceňována a začíná se řešit, například až když se do nové stavby naženou zaměstnanci a zjistí se, že to není úplně optimální, nebo že je to dokonce totální průšvih jak z hlediska nedodržení hygienické normy, tak negativního dopadu na pracovní morálku, či kondici pracujících. Přitom nemusí být člověk diplomovaný stavitel, aby si mohl domyslet, že když je někde hladká plochá podlaha, hladký plochý strop a všechny příčky postavím z betonu s hladkou povrchovou úpravou + do toho přidám pár příček ze sádrokartonu, bude to znít všude jako v jeskyni.

Potíže bývají ale i v menších prostorech. Tam jsou paradoxně mnohem rušivější.

Malé prostory jsou totiž většinou místa určeny jako hovorny, zasedačky, phone-boxy, školící třídy, soukromé pracovny atd. Člověk tam tedy více vnímá například to, že někomu nejde rozumět, že se lidé překřikují, nebo že člověk neslyší zvuk ze speakru při konferenčním hovoru, či při promítání filmu.

Dnes jsou velmi moderní a oblíbené materiály – sklo, beton, kov a sádrokarton.

Tohle jsou akusticky nejhorší materiály, co snad mohou býti. Ale jsou dostupné, krásné, stylové a za přijatelné peníze. Proto je vidíme v 90% větších i menších firem, použité jako příčky a stěny pro předělování prostor, či vytvoření kupéček a místnůstek v rámci většího otevřeného prostoru, aby mohly například. hovory, pohovory a školení probíhat odděleně.

Samozřejmě se tyto nedostatky týkají také dnešních moderních obytných domů.

Téměř všechny se staví hojně prosklené v kombinaci se sádrokartonem, litou, či kachlovou podlahou a v open-space stylu.

Jakákoli hudba, televize, hovory se rozléhají po celém domě, ale vy jako sledující 4 metry od televize máte problém rozumět.

Jak ale tyhle vady se špatnou akustikou dodatečně vyřešit?

A jak je vyřešit ideálně s minimálním zásahem do konstrukce, bez nepořádku, bez hluku a pokud možno bez přerušení provozu, pokud se třeba jedná o firemní, či třeba školní prostory? Také jak to vyřešit, aby to nějak vypadalo?

Nejprve je třeba říci toto. Akustické doladění místnosti má vždy nejvyšší efekt, pokud se dělá od stropu. Ano. To zní na první dojem možná složitě, ale...

Naštěstí tady máme skvělý vynález jménem melamin

Melamin je pryskyřice, z které lze dělat pěněné bloky. Obklady, které se řežou z těchto bloků mohou mít téměř jakýkoli tvar. Tvarovky z melaminu jsou ultralehké (deka 100x100x4,5cm má cca 200g), jsou nehořlavé, mají od výroby bílou nebo světle šedivou barvu a v sekci porézních materiálů jsou, co se týče do zvukové absorpce, to nejlepší, co lze dostat.

Melaminové desky lze při realizaci velmi snadno řezat, nebo do desek vyřezávat žlaby, například pro kabely, trubky atd. Deskám do tloušťky 5 cm nevadí ani klenuté stropy, jelikož lze desky do určité míry ohýbat.

Právě síla 4-5cm je optimální síla pro použití do zmíněných provozů a prostor. Jelikož od těchto tlouštěk má melaminový panel obstojné absorpční koeficienty už od frekvence 315 – 500 HZ. A bavíme-li se o každodenních, klasických zvucích, jako je lidský hlas, produkovaný, či mluvený, hrkání židlí, šum tiskáren, elektroniky, řinčení sklenic, ťukání do klávesnic, pokládání předmětů na stoly, na podlahu, ťukání podpatků a cokoli jiného si vzpomenete v tomto duchu, tak je to více než dostačující. To ostatně lépe, než z obrázků a grafů, můžeme poznat ze série videí, s ukázkami před a po instalaci melaminového odhlučnění na konci článku.

Co to v praxi znamená?

Znamená to, že se hodí téměř všude. Je nenápadný. Bílá, nebo sv. šedivá barva je univerzální. Když dáte na plochý, bílý, či šedý strop melaminové desky, například v rozměru 100x100cm, nebo v jakémkoli jiném rozměru či tvaru, který se vám hodí, tak nijak zásadně nenarušíte stávající styl interiéru. Obkládat není třeba celý trop. Pro markantní zlepšení stačí rovnoměrně rozmístit obklady na 50% plochy stropu.

Instalace probíhá v tichosti, bez nepořádku a klidně tedy za provozu.

Instalace melaminových desek a panelů

Nejčastější forma instalace je lepení na plochý hladký strop ve formě desek 100x100cm, nebo jiných dílů, které prostoru vyhovují. Lepení probíhá rychleschnoucí, nízko-expanzní lepící pěnou. Na desky se dává lepidla minimálně, jelikož jsou ultralehké. Což znamená,

že když by přišlo na věc, tak desky lze šetrně odlepit a použít jinde.

Druhý typ instalace je zavěšování. To je praktické v interiérech s vyšší světlou výškou.

Zavěšené akustické prvky nejen že skvěle fungují, ale pokud má člověk trošku fantazii, může to i vypadat velmi zajímavě. Protože je melamin velmi lehký není nutno háčky pro zavěšení melaminových komponent zavrtávat a dělat tak hluk a nepořádek. Háčky prostě stačí nalepit, třeba lepidlem mamut.

Což se určitě nedá říci o jiných závěsných akustických panelech, které jsou několikavrstvé, složité a těžké. I přes to můžeme tyto těžké kolosy v některých prostorech s vysokými stropy vidět. Nejen že jsou drahé, ale instalace a logistika je složitá. Bez vrtání, či chemických kotev se realizace neobejde a při případném utržení mohou být tyto těžké visací panely i nebezpečné. Melamin je v akustické branži relativně nový, a ne příliš známý.

Třetí typ instalace je takový, kde se potýkáme s již vyhotoveným rastrovým, kazetový stropem. Tam se kromě lepení nabízí i možnost vložení melaminových kazet do rastru, místo stávajících. Opět – netřeba po celé ploše. Postačí cca 50, 40%, podle možností.
Skládání například do šachovnice, či například matice co druhá kazeta je melamin.

Melaminové panely na stěny?

Použití melaminového obložení na stropy má ne-jen ten smysl, že se dostaví nejznatelnější účinek, ale má to i praktický důvod. Pokud se jedná o klasické prostory, kde se nějak udržuje pořádek, na strop se nepráší. Respektive není to znát. Také na strop nikdo nesahá, nikdo se o něj neopírá, neotírá atd. Melamin bohužel není materiál, který byste v případě ušpinění přetřeli vlhkým hadrem. A tak se nedoporučuje obecně dávat jej v obnažené podobě na stěny, kam může někdo dosáhnout. Obzvláště bílý melamin je náchylný k upatlání, „upalcování“, nebo poškození. Už při instalací je dobré míti na rukou čisté bílé rukavičky.

Je jiné řešení s podobnými atributy i podobně snadnou instalací?

Nejbližší příbuzný melaminové pěny je standardní polyuretanová akustická pěna.

Ta je sice o dost levnější, ale ne vždy splňuje nároky jak estetické, jelikož je od výroby jen v tmavě šedém provedení, tak požárně-bezpečnostní, jelikož není úplně nehořlavá, ale pouze samozhášivá. A to se někdy hasičům, či bezpečnostním technikům nelíbí. Jinak se dá říci, že je dosti podobná. Tmavě šedou pěnu v provedení nejrůznějších profilů můžeme vidět zejména v nahrávacích, či třeba rádiových studiích, v hudebních zkušebnách, klubech apodobně.

Co se stane, když zlepšíte akustiku?

Kromě samozřejmé věci, že si budete lépe rozumět při hovorech, zaostří se zvuk multimediálních zařízení, sníží se ozvěna a vy se budete cítit příjemněji, se stane také to, že se při stejném chování, při stejném provozu, na který jste zvyklý, také sníží hladina hluku.

Sníží se, jelikož se bude méně načítat akustická energie, která jinak běhá po všech holých plochách místnosti. V praxi to udělá třeba 3-6 dB, což vzhledem k tomu, že dB je logaritmická funkce je dosti slyšitelný efekt. A tak se zároveň mohou také eliminovat potíže týkající se hluku plynoucího například skrze dveře, stěny atd. Prostor se zkrátka ztiší.

Podívejte se na videa PŘED/PO, kdy byl pro realizaci použit melamin:

akusticka-pena.cz
telefon: 773 835 592
e-mail: fryc@akusticka-pena.cz
web: https://www.akusticka-pena.cz

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Akustika bytů a domů

Unikátní model teď čekají akustická měření. Zdroj: AVETON

Nový kocertní sál v Ostravě: Můžete si prohlédnout model interiéru

Zájemci si mohou prohlédnout akustický model interiéru nového ostravského koncertního sálu v měřítku 1:10. K vidění je v městské galerii PLATO v prostorách bývalého hobbymarketu Bauhaus. Řekla to mluvčí ostravského magistrátu Gabriela Pokorná. Koncertní sál bude mít tvar pouzdra na hudební nástroj. Stavba využívá…

Zdroj: Adobe Stock -  4Max

Stěny pasivního domu: Z čeho je udělat, jaké musí splňovat vlastnosti

Obvodové stěny pasivního domu jsou společně se střechou a okny další zásadní konstrukcí chránící proti únikům tepla. Jejich konstrukce může být dřevěná či zděná, s dodatečným zateplením nebo jednovrstvá dle preferencí stavebníka a projektanta, filosofie návrhu a specifik stavebního systému. Záleží na celkové…

REKLAMA