Bateriová varianta zvládne většinu úkonů
Pokud zrovna nejste výjimka, která vrtá do betonu, nebo kamení, poslouží vám aku vrtačka s naprostým přehledem. Bez větších potíží s ní zvládnete vrtat do zdi, cihel, kovu a samozřejmě do dřeva. Kromě běžných vrtáků se do sklíčidel nechají chytit i další stopkové nástroje, kterými mohou být bity se všemi myslitelnými koncovkami pro šroubování šroubů. Kromě nich lze do vrtaček uchytit kulaté kartáče, brusné nástavce a další.
Kromě názvu aku vrtačka se lze setkat také s pojmenováním vrtací šroubovák, aku šroubovák, akuvrtačka, nebo slangově akučka. Všechny tyto názvy pojednávají o jednom a tom samém nástroji. Abychom byli přesní, existují velké plnohodnotné aku vrtačky a také malé aku šroubováky, které se mezi sebou liší především hmotností, velikostí a také sílou, kterou dokáží vrtat, respektive utahovat.
Zatímco aku šroubováky jsou vesměs jednoduchá, ne moc nastavitelná zařízení, moderní současná aku vrtačka má nastavení poměrně dost a všechno pro snadnější obsluhu a lepší výsledky. Akumulátorové vrtačky mají plynulou spoušť, to znamená, že rychlost otáček se mění v závislosti na tom, jak moc silně spoušť stisknete. Otáčky se u některých modelů dají regulovat i kolečkem, kterým se nastavují nejvyšší otáčky, kterých vrtačka dosáhne při plném stisku spouště.
Vlastnosti a rychlostní stupně
Sklíčidlo, tedy prvek, kterým se upevňuje stopkový nástroj do čelistí, je u současných akuček ovládáno ručně. Zpravidla hned za ním bývá umístěn prstenec, který slouží k nastavení utahovacího momentu – to oceníte například při šroubování šroubů do sádrokartonu, nebo do měkkého dřeva, či skládání nábytku. Všechny aku vrtačky mají také přepínání pravého a levého chodu, které bývá umístěno v dosahu palce. Lze tak jednoduše nejen šroubovat, ale samozřejmě také šroub vyndat.
Dobře vybavené akumulátorové vrtačky mají také 2 až 3 rychlosti převodovky, která funguje naprosto stejně, jako v autě. Při první rychlosti jsou otáčky menší a síla větší, zatímco při nastavení 2 a 3 rychlostního stupně jsou otáčky vyšší a síla menší.
Při výběru pozor na baterii
Některé modely mohou mít přisvětlovací LED diody, případně magnetické prvky pro uchycení často používaných nástrojů. Nejdůležitějším prvkem je však baterie, které jsou již moderní, nemají paměťový efekt a nabijí se do několika desítek minut. Vždy je lepší mít dvě, kdy s jednou pracujete a druhá se mezitím nabíjí. Při nákupu se však ujistěte, že je vrtačka dodávána spolu s akumulátorem. To lze vyčíst z recenzí aku vrtaček, které nutnost dokoupení mohou zmiňovat.
Jak jste si jistě všimli, pořídit si aku vrtačku je dobrou volbou pro naprostou většinu lidí, kteří alespoň čas od času něco někde dělají. S výběrem té nejlepší vám mohou pomoci recenzní a srovnávací weby, které velkou část srovnání, výpisu kladů a záporů u top modelů udělají za vás.
Sdílet / hodnotit tento článek