REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Dřevěná chata se stěnami z plexiskla umožní dokonalé spojení s přírodou

Propagace cestovního ruchu, odborné studie a v neposlední řadě architektura, která stojí na samém pomezí jednorázové instalace a trvalejší stavby. Tak vypadají hlavní ingredience koktejlu, který umíchala Jeanna Bergerová, vedoucí představitelka švédského studia JeanArch. Díky tomu, že se její aktuální projekt rodil z vícera inspiračních zdrojů, stala se stavba 72hour Cabin široce diskutovanou záležitostí. Zaslouženě.

Iniciativa k nastartování projektu vzešla od neziskovky Visit Sweden a její mateřské organizace Turistrådet Västsverige, který dle svého názvu vcelku nepřekvapivě propaguje cestovní ruch v severské zemi. Nemají to prý vůbec lehké: zalesněné území a příroda je tu takříkajíc na dotek, a tak není snadné propagovat domácí turistiku. Ano, zahraničními výletníky se zdejší jehličnaté hvozdy jen hemží, ale místních batůžkářů tu mají pomálu. A proto na to lidé z Visit Sweden šli trochu netradičně. Dalo by se říct, že doslova „od lesa“.

Rozhodli se vyzvednout regenerační schopnost místních lesů a divoké přírody vůbec. Chtěli poukázat na to, že z presu extrémního stresu vás nejlépe dostane pobyt v divočině. Čerstvé povětří, vítr šumící ve větvích, pohled na zelenou trávu, sledování mraků na obloze. Stačí si jen dopřát takovou mentální lázeň, a můžete číslo na svého psychiatra vymazat z telefonu.

Foto: Jeanna BergerFoto: Jeanna Berger

A ještě drobnost: protože ve Visit Sweden měli nouzi hlavně o místní turisty poptávající vícedenní pobyty, musíte k dosažení kýženého anti-stresového efektu pobýt v přírodě o něco déle. Ideálně tak tři dny, dvaasedmdesát hodin. Tím je vysvětlen i název projektu 72hour Cabin, který po stránce praktické architektury uváděla Bergerová v život. Co měla vytvořit? Obydlí, ve kterém by jeho obyvatel dokázal přežít tři dny, a přitom byl doslova obstoupen svěží zelení.

Chatka, kde zapomenete na starosti

Bergerová se nespokojí s málem a průměrností, a tak vytvořila hned pět takových „chat“. Nebo spíše útočišť, protože absence většiny stěn a převaha prosklení neevokuje ani tolik stavbu, jako spíše terárium. Což vlastně není úplně netrefné přirovnání. Člověk se tu stává živočichem, pasivně odděleným od svého okolí. Ubytovaný vyhlíží ven ze své chaty, a je přitom obklopen komfortem a pocitem bezpečí.

Foto: Jeanna BergerFoto: Jeanna Berger

Tvorba plánu nebo nějaký princip organizace vnitřního prostoru tu patřily mezi velmi nenáročné prvky práce. Interiéru absolutně dominuje dvoumístná postel. Ne že by se tu přímo počítalo s nocováním dvou lidí, ale spíše jde o pohodlí jednoho nocležníka. Pevná dřevěná stěna za hlavou postele nese jednoduchý policový systém. Nic, co by přitahovalo zbytečný chaos, jen místo, kam si odložit zubní kartáček a nějaké šatstvo.

Návrat k přírodě? Ano, zapomeňte na toaletu

Pod postelí se ještě nachází úložný box, který je naplněn standardní výbavou: potraviny, láhve s vodou, hygienické potřeby, odpadkový koš, nočník. Ano, čtete správně. Nikdo přeci neříkal, že pobyt v divočině bude jen tak, ne? Tím ale můžeme popis vybavení ukončit, nic jiného tu totiž k vidění není. Masivní dřevěná postel je vaším stolem i židlí. Můžete se válet a relaxovat dle libosti, ostatní by vás jen zbytečně rozptylovalo.

Foto: Jeanna BergerFoto: Jeanna Berger

Pozor na skleníkový efekt!

Další „pevnou“ stěnou je ta protilehlá. Slouží současně jako dvoukřídlé dveře, s pevnými veřejemi. Zbytek stavby je vlastně sérií dřevěných rámů, které kopírují profil domku, a jsou vyplněny průhledným materiálem, patřičně zesíleným. Včetně stropu, respektive střechy. Na vybavení prototypu nejprve pracovali skláři z firmy Bengtsfors Glasmästeri, kteří ale záhy přehodnotili ideu čirého skla.

Sklo je křehké a těžké. Transportovat jej na izolovaný ostrov, nebo se obávat pádu každé suché větve na stavbu, to by nebylo dobré,“ rozhodla Bergerová. Nakonec tedy vyhrálo lexanové sklo, druh plexiskla. Stavba se tím vylehčila. A aby se architektka vyhnula „skleníkovému efektu“, potřebovala interiér dobře ventilovaný. Částečně se o to starají mezery v dřevěné podlaze, ale v případě potřeby je možné rozvinout na střeše zastiňující širší dřevěný plaňkový kryt. Záleží na přání obyvatele. Nejefektivnější větrání je pochopitelně otevřenými dveřmi.

Foto: Jeanna BergerFoto: Jeanna Berger

Probuzení do zázraku uklidňující samoty

Snaha udržet design čistý a jednoduchý byla cílená. Ať už z hlediska konstrukce, tak i kvality života těch, kdo uvnitř budou spát,“ říká Bergerová. „Řešeným problémem byl stres ubytovaných, a proto ta nekomplikovanost uspořádání. Bydlení v těchto chatkách by mělo být stejně snadné a přirozené jako třeba stanování. Máte jen větší a měkčí postel, a mnohem lepší výhled. Není tu voda ani elektřina, jste jen obklopeni přírodou.

Obyvatelé 72hour Cabin pochopitelně nejsou vězni: jestli si s sebou vezmou rybářské náčiní nebo poutavou knihu, to už je na nich. Obydlí se jim postará o vcelku komfortní zázemí. A destinace? „Skoro 95 % rozlohy Švédska je neosídlené, a nachází se tu více než 100 000 jezer. Lidé se díky tomuto objektu mohou vydat objevovat dočista nová teritoria,“ dodává Bergerová. „U první pětice jsme se citlivě snažili umístit je tak, aby maximálně těžili z výhod rozmanitého prostředí, do kterého jsme je zasadili. Dveřmi jsme je orientovali proti dramatickým a silným výhledům.“

Foto: Jeanna BergerFoto: Jeanna Berger

Každý kus je originál

Truhláři z firmy Bolist v Bengtsforsu se už postarali o to, aby se 72hour Cabin dala bez problémů rozebrat a sestavit na požadovaném místě. A dvojice proškolených stavitelů z firmy Fridh Hell’s Bygg AB ji dokáže poskládat za tři hodiny, bez strojní techniky. K terénu přitom chatka nepřiléhá, stojí jen na čtyřech nohách, s různě nastavitelnou výškou. Tím ej možné vyrovnat ji i v nakloněném svahu. Minimální výška „nad horizontem“ činí deset centimetrů, ale může to být i 70 cm.

Základním stavebním materiálem je tu kvalitní smrkové dřevo, které „drží jen pár šroubů“. „Vzhledem k tomu, že je to totožný materiál s tím, kterým je 72hour Cabin v přírodě obklopena, byla to jasná volba,“ dodává Bergerová. Zmiňuje také, že každá z vytvořených chatek je originál. Tu první montovala víceméně sama, s vydatnou pomocí vlastní rodiny. Ty další už dodávala firma, ale s ohledem na momentálně dostupné délky dřeva. Některé jsou tak kratší, jiné prostornější. Všechny ale mají své osobité kouzlo.

Foto: Jeanna BergerFoto: Jeanna Berger

V současnosti se počet 72hour Cabin ve Švédsku decentně rozrostl. Dvě další teď stojí u Baldersnäs nedaleko Dalslandu. Pokud byste si tu ale chtěli dopřát lázeň pro duši, pospíchejte. Zdá se, že jsou všechny zarezervovány na dvě léta dopředu. Jestli místními, nebo zahraničními turisty, se už Jeanna Bergerová nepochlubila.

Co o projektu prozrazuje Jeanna Bergerová?

„Vidím tyhle malé prosklené chatky jako drobné lesní kaple. A byla bych ráda, kdyby je lidé využívali k oslavě přírody,“ říká Bergerová, a přikládá ještě vzpomínku z dětství. „Když jsem byla malá, přišly mi vždycky špičaté střechy stodol a jejich dvoukřídlé vrata skoro posvátné. Způsob, jakým se před ubytovanými lidmi ráno po otevření dveří rozprostře příroda a dovnitř pronikne světlo je pro mě stejně magický, jako když jsem si kdysi dávno šla hrát do stodoly. Současně je pro mě důležitá i příroda, a tyhle chaty s ní krásně splývají. Lidé nebo zvířata kolem nich mohou projít, aniž by je zaznamenali nebo je nějak obtěžovali. A úcta k přírodě je důležitou součástí toho, co cítím.“

Foto: Jeanna BergerFoto: Jeanna Berger

Věda nebo jen dobrá reklama?

Individuální i celospolečenský prožitek blaženosti a duševní pohoda jsou ve Švédsku ostře sledované veličiny, alespoň tamními psychology. I proto se v roce 2017 s chutí zhostili zajímavého experimentu. Pozvali si pět lidí, o jejichž zaměstnání se dá bez rozpaků říct, že je stresující. Jen namátkou: francouzský taxikář, německý policista, britský reportér. A všem zajistili třídenní pobyt v izolovaných 72hour Cabin, rozmístěných po ostrově Henriksholm. Tři dny samoty, které si mohli zpestřit čtením, venkovním vařením, koupáním nebo rybolovem. A dál?

Aby se dalo hovořit o nějakých rigorózních výstupech, prošli si tito vyvolení sérií lékařských testů před a následně po pobytu. Vesměs klasika: krevní tlak, frekvence srdečního tepu, hladina cukru v krvi. I veličiny subjektivní: pocit klidu, vzrušení, míra kreativity, pocit napojení na přírodu. Jak asi tušíte, po třech dnech se do civilizace vrátili místo vyždímaných a utahaných lidé nabití energií, odpočatí. A v objektivně měřitelných charakteristikách si vedly o 70 % lépe. Což už stojí za zvážení.

Foto: Jeanna BergerFoto: Jeanna Berger

Údaje o projektu

Název projektu: 72hour Cabin
Typ projektu: Relaxační útulna v přírodě
Architektonické studio: JeanArch
Lokalizace: Henrik Schröders gata, 671 31 Arvika, Švédsko
Vedoucí projektu: Jeanna Berger
Dodavatel stavby: Fridh & Hell's Bygg
Konstrukce: Moelven Töreboda, pila a tesaři v Eksjö
Materiál: Bolist, Bengtsfors
Sklo, lexanové sklo: Bengtsfors Glasmästeri
Klient: Turistrådet Västsverige
Rok dokončení (finalizace): 2017
Zastavěná plocha: různá

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

Zdroj: STUDIO PEER

Nové lávky v sídlišti Petržalka obyvatelům usnadní a zkvalitní život

Brněnské architektonické studio Peer navrhlo nové lávky na bratislavském sídlišti Petržalka. Cílem je propojit slepé rameno Dunaje s novými MHD zastávkami, které na sídlišti přibydou. Lávky by měly zároveň přispět k tomu, aby se z této lokality stala oblíbená rekreační zóna.

Foto: Jakob Stig Nielsen

Obilný dům žije tradicemi i dnes. Se dřevem to ve Skandinávii vždy uměli

Kulturní a historický význam Jutského poloostrova, který tvoří hlavní pevninskou část Dánska, představuje budova zvaná Obilný dům. Pochází z dílny renomovaného studia Reiulf Ramstad Arkitekter a představila se poprvé české veřejnosti v rámci loňského Salonu dřevostaveb.

Foto:  Even Lundefaret

Dřevěné chaty s výhledem na jezero. Zpřístupnily horskou turistiku rodinám s dětmi

Těžko říct, jestli je ta myšlenka geniální, anebo už ve svých kořenech pomýlená. Pravdu nejspíš ukáže až čas. Upřít sílu jí ale nejde. Pro cestovní ruch a pěší turistiku, nejen v Norsku ale nejspíš i celé Skandinávii, bude do dalších let určující. Dřevěné chaty jsou útulny pro potěchu ducha…

Foto: BoysPlayNice

Vkusná novostavba s respektem k původní zástavbě Karlína

Dvojí barevnost hmot, dvojí výška objektů, moderní vzhled, nekonfrontační řešení, to vše dělá z projektu ICONIK velmi zajímavé řešení, esteticky zdařilé. Máme zde příklad, jak lze zdárně vyřešit vcelku složitou parcelu v původní historické zástavbě, omezenou spoustou uzancí.

REKLAMA