Ačkoliv podle statistik Českého statistického úřadu (ČSÚ) využívá pronájem jen necelá čtvrtina (22 %) Čechů bydlících v bytech, oproti více než dvojnásobnému množství Němců či Rakušanů, developeři kvůli zpřísňujícím se podmínkám hypoték sázejí zejména ve velkých městech na růst poptávky po nájemním bydlení.
V souvislosti se stoupající cenou bytů v Praze, Brně i dalších velkých městech a stále náročnějšími podmínkami pro získání hypoték se více zaměřují na projekty nájemního bydlení. Poptávka po bytech k pronájmu v největších českých městech narůstá, jejich nabídka odpovídající moderním požadavkům ale stále nedostačuje.
Výnos 2-4 % ročně není překážkou
Trh s nemovitostmi tak začíná vykazovat nový trend. Množství bytů o menší výměře zamýšlených již před výstavbou k pronájmu začíná růst i přesto, že návratnost této investice je pomalejší než u bytů k přímému prodeji.
ČR je v podílu nájemníků pod průměrem EU. Osobní vlastnictví upozaďují především mileniálové
Češi jsou v porovnání s ostatními evropskými národy specifičtí svým důrazem na osobní vlastnictví. Zatímco v Česku bydlí v nájemních bytech podle Českého statistického úřadu jen necelá čtvrtina lidí (22 %), v Rakousku či Německu je procento nájemníků v bytech více než dvojnásobné (v Rakousku 44,3 %, v Německu 48,1 %). Česká republika je tak v podílu nájemníků pod průměrem Evropské unie (30,5 %) a ve srovnání s ostatními členskými státy až na 17. místě.
Sdílet / hodnotit tento článek