Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Vyčištění klimatizace či kontrola střechy – 5 tipů, co udělat v domácnosti po letní sezoně

S chladnými rány a kratšími dny je čas pomalu začít myslet na zazimování zahrady a přípravu domu či chaty na nadcházející zimní sezónu. Odborníci doporučují tuto fázi úklidu a příprav nepodcenit. Řešit totiž následky až během tuhých mrazů je nejen nepříjemné, ale obvykle i několikanásobně dražší.
zdroj: Fotolia.com

Na mráz připravte nejen rostliny, ale i zbytek zahrady

Pokud na zahradě cokoliv pěstujete, asi netřeba připomínat, že je třeba záhonky, stromy i keře nachystat na chladné období, během kterého budou odpočívat a sbírat síly na jaro. Pozornost je však třeba věnovat i trávě, kterou je dobré posekat a na zimní období nechat o něco vyšší. Neuškodí ani její prohrabání, díky odstranění posekaných zbytků bude trávník vzdušnější a kořeny na zimu zesílí. Na co byste při rytí, sekání a shrabování neměli také zapomenout, jsou i veškeré zahradní domky, kůlny či pergoly. Zkontrolujte po létě, zda nevznikly někde pukliny či škvíry, zda dostatečně těsní okna i dveře nebo jestli stříšku nebude zatékat. Případně opatřete zahradní stavbu novým nátěrem. Zapomenout byste neměli ani na dobré uschování a zazimování sekaček a zahradního náčiní.

Čistou klimatizací předejdete množení bakterií

Prohlédněte izolaci u všech oken. Špatně seřízené rámy mohou teplotu v domácnosti snižovat praktiky celou zimu, což se projeví na nákladech za vytápění. Pozornost se však na podzim vyplatí věnovat i údržbě chladících zařízení, která byla během léta v permanenci. „Klimatizace mají za sebou po letošním teplotně nadprůměrném létě náročný provoz. Jejich podzimní údržba se tedy jednoznačně vyplatí. Nejedná se o nic složitého, uživatelé by se měli zaměřit především na filtry, které je potřeba podle pokynů v návodu pečlivě očistit,“ upozorňuje Ivo Zabloudil, produktový manažer společnosti Enbra, která se specializuje na prodej, instalaci a servis klimatizačních zařízení a otopné techniky. Čisté filtry zabrání množení bakterií a mikrobů, zároveň také brání možnému nárůstu spotřeby. Podzimní údržba klimatizace je pak na místě o to více, pokud je zařízení používané i v zimních měsících k vytápění domácnosti.

Pozor na zamrzlé panty a zámky

Pozornost si zaslouží i jednotlivé vstupy do domácnosti, například u rodinného domku se vyplatí věnovat se každému z nich – ať už se jedná o vstupní dveře, garáž či branku. U vstupních dveří je podle odborníků dostačující údržba jednou ročně, lze do ní přitom zahrnout kontrolu těsnění, pantů a promazání zámku. U garážových vrat je dobré vyčistit i kolejnice a těsnění. Prach či špínu stačí otřít obyčejným hadříkem. Pokud usoudíte, že je potřeba před zimou kolejnice i promazat, je dobré obrátit se přímo na specialisty, kteří vrata seřídí. Neodborný zásah na vratech, který by poškodil jejich funkci, se totiž ve výsledku může zbytečně prodražit.

Dům projděte od střechy po sklep

Není nic nepříjemnějšího, než v mrazech a sněhu řešit navlhlé zdi, ucpané okapy či netěsnící okna. Dokud to počasí dovoluje, důkladně prozkoumejte dům od střešní krytiny po sklep. Kontrola střechy by měla zahrnovat vizuální prohlídku krytiny a tím i včasnou opravu například uvolněných tašek. Pozornost bychom však měli věnovat i dalším atributům střechy, ať už se jedná o odvodňovací systém, který se může ucpat, ale také hřebenáče nároží i úžlabí střechy, kde velmi často dochází k zatékání vlivem netěsností. Při kontrole pláště domu nezapomeňte ani na stínicí techniku. Například markýzy se vyplatí před zazimováním umýt, což mimo jiné ušetří při opětovném uvedení do provozu na jaře. U venkovních žaluzií či rolet pak odborníci doporučují očistit lamely od nečistot houbou či navlhčeným hadrem a následně je vytřít do sucha, obecně se přitom nedoporučuje používat velké množství vody.

Nenechte si teplo domova zkazit zaneseným komínem či nefunkčním kotlem

Důkladně vyčištěný by měl být před zimou i kotel. Obzvláště pak ten plynový či na tuhá paliva, revizi zařízení pak provádí odborníci, díky nové legislativě je však tato povinnost nutná již jen jednou za tři roky namísto dřívějších dvou. „Očistou by před zimou měl projít i komín a kouřovod. Ačkoliv čištění řada lidí zvládne sama, revizní zprávu smí vystavit jen autorizovaný kominík. Vzhledem k jejich očekávanému vytížení okolo začátku topné sezony doporučujeme uživatelům v takových případech neotálet,“ radí Roman Švantner ze společnosti Enbra. Ke standardní údržbě domácnosti před zimou patří i kontrola a odvzdušnění topení. U krbů či kotlů je pak také potřeba opatřit si na zimu dostatek paliva. Pokud používáte dřevo, zajistěte jeho dobré uskladnění. Navlhlá a plesnivějící polínka vám v zimě doma jen těžko vytvoří příjemné teplo a pohodu.

ENBRA, a.s.

logo
Centrála
Vintrovna 404
664 41 Popůvky

telefon: 533 03 99 03
e-mail: enbra@enbra.cz

web: www.enbra.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Poptávka po klimatizacích roste

Poptávka po klimatizacích roste

Zájem o klimatizace letos vzrostl o pět procent. Ačkoliv bylo letošní léto v Česku nejteplejší od roku 1961, podle odborníků lze za růstem obliby hledat zejména větší touhu po komfortu u samotných uživatelů.

7 faktů, které jste možná nevěděli o internetu věcí

7 faktů, které jste možná nevěděli o internetu věcí

Internet věcí (IoT) je kyberneticko-fyzický systém vybudovaný pro komunikaci různých elektronických zařízení, jejich kontrolu i aktivní řízení prostřednictvím internetu. Do sítě mohou být zapojena téměř všechna zařízení, která si lze představit. Jedním z jeho úkolů je sběr velkého množství dat směrem k optimalizaci…

Zdroj: Enbra.cz

Dálkové odečty v Česku jsou stále populárnější

Doby, kdy musel člověk při odečtu spotřeby vody či tepla otevírat cizím osobám, pomalu mizí. Čím dál populárnějším řešením je totiž používání indikátorů topných nákladů i měřičů spotřeby s funkcí rádiové komunikace.

Muzeum pražského vodárenství premiérově představí nový exponát

Muzeum pražského vodárenství premiérově představí nový exponát

Muzeum pražského vodárenství, které sídlí v Podolské vodárně, ožije o víkendu 13. a 14. října tradičními podzimními dny otevřených dveří. Vstup je zdarma a návštěvníci mohou po oba dva dny do muzea zamířit od 9:30 do 16:30 hodin. Informoval o tom tiskový mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek.

Plynové kotle ENBRA CD – široký rozsah výkonu, úspora i dlouhá životnost

Plynové kotle ENBRA CD – široký rozsah výkonu, úspora i dlouhá životnost

Plynové kondenzační kotle ENBRA uspokojí díky širokému rozsahu modulace výkonu, komfortnímu ovládání pomocí smartphonu nebo tabletu i nejnáročnější požadavky uživatelů. Jejich hlavní výhodou ale zůstává kvalitní výměník vyrobený z jednoho kusu masivní nerezové trubky.

Slavíme 116 let klimatizace pro podniky i domácnosti

Slavíme 116 let klimatizace pro podniky i domácnosti

Kde se ale vlastně klimatizace vzala a jak se za posledních sto let změnila? Zájem tuzemských spotřebitelů o klimatizace neustále roste. Následující historický exkurz klimatizacemi přibližuje, jak se ochlazovali naši předci a co čeká v budoucnu nás