"Jde například o definici trestných činů v rámci transpozice evropské směrnice o praní špinavých peněz nebo rozsah kontrol nad dodržováním zákona," uvedl Frček.
Návrh zákona připravila už minulá vláda, tehdy se však v legislativní radě zastavil. Rada požadovala, aby tam bylo explicitně vyjmenováno, co může a nemůže realitní makléř dělat. Například, že nemůže poskytovat finanční služby nebo právní servis. Problémy, s jakými se zákon potýká jsme popisovali nedávno na ESTAV.cz.
"Činnost realitního makléře u nás nemáme nijak regulovanou, přitom občané jim mnohdy svěřují své celoživotní úspory. Makléř nyní nemusí být pojištěn, nenese žádnou odpovědnost. Máme nejvíce makléřů na obyvatele. Proto je potřeba zákon, který stanoví přesná pravidla, jak má vypadat smlouva, jak má vypadat provize a co všechno může makléř dělat," sdělila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). MMR podle ní povede seznam makléřů, aby si mohl každý občan hned zkontrolovat, zda má dotyčný makléř certifikát a pojištění. "Obecně je na nutnosti zákona všeobecná politická shoda, řešíme už jen detaily. Věřím, že hotov bude co nejdříve," doplnila ministryně.
Zákon by měl změnit dosavadní volnou živnost na živnost vázanou s požadavky na odbornou kvalifikaci. Makléř bude muset mít vysokoškolské vzdělání v oblasti práva, ekonomie, financí, marketingu a obchodu nebo stavebnictví. Další možností je vyšší odborné nebo středoškolské vzdělání s maturitou a tři roky praxe. Podle Dostálové je důležité, aby byl zákon vyvážený jak pro větší, tak menší firmy a jednotlivce.
Generální ředitel Asociace realitních kanceláří ČR Jan Borůvka už dříve uvedl, že důležitější než rychlost schválení bude výsledná kvalita zákona. "Jakmile se zákon podaří předložit poslancům, bude se jistě bouřlivě diskutovat. To může být ku prospěchu věci, ale jak víme, někdy dokáže poslanecká tvořivost zákony komplikovat," uvedl dále Borůvka.
Realitní kanceláře vesměs vítají, že se podle nich tolik potřebná regulace vůbec přichystala. Mají však řadu výhrad. V zákoně podle nich chybí například ochrana proti úpadku nebo zavedení kauce. Podle některých se vysoký počet makléřů příliš nesníží.
Návrh zákona například počítá s povinností realitního zprostředkovatele uvádět v inzerci, ale i ve smlouvě o realitním zprostředkování všechny informace srozumitelně a způsobem, který nevzbuzuje pochybnost.
Podle údajů Českého statistického úřadu bylo v ČR ke konci loňského roku 14 602 podnikatelských subjektů, které se hlásily ke zprostředkovatelské činnosti. Po přepočtu na počet obyvatel patří v tomto ohledu Česká republika k absolutní špičce v Evropě. Na jednoho makléře připadá asi 720 obyvatel. Neoficiální odhady počítají dokonce až s 25 000 realitních zprostředkovatelů. V sousedním Německu, které je v tomto žebříčku na posledním místě, je počet obyvatel na makléře desetkrát vyšší.
Sdílet / hodnotit tento článek