REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Bitva o oblohu nad Londýnem

Poslední bitva o oblohu nad Londýnem se odehrála více než před sedmdesáti lety. Ta, která běží nyní, si sice nevyžádá oběti na životech, ale bude neméně dramatická. O život statisíců obyvatel metropole tu totiž jde pořád. Řešená otázka zní, jak se do kvality života Londýňanů promítají výškové budovy a mrakodrapy, respektive, jestli je takto nastavený trend plánované výstavby přínosem, nebo spíše přítěží.

Londýn – město mrakodrapů?

Podle poslední studie New London Architecture (NLA) je dnes na území hlavního města Velké Británie plánováno, rozestavěno (anebo těsně před dohotovením) na 230 dalších výškových budov. Administrativní střediska, bussines centra, reprezentativní firemní budovy. To vše sice na jedné straně hezky dokládá ekonomický růst a světový význam metropole, ale na na druhé straně je podle autorů z NLA jasným dokladem toho, že město se nedokázalo s tímto pozitivním signálem dobře vyrovnat. Londýn prostě zažívá nekontrolovaný stavební boom výškových budov.

Nejvyšší budovy postavené v Londýně v posledních letech
The Shard (306 m/ 2012/ 87 pater) – nejvyšší budova v Evropské unii.
Heron Tower (260 m/ 2011/ 46 pater)
The Leadenhall Building (225 m/ 2014/ 48 pater)
George Wharf (181 m/ 2013/ 49 pater)
Strata (147 m/ 2010/ 43 pater)

Obloha zakrytá mrakodrapy se nepozdává ani místním, ani městským radním. Prozatím však jejich nesouhlasné hlasy zaznívaly izolovaně. O změnu se v tomto případě postaral Rowan Moore, architekt a také výrazný kritik stavebních a architektonických přehmatů časopisu Observer. Ten během několik a posledních měsíců loňského roku vytvořil jednací platformu, která nespokojence, jež by rádi bojovali „o oblohu nad Londýnem“ spojuje. Odborně celou kampaň zaštítil prestižní oborový časopis Architects Journal, díky kterému se podařilo sesbírat na osmdesátku podpisů podporovatelů, z řad architektů, plánovačů, politiků a developerů i lidí z komunitních nadací.

Nikoliv méně (výškových budov), ale lépe

Tito lidé si vytýčili nesnadný cíl. Usilují o rigoróznější přístup k plánování výškových budov, a žádají si také výraznější zastoupení veřejnosti v rozhodovacím procesu, pokud jde o schvalování těchto nepřehlédnutelných staveb. Jakýmsi neoficiálním mottem kampaně je „Londýn si zaslouží něco lepšího“, přičemž signatáři kampaně organizované Moorem připomínají, že: „Londýn je jedno z největších a nejkrásnějších měst světa. Bohatá historie a překrásná architektura se tu potkává s životem moderního světa. A je chybou jedno ztrácet pro druhé.“ Moore a jeho sympatizanti ale nejsou typickými odpůrci mrakodrapů. Nebrání se jim, jen chtějí, aby jejich výstavba probíhala rozumněji.

Nesnažíme se za každou cenu oponovat všem projektům na výstavbu výškových budov,“ zmiňuje v tiskovém prohlášení Rowan Moore. „ Víme, že bez nich to prostě nejde. Jde nám o to, že tyto skutečně nejviditelnější budovy by si zasloužili citlivější umístění do prostoru.“ Podle Moora si plánování a příprava projektů: „Vyžaduje větší péči, pokud jde o jejich individuální uspořádání a shlukový dopad. Zodpovědní představitelé naší země, počínaje ministerskými tajemníky, ministry a starostou konče, by si měli uvědomit, že živelná výstavba mrakodrapů v Londýně působí nenávratné škody na tváři města. Proto požadujeme v této věci rychlý zákrok.“

Tower Bridge z mrakodrapu The Shard - nejvyšší budovy EvropyTower Bridge z mrakodrapu The Shard - nejvyšší budovy Evropy

Změna je nezbytná

„Každý může naši kampaň podpořit,“ říká David Chipperfield, architekt a redaktor časopisu Archiect´s Journal. „Jednoduše říkáme jen tolik, že je zapotřebí aktualizovat schvalovací proces, tak aby vyhovoval aktuálním podmínkám, a také, že je zapotřebí sáhnout k více koordinovanému systému plánování výstavby výškových budov v Londýně. Pokud bychom bojovali proti samotné výstavbě, bylo by to jako hlasovat proti špatnému počasí. My chceme změnu, ale týkající se tolik jen zavedení rozumného přístupu. Nepředpokládám, že by se komukoliv, včetně developerů, stávající podmínky líbily.“

Rozsáhlá studie NLA (New London Architecture (NLA) – London’s Centre for the Built Environment) přišla hned s několika zajímavými zjištěními. Tím prvním je, jak již bylo zmíněno, že na území Londýna se v současnosti buduje nebo připravuje 236 výškových budov (s minimálně dvaceti patry). Druhým, neméně podstatným závěrem (který už ale Rowan Moore nezmiňuje) je že prakticky 80 % těchto budov je rezidenčního charakteru. Nachází se především v oblastech centrálního a východního Londýna (77 % připravovaných projektů), a také kolem Greenwiche, Newhamu a Southwarku. Dohromady by měly projekty rezidenčního charakteru vytvořit ubytovací kapacitu pro 42 000 lidí. Třetí „postřeh“, který vychází z ankety společnosti Ipsos MORI mezi Londýňany, je možná nejzajímavější. Normálním lidem totiž dle průzkumu veřejného mínění vysokopodlažní budovy v zásadě nevadí. Jen pozor - nechtějí v nich bydlet.

26. března 2014 provedla společnost Ipsos MORI průzkum veřejného mínění mezi Londýňany, o jejich názorech na výškové budovy a mrakodrapy v centru města. Na bázi odpovědí respondentů pak dospěli k těmto názorům. 40 % obyvatel se mrakodrapy nelíbí. 34 % dotázaných by nechtělo nikdy ve výškových budovách bydlet. 53 % obyvatel soudí, že výškové budovy esteticky znehodnocují Londýn (35 % soudilo, že naopak výškové budovy panorama Londýna zhodnocují). 62 % obyvatel by nevadilo v mrakodrapech pracovat. 26 % respondentů vnímá boom staveb výškových budov v posledních pěti letech. 31 % respondentů si myslí, že schvalovací proces by měl podléhat důslednější kontrole (26 % neví, nebo si není jisto)

Použité zdroje:

London’s Growing… Up! The Rise and Rise of London’s Tall Buildings (30.1 2014)
London’s Impending Tall Building Boom (14.3 2014)
NLA tall building research results (26.3 2014)
New London Architecture

Mohlo by Vás také zajímat:

Jaká je nejvyšší stavba jižní polokoule?
Eiffelovka - symbol Paříže, který se zpočátku příliš nelíbil - má 125 let
Před 120 lety v Londýně slavnostně otevřeli Tower Bridge

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj:Fotolia.com - francois-roux

Největší rezidenční mrakodrapy v New Yorku. Jak se dnes staví věže na Manhattanu

Kdo byl v posledních letech v New Yorku, zaregistroval bouřlivou výstavbu nových mrakodrapů na Manhattanu, které výškou pokořují i nové Světové obchodní centrum. Řeč je o štíhlých bytových věžích na 57. ulici, které se začalo přezdívat billionaires' row. O nových mrakodrapech, měnících panorama Manhattanu, jsme…

Výtahem až do nebes a dál

Výtahem až do nebes a dál

Světový lídr v průmyslu výtahů a eskalátorů – společnost KONE dodá super výtahy do mrakodrapu Kingdom Tower (Věž království). Ta se s výškou přes jeden kilometr stane po dokončení nejvyšší budovou světa a trumfne tak nynější vysokou krásku Chalífovu věž v Dubaji se 160 patry.

Na velikosti záleží - jak využitelné jsou nejvyšší budovy světa?

Na velikosti záleží - jak využitelné jsou nejvyšší budovy světa?

Rada pro vysoké budovy a městské prostředí (The Council on Tall Buildings and Urban Habitat, CTBUH), nezisková organizace sdružující profesionály z oblasti designu, konstrukce a provozu vysokých budov a rovněž výstavby „měst budoucnosti“, doznala od roku 1969, kdy byla založena, značných změn.

Nové mrakodrapy mění panorama New Yorku

Nové mrakodrapy mění panorama New Yorku

V bouřlivém městě New York nikdy nespí ani stavební firmy. Ostrov Manhattan mění tvář každým rokem. Dokončované dominanty se předhánějí v dosažené výšce, další se plánují nebo se již začínají stavět. Na podzim roku 2014 svět zaznamenal dvě klíčové události týkající se v současné době dvou nejvyšších věží New Yorku.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA