Díky naprosto bezkonkurenční teplotní citlivosti se hodí všude tam, kde je nutné zobrazovat i velmi malé teplotní změny jako je to například při detekci tepelných mostů. Tepelné mosty vznikají v plášti budovy z různých příčin. Tepelné mosty se projevují na plášti domu tím, že jsou teploty na povrchu zdi při pozorování z venkovního prostředí vyšší a z interiéru budovy jsou odpovídající místa chladnější.
Na těchto chladnějších místech může docházet ke kondenzaci vody, která vytvoří ideální podmínky pro vznik plísní. K růstu plísní může docházet i dříve než dojde ke vzniku kondenzace. Plísně mohou získávat dostatečné množství vláhy i ze samotného vzduchu, který má vysokou relativní vlhkost. Termokamera testo 885 pro stavební aplikace nabízí funkci, která vypočítává relativní vlhkost povrchu a zobrazuje ji v přehledné barevné paletě.
- Relativní vlhkosti povrchu pod 65 % jsou zvýrazněny zeleně – nehrozí vznik plísní.
- Relativní vlhkosti povrchu nad 65 % a pod 80 % jsou zvýrazněny žlutě postupně přecházející do červené – potenciálně hrozí vznik plísní.
- Relativní vlhkosti povrchu nad 80 % jsou zvýrazněny červeně – vznik plísní je velmi pravděpodobný.
Díky této funkci termokamery pro stavebnictví je možné zjistit, kde je místo s nejvyšším rizikem vzniku plísní. Po lokalizaci je tato místa nutné opravit, v některých případech stačí změnit rozmístění nábytku. Plísním totiž také vadí pohyb vzduchu, pokud se vzduch nehýbe, plísním se daří.
Někdy může pouhá změna rozmístění nábytku způsobit přirozené proudění vzduchu v místnosti, čímž se zhorší podmínky pro růst plísní. Plísně totiž vždy vznikají v místech, kde se vzduch nehýbe. Například za skříní, v rozích místnosti, pod stolem, který je přiražený ke zdi a podobně.
Termokamera pro stavebnictví obsahuje další příslušenství, které je velice vhodné právě v této oblasti. Externí rádiová vlhkostně teplotní sonda měří vlhkost a teplotu v místnosti a tím dodává do termokamery důležité údaje pro výpočet povrchové relativní vlhkosti.
Funkce SuperResolution, kterou je vybavena tato termokamera, umožňuje zaznamenat snímky s rozlišením 640×480 pixelů. Funkce využívá přirozeného třesu ruky během pořizování snímků. Z nasnímané sekvence je v PC složen snímek s vyšším rozlišením.
Minimální ostřicí vzdálenost 10 cm umožňuje měření i velmi malých objektů jako jsou špatná těsnění oken a dveří. Široký zorný úhel standardního objektivu 30° umožňuje pohodlné měření i v malém prostoru jak v interiéru tak při měření mezi budovami v exteriéru.
Teleobjektiv, který je součástí termokamery pro stavebnictví umožňuje měření vzdálených objektů jako jsou stropy, nebo vyšší patra budov. Výklopný displej a otočná rukojeť umožňuje snadné měření v nejrůznějších polohách jak v blízkosti podlahy tak vysoko nad hlavou.
Hlavní oblasti využití termokamery pro stavebnictví:
- Kontrola pláště budovy
- Kontrola skladby konstrukce
- Hledání tepelných mostů
- Detekce špatného zatěsnění oken a dveří
- Detekce špatného osazení oken
- Nalezení míst s rizikem vniku plísní
- Hledání netěsností pláště budovy při blowedoor testu
- Kontrola podlahového topení a dalších zařízení TZB.
Základní technické parametry termokamery testo 885:
- Rozlišení detektoru 320 × 240 pixelů (640 × 480 se SuperResolution)
- Zorný úhel 30° (11° teleobjektiv – součástí dodávky)
- Minimální ostřicí vzdálenost 10 cm
- Teplotní citlivost menší než 0,03°C
- Automatické rozeznání horkého / studeného bodu
- Funkce pro zobrazování rozložení povrchové vlhkosti vč. rádiové vlhkostně teplotní sondy
- Teplotní rozsah: -20 až +100 °C nebo 0 až +350 °C
- Digitální fotoaparát
- Automatické a manuální ostření
Více informací neleznete na merici-pristroje.eu
Sdílet / hodnotit tento článek