Společně navrhli kruhový pavilon o průměru 8 m zakrytý nízkou jehlanovou střechou. Svoji představu provedli v modelu 1:20. Střecha získala díky statikovi vyšší spád a architekt přidal střední vrcholový tlačený prstenec pro osazení středního kruhového ventilačního světlíku. Základní nosnou konstrukci tvoří dvanáct pohledových sloupů nesoucích ztužující věnec. Materiály si děti zvolili přírodní a takové, aby s nimi mohli pracovat.
Komunitní výstavba pavilonku
Vyměření dvanáctiúhelníku provedla žákyně 6. třídy za pomoci provazu a několika kolíků. Základové pasy vyskládali rodiče z recyklovaných dlaždic okapových chodníků, které se odstraňovaly při rekonstrukci školních budov. Základ slaměné stěny tvoří prstenec ze dvou řad ztraceného bednění, které zároveň tvořilo okraje “bazénu” pro tepelně izolační násyp podlahy. Nosnou konstrukci včetně střešního pláště a dokončovacích prací prováděl tesař Jindřich Sláma. Všechna kulatina pocházela z probírky Lesů hl. města Prahy a přípravu, tedy loupání kůry a lýka provedli žáci základní školy. Vkládání slaměných balíků a hliněné oboustranné omítky byly společným dílem žáků, rodičů a přátel školy na několika letních workshopech.
Palubovou podlahu položili truhláři do liaporového násypu. Díky kamnům s externím komínem bude pavilon sloužit jako celoročně využívaný výukový a tvůrčí prostor. Celá stavba byla realizována zejména z darů a mnoha stovek hodin dobrovolné práce. Nízký rozpočet se pozitivně projevil i na dřevěných oknech, z nichž každé má unikátní rozměr a barvu rámu. "V exterieru nyní přibudou terasy, malé zádveří pro ukládání bot a časem se i střecha zazelená suchomilnými rostlinami," dodávají DOMA architekti, kteří celý projekt koordinovali.
Sdílet / hodnotit tento článek