Bývalé vojenské prostory města často využila jako byty. V bytový komplex se proměnily kasárny v Turnově, vojenské ubikace už by v nich nikdo nepoznal. Část domů po sovětské armádě nechalo na bytové domy přestavět město Aš v Horních Pasekách. V obci Lavičky na Žďársku na bývalých vojenských pozemcích stojí šest bytových domů po osmi bytech. A rozestavěný je další dům s 35 byty. Startovací byty pro mladé by měly vzniknout v části areálu bývalých Dukelských kasáren v Opavě.
V průmyslovou zónu proměnila bývalé kasárny třeba města Česká Třebová, Rančířov na Jihlavsku nebo Mimoň. "Museli jsme tam investovat hlavně do vodovodů a kanalizací," řekl starosta Mimoně Petr Král (ANO).
Příkladem úspěšného završení dlouholetých snah měst nebo kraje vdechnout někdejším vojenským objektům nový obsah je areál Gayerových kasáren v centru Hradce Králové. Vlastníkem je Královéhradecký kraj, který před lety svěřil objekt do správy Muzea východních Čech v Hradci Králové. Rekonstrukce a přístavba Gayerových kasáren za 237 milionů korun má začít v létě. Vznikne moderní depozitář pro sbírky, bezbariérová přístavba, badatelna a bude zpřístupněn archeologický nález - pevnostní val.
Využití pro všechny objekty po armádě nacházejí postupně Litoměřice. Vojáky v kasárnách nahradí vědci a obyvatelé bytů, velitele v budově v centru města vystřídají děti ze ZUŠ. Vojáci opustili Litoměřice na konci roku 2003.
V Karlovarském kraji využívají města území bývalých kasáren většinou k dalšímu stavebnímu rozvoji. V Karlových Varech vznikl po bývalých kasárnách areál krajského úřadu, v bývalých kasárnách v Sokolově mají provozovny podnikatelé. Další plochy slouží k bydlení.
V Libereckém kraji se v některých objektech po armádě podniká, další v havarijním stavu kraj bourá. Takových má kolem 170. Loni nechal zpracovat koncepci jejich využití. "V letošním roce je v rozpočtu Libereckého kraje 15 milionů korun na demolice dalších budov. Myslím, že hlavní důvod, proč se to území zatím nepodařilo nějak využít, je v tom, že na rozdíl třeba od Milovic, jsme příliš daleko od Prahy, která by to území mohla využít třeba jako svou rezidenční oblast," řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).
Do Libereckého kraje spadá i rozlehlý prostor Ralsko, který sovětská armáda využívala do začátku 90. let. Kraj převzal část prostoru od státu v roce 2007. "Rádi bychom většinu území zachovali v přírodním charakteru," uvedl hejtman.
Nevyužité plochy či objekty po armádě zůstávají v Brně. Předmětem sporu zůstávají pozemky bývalých Jaselských kasáren, v bývalých kasárnách u Lerchovy ulice chtějí lidé vytvořit místo pro setkávání, část bývalých kasáren v Židenicích chce využít policie.
Jihočeská města musí zaplatit stovky milionů korun, budou-li chtít revitalizovat opuštěné kasárny. Mnohé chátrají víc než dvě desítky let. Navíc případné projekty počítají s využitím kasarén na jiné účely, než byly stavěny. "Přestavba kasáren Jana Žižky u autobusového nádraží bude stát v řádech stamilionů korun," uvedl náměstek českobudějovického primátora Tomáš Bouzek (TOP 09). Právě sem hodlá město přesunout část magistrátu. Šlo by především o přenesenou působnost státní správy.
Sdílet / hodnotit tento článek