REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak se mění ceny nemovitostí? Novinky na realitním a finančním trhu

Jak se vyvíjí trh po hojně diskutovaných regulacích České národní banky v oblasti hypoték? Jaký byl v posledním čtvrtletí roku 2018 vývoj tzv. dvoutýdenní Repo sazby a co to znamená pro konečné spotřebitele? A věděli jste, že z pohledu délky a komplikovanosti procesu povolování nových staveb je Česká republika na úrovni afrického Nigeru?
Zdroj: Fotolia.com - Martin Lang

V dnešním článku představujeme nového spolupracovníka a autora ESTAV.cz, předního realitního brokera Ing. Jakuba Žižku. Pro náš portál bude zveřejňovat pravidelné komentáře o dění na realitním trhu. Dnes se podíváme na hodnocení minulého období, tedy 4. kvartálu roku 2018.

Reakce trhu na zavedení regulací ČNB v oblasti hypotečních úvěrů

Mnohá média nám po celý říjen i počátek listopadu servírovala, že nové regulace nemají na realitní trh žádný dopad, ba naopak objem nových hypoték výrazně vzrostl apod. Ano, částečně je to pravda, říjen byl opravdu jednoznačně nejsilnějším měsícem, co se objemů nových hypoték týče. Ovšem nutno dodat, že vyřízení úvěru běžně trvá 4 – 6 týdnů a to ještě za předpokladu, že běží vše hladce. Zároveň byla poptávka po úvěrech v srpnu a v září 2018 logicky zvýšena právě z obav konečných spotřebitelů, že od října už by nebylo možné na úvěr dosáhnout. To znamená, že v říjnu pouze dobíhaly úvěry, o které bylo žádáno v září a předcházejících měsících. Listopad byl, co se objemu týče, zhruba o třetinu slabší než říjen.

Nechci polemizovat, zda je zavedení regulací dobrým či špatným krokem, ani zda to mělo či nemělo přijít již dříve, ale pokud mám hovořit o dopadu na realitní trh a na ceny nemovitostí, tak ten rozhodně mají. Samozřejmě regulace není a nebude jedinou příčinou poklesu cen nemovitostí, ale je to jeden ze střípků, které k tomu napomáhají.

Zvýšení 2T Repo sazby

Na počátku listopadu 2018 došlo k dalšímu zvýšení tzv. dvoutýdenní Repo sazby, a to z 1,5 na 1,75 procentního bodu. V prosinci to následně vypadalo na další zvýšení, ale nakonec se již další zdražování nekonalo a ČNB tak ukončila rok 2018 na hodnotě 2T Repo sazby 1,75.

Sazby vyhlašované ČNB mají vliv na úročení vkladů ale i úvěrů u komerčních bank. To znamená jediné, když si komerční banky dráže půjčují od banky centrální, budou dráže půjčovat konečnému spotřebiteli. To znamená, že ve výsledku porostou úroky na hypotečních úvěrech.

Jen za dva měsíce od září do listopadu vzrostla průměrná výše úroků u hypoték o 0,21% na listopadových 2,78%, to všechno bez ohledu na délku fixace a účelu. To znamená, že hypoteční úvěry s úrokovou sazbou začínající číslem 2 jsou pomalu, ale jistě minulostí.

Střípky z médií

Četl jsem v poslední době několik článků, které mě svým sdělením zaujaly, např. že na trh přišla studená sprcha. Nebojte, není tomu tak a nic opravdu dramatického se nechystá, vše má svůj přirozený vývoj.

Dále, že v povolování nových staveb jsme prý zhruba na úrovni Nigeru nebo Chorvatska. Ne, že bych se nějak vyznal v realitní problematice Nigeru, ale je pravda, že proces získání stavebního povolení je v České republice velmi zdlouhavý. Komplikovanost celého procesu a také zdlouhavé stavební řízení je taktéž jedním z faktorů, které se (v souvislosti s příznivou ekonomickou situací a nízkými úrokovými sazbami) podepsaly na růstu cen nemovitostí v posledních letech.

Hovoří se o přípravě zcela nového stavebního zákona, jehož návrh by mohl být do konce roku 2020 hotov a v roce 2021 schválen. Zda je to reálné, to uvidíme.

Také jsem četl, že se u nás znovu zvyšuje obliba družstevního bydlení v novostavbách. Je pravda, že jsem na některé nově postavené budovy s fungujícími družstvy narazil a musím uznat, že mě to celkem zarazilo. Je pravda, že takové bydlení může být v jistém ohledu zajímavou alternativou ve chvíli, kdy je pro zájemce složité získat hypoteční úvěr.

Pro developery je však výstavba družstevních bytů méně výhodná ať už z hlediska administrativní náročnosti či nižší prodejní ceny (jelikož při prodeji bytovému družstvu je cena často předem dohodnutá a není tedy v budoucnu možné v případě vysoké poptávky po bytech cenu navyšovat). Sám jsem zvědavý, zda se bude tento trend nějak vyvíjet, ale z hlediska developerů pravděpodobně půjde jen o doplněk ke stávající výstavbě bytů v osobním vlastnictví.

Ing. Jakub Žižka

Realitní makléř a manažer realitního týmu. Od roku 2013 působí pod hlavičkou realitní sítě RE/MAX, v níž patří dlouhodobě k nejúspěšnějším makléřům České republiky. Byl vyhlášen jako nejlépe klientsky hodnocený realitní makléř společnosti RE/MAX Alfa a je držitelem elitního ocenění 100% club, udělovaného nejlepším realitním makléřům bez ohledu na státní příslušnost. Své poznatky uveřejňuje i na webové stránce www.jakubzizka.cz.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Fotolia.com - kojin_nikon

Příspěvek na bydlení. Možná na něj také máte nárok

Může se to týkat i vás. Nenadálou životní situací, kterou může být ztráta zaměstnání, zranění či rozvod přestanete vycházet s financemi. Abyste se neocitli na ulici z důvodů neplacení nájmu, je možné zažádat o příspěvek na bydlení. Nebudeme zde spekulovat o možném zneužívání dávek, které se skloňuje v médiích stále…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA