REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak se změnily hypotéky? A bude zákon regulující realitní makléře?

Vláda schválila zákon o realitním zprostředkování – platit by mohl od ledna 2020. Předčasné splacení hypotéky bude „za hubičku“. Jak tyto změny zahýbou s vývojem úrokových sazeb a pohne to i s cenami nemovitostí? Komentář realitního makléře Jakuba Žižky.
Zdroj: Fotolia.com - vchalup

Nový zákon o realitním zprostředkování

Ve sněmovně nyní leží návrh zákona o realitním zprostředkování, a pokud projde senátem a posvětí ho i prezident, mohl by začít platit již zkraje příštího roku.

Zákon by měl mimo jiné změnit dosavadní volnou živnost na živnost vázanou s požadavky na odbornou kvalifikaci, a to už prostřednictvím klasického vysokoškolského vzdělání či prokázáním znalostí v odborné kvalifikační zkoušce. Dále by pak zákon ukládal zprostředkovatelům povinné pojištění profesní odpovědnosti pro případ, že by svému klientovi způsobil škodu.

Jako hlavní nedostatek vnímám to, že bohužel neprošel původní návrh, který zakazoval realitním kancelářím poskytovat úschovu kupní ceny na svých provozních účtech. Tato praxe se ještě stále děje u mnoha, i těch větších, realitních kanceláří a jde o prosté hazardování s penězi klientů. Mnohé z kanceláří totiž poskytováním těchto úschov kryjí své finanční ztráty, a pokud by jim tuto praxi zákon zakázal, velmi pravděpodobně by museli svou činnost ukončit (mimo jiné za velkých peněžních ztrát klientů, kteří by na jejich účtech měli aktuálně uschované prostředky, ale to už je jiný příběh).

Prosazení legislativního rámce je rozhodně krok správným směrem. Na trhu je dostatek realitních makléřů, kteří všechna navrhovaná ustanovení již dávno splňují, na druhou stranu je tady ale také dostatek těch, kteří nikoliv. Nynější podobu zákona je ale třeba brát ještě s rezervou a nečekat, že se jím vše vyřeší. Osobně jsem ale optimistou v tom směru, že tímto zákonem bude položen pomyslný základní kámen, na kterém je možné následně stavět a udělat tak z realitního oboru konečně váženou profesi, tak jak je tomu na vyspělejších trzích.

Upřesnění pojmu v zákoně o hypotékách

Od prosince 2016 platí nový zákon o spotřebitelském úvěru, podle kterého si banky smějí účtovat za předčasné splacení hypotéky jen účelně vynaložené náklady. Doposud však nebylo přesně specifikováno, co účelně vynaložené náklady jsou, a tak si banky účtovali vše možné – například i ušlé úrokové výnosy. Nyní ČNB upřesnila, co je možné účtovat za předčasné splacení hypotéky. Podle stanoviska ČNB lze za „účelně vynaložené náklady“ považovat zejména administrativní náklady, jako jsou např. plat zaměstnance, poplatky za katastr nemovitostí, poštovné, náklady na tisk a kopírování dokumentů, telefonní poplatky či spotřebované kancelářské potřeby ad. Co je asi nejzásadnější, ČNB označila za nepřípustné počítat do těchto nákladů např. vyplacenou provizi zprostředkovateli hypotéky nebo ušlé výnosy z úroků.

Pro spotřebitele je to dobrá zpráva, jelikož předčasné splacení hypotéky ho vyjde řádově na stovky či tisíce korun místo dosavadních desítek tisíc. Banky se však dostávají do nevýhodného postavení, jelikož doposud to fungovalo tak, že banka půjčila klientovi za sjednaný úrok, sama si půjčila peníze za určitých podmínek a počítala, že klient u ní minimálně po dobu fixace úrokové sazby zůstane (a pokud ne, mohla si úroky do konce fixace nárokovat). Nyní však při změně situace na trhu kdy se například úrokové sazby po roce sníží, budou klienti pravděpodobně ihned po bance vyžadovat snížení úroků, jinak odejdou ke konkurenci.

Jaký lze očekávat dopad na trh? Ze strany bank bych očekával reakci ve formě zdražení úvěru především při jeho sjednávání, nebo i zvýšení úrokových sazeb.

Hypoteční úvěry a úrokové sazby

V letošním lednu bylo sjednáno nejméně úvěrů za posledních pět let a únor nebyl v tomto ohledu o moc lepší. Objem nových hypoték podle mne významně klesl ze tří důvodů.

  • Doznívá efekt předzásobení, který nastal na podzim roku 2018 po zpřísnění pravidel pro schvalování nových úvěrů, kdy si mnoho lidí požádalo o hypotéku ještě před zavedením nových pravidel a trh se na nějakou dobu vyčerpal.
  • Začátek roku není a nikdy nebýval sezonou hypoték, celkový počet i objem schválených úvěrů je na počátku roku vždy o něco nižší oproti ostatním měsícům
  • Průměrná úroková sazba v lednu po dlouhé době prolomila psychologickou hranici tří procent, což se jistě také podepsalo na chuti lidí půjčovat si na vlastní bydlení. Hypotéky se jim najednou zdají být drahé, a proto vyčkávají.

Do této chvíle se výše úrokové sazby relativně stabilizovala a další vývoj bude záležet na rozhodnutích ČNB. Snižování se očekávat vážně nedá, guvernér ČNB Jiří Rusnok odhaduje, že se v letošním roce bude její sazba zvyšovat až dvakrát. Záležet bude na rozhodnutích bankovní rady na pravidelných zasedání.

Vývoj cen nemovitostí

Na závěr bych se zaměřil na pravděpodobný vývoj cen nemovitostí v příštím období z mého pohledu. Růst cen nemovitostí již několik měsíců není ani zdaleka tak výrazný jako v předešlých letech. Zjednodušeně by se dalo říci, že ceny v poslední době kopírují inflační křivku. V příštích měsících budou ceny podle mne nadále stagnovat, v některých oblastech republiky dokonce mírně klesat. Problémem může být do budoucna to, že majitelé nemovitostí nadále očekávají stejné ceny, jaké byly na trhu např. před rokem. Počet poptávajících i kupní síla je však již nyní výrazně nižší, kupující mají možnost si vybírat z výrazně většího množství nemovitostí a toto bude mít dříve či později za následek pokles cen.

Ing. Jakub Žižka

Realitní makléř a manažer realitního týmu. Od roku 2013 působí pod hlavičkou realitní sítě RE/MAX, v níž patří dlouhodobě k nejúspěšnějším makléřům České republiky. Byl vyhlášen jako nejlépe klientsky hodnocený realitní makléř společnosti RE/MAX Alfa a je držitelem elitního ocenění 100% club, udělovaného nejlepším realitním makléřům bez ohledu na státní příslušnost. Své poznatky uveřejňuje i na webové stránce www.jakubzizka.cz.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Reality

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia dudlajzov

Letos se už v Praze prodalo 5350 nových bytů, meziročně dvojnásobek

Za tři čtvrtletí letošního roku se v Praze prodalo 5350 nových bytů, meziročně téměř dvakrát více. Oproti celému loňskému roku je to o 34 procent více. Vyšší poptávka se promítla také do cen bytů. Metr čtvereční v pražské bytové novostavbě stojí 160.720 korun. Meziročně je to nárůst o 6,8 procenta a oproti druhému…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia

Stavební výrobu snižuje drahé financování a menší výstavba budov

Stavební výrobu v České republice významně snižuje nedostatečná výstavba pozemních staveb, tedy například bytových domů či kanceláří. Může za to převážně drahé financování a ekonomická nejistota. Ochromení stavebních řízení v souvislosti s digitalizací se ale na dnes zveřejněných datech Českého statistického úřadu…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA