REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Zelené kanceláře: O pětinu nižší nemocnost, o desetinu lepší profit

Sterilní kancelář, připomínající reklamu na čisticí prostředek? To už dnes neplatí, zvlášť když chcete prospět sobě i svým zaměstnancům. Aktuální série nezávislých studií vystavuje rostlinám v květináčích vynikající vysvědčení. Co všechno dokáže obyčejný fíkus?
Zdoj: AdobeStock

Na univerzitě ve Wageningenu bádají nad různými faktory životního prostředí dlouhá léta, a nesoustředí se přitom jenom na přírodu. Ostatně, dnes trávíme třetinu produktivního času života v zaměstnání a tak je jejich snaha porozumět významu zeleně v interiéru docela pochopitelná. Do neobvyklého experimentu zařadili zdejší výzkumníci celkem 75 zaměstnanců tří různých společností. Administrativní a technické zázemí v nich bylo cíleně rozděleno na dvě shodně vybavené části, jediným rozdílem to byla (ne)přítomnost vegetace. A pak? Devět měsíců sledování.

Pracujte v džungli, bacily se vám vyhnou

Po třech měsících už byly k dispozici první výsledky, které se týkaly spokojenosti zaměstnanců. „Ačkoliv si zdejší lidé stěžovali na totožné pracovní vypětí a prakticky stejnou hladinu stresu, prakticky si všichni uklidňující zeleň velmi pochvalovali,“ popisuje Sjerp de Vries, jeden z autorů experimentu. To by zase taková senzace nebyla. Ale po uběhnutí celých devíti měsíců začal být patrný ještě jeden, produktivitu výrazně ovlivňující faktor. O 20 % se v „zelených“ kancelářích snížila nemocnost, a to včetně rizikových chřipkových sezón. V průměru o 1,6 dní nemocenské na jednoho zaměstnance. „Byl to nenáhodný pozorovatelný efekt, který lze jen těžko vysvětlit jen rostlinami, ale nejde jim ani upřít,“ říká de Vries.

Zvýšení vlhkosti, vyladění klimatu

Co za tím může stát? Vegetace v interiéru rozhodně ovlivňuje vnitřní mikroklima. Vlhkost vzduchu zvyšuje v průměru o 5 % (až o 17 % v zimních měsících). Přítomnost rostlin výrazně omezila stížnosti na teplotu interiéru, prakticky nikdo si už nezaznamenával přílišný chlad nebo horko. Po devíti měsících se už 26 % zaměstnanců jednoznačně shodlo, že prostředí s vyšší atraktivitou je výrazněji motivuje k práci. Zdá se, že rostliny prostě umí vyladit vnitřní klima i mysl pracovníků. A investice do interiérové zeleně se prostřednictvím nižší nemocnosti splatí do šesti měsíců.

Zdoj: AdobeStockZdoj: AdobeStock

Stereotyp a konstantní tlak

Přímo na vztah mezi zelení na pracovišti a hladinou stresu a produktivitou se soustředila studie Technologické A&M university v Texasu. Vytvořili „simulované podmínky“ počítačové laboratoře se sedmadvaceti místy k sezení, do kterých zahnali své lidské pokusné králíky. Následně je napojili na senzory snímající tepovou frekvenci, a svěřili jim řadu náročných nesouvisejících úkolů. Znáte to: vyplnit tabulku, sepsat fakturu, stáhnout a přeposlat data, sepsat oficiální e-mail, vymyslet krátký prodejní text, vyhodnotit analýzu. Prostě pracovní stereotyp. Jenže s limitovaným časem.

Stres nesníží, ale pomohou uklidnit

Cílem výzkumníků totiž bylo účastníky trochu vyplašit, s čímž jim ubíhající digitální odpočet vteřin pomáhal. Roger S. Ulrich, vedoucí výzkumu, jen s nadšením sledoval, jak se mění výkonnostní křivka sledovaných subjektů, a za jak rychle se po splnění každého úkolu „uklidní“ jejich srdce. Pointa? Po provedení celého testu to zkusil s dalšími pokusnými králíky ještě jednou, ale tentokrát v kanceláři vybavené zelení. Výsledek?

Ideál? Dva květináče na zaměstnance

O 10 % větší efektivita a rychlost práce, a výrazně méně chyb. O 12 % menší hladina stresu a klidnější tepová frekvence. A čas na zotavení? Po pěti minutách v kancelářské džungli byli zaměstnanci znovu klidní, jako by ani předtím neplnili náročné úkoly. A kolik že rostlin na pracovišti je tedy optimum? Jay Naar, designér interiérů, který se soustředí na návrhy moderních kanceláří, zmiňuje že 15-30 květináčů do otevřeného prostoru o výměře 150 metrů čtverečních by mělo stačit. Dojde ke snížení koncentrace spor plísní ve vzduchu o 50-60 %, a také snížení hluku o 5 decibelů. To se může zdát málo, ale například snížení o 10 dB člověk vnímá jako snížení hluku o 50 %.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Interiér

Zdroj: Norihito Yamauchi

Rodinný dům boří zažité představy o bydlení

Pojmenovat projekt rodinného domu Osm střech, tři šatny skoro vypadá, jako by jeho tvůrci byli na štíru s fantazií. Jenže tenhle mimořádný projekt názorně dokládá, že invence architektům rozhodně nechyběla. Zažitá pravidla japonské rezidenční architektury staví na hlavu, a výsledkem je velmi svěží, moderní bydlení, ze ...

Foto: Laura Stamer

Dřevostavba stará 115 let stojící v chráněném území je jako nová

Zachovat z původní dřevostavby, co se jen dá, a přitom nekompromitovat její historický styl. Tedy alespoň zvenčí, kde turistická chata Bakkedraget vypadá stejně jako před sto lety. Uvnitř je to ale o něčem jiném: překvapí vás útulný a vzdušný interiér moderního obydlí, který nezklame ani ty nejnáročnější obyvatele.

VIDEO: Zařiďte si byt v designu digitální romantiky

VIDEO: Zařiďte si byt v designu digitální romantiky

Po více než deseti letech byl k vidění na veletrhu o bydlení oblíbený typ doprovodného programu „vzorový byt“. Vidět jste jej mohli na veletrhzích For Habitat a Desing Shaker. Šlo o reálnou ukázku moderního, praktického a ergonomického bydlení v měřítku 1:1, která měla za cíl inspirovat širokou i odbornou veřejnost. ...

Rodinný dům, Veterná Poruba, SK Foto: Milan Hutera

Dřevostavba rodinného domu s výhledem na Nízké Tatry

Návrh rodinného domu ve Veterné Porubě je výjimečný mimo jiné citlivým začleněním moderní dřevostavby mezi okolní starší tradiční „chalupy“ v obci. Na první pohled je zřejmé, že u stavby jde o současnou architekturu, která čerpá z archetypálního tvarosloví a reaguje sedlovou střechou na historicky ověřenou formu ...

ROZHOVOR: Jak se na svět dívá designér Petr Novague

ROZHOVOR: Jak se na svět dívá designér Petr Novague

„Design je klíčová vlastnost produktu, zajišťuje mu odlišnost od konkurence, náskok, výhodu, “ říká Petr Novague, jeden z hlavních představitelů českého designu. Získal za svoji práci již mnohá ocenění. Jak sám tvrdí, ocenění získávají produkty, nikoli designéři. Posledním úspěchem je Reddot award, který získaly ...

REKLAMA