Podpora může v případě jednoho projektu činit až 50 milionů korun. Určena je pro obce a města ze strukturálně postižených krajů Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského nebo hospodářsky problémové regiony, jako jsou například Frýdlant, Česká Třebová či Přerov. Výše podpory se pohybuje od 60 procent pro kraje do 95 procent pro nejmenší obce.
Program regenerace brownfieldů spustilo ministerstvo průmyslu v roce 2017. "Letos máme k dispozici pouze 100 milionů korun. Zájem obcí nicméně tuto částku výrazně převyšuje, což chceme při přípravě rozpočtu na rok 2020 zohlednit," uvedl náměstek MPO Petr Očko.
Z programu lze vedle rekonstrukcí či demolic financovat také výkupy nemovitostí, posudky, audity a průzkumné práce, projektovou dokumentaci a také výstavbu nezbytné infrastruktury. "Dosud jsme přijali 28 předběžných žádostí a další projekty konzultujeme s žadateli," uvedla ředitelka CzechInvest Silvana Jirotková.
V celém programu, který začal v červenci 2017, jsou až do roku 2023 vyčleněny na regeneraci brownfieldů dvě miliardy korun. Ty bude ministerstvo uvolňovat postupně. V předchozích dvou letech bylo schváleno osm žádostí, které si rozdělí 126 milionů korun. Jedním z žadatelů je i město Litoměřice, které již začalo s přeměnou zchátralé kotelny pivovaru v centru na nový minipivovar.
Sdílet / hodnotit tento článek