REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Ekologický rekord při stavbě průmyslové zóny Panattoni Park Ostrov North

Při revitalizaci rozsáhlého brownfieldu se podařilo v souladu s požadavky České inspekce životního prostředí vytřídit a zrecyklovat rekordních 98,7 % demoličního odpadu, který tak nemusel být odvezen na skládku.

Revitalizace bývalé továrny na trolejbusy Škoda Ostrov na Karlovarsku začala symbolicky již vloni šetrnou demolicí komína bez použití trhavin a v duchu udržitelného rozvoje pokračovala až do konce. V rámci počátečních sanací se přímo v areálu vytřídilo k ekologické likvidaci 12 700 tun nebezpečného odpadu dle typu kontaminace. Veškerý materiál obsahující nebezpečné látky byl deponován na speciálních skládkách či zlikvidován ve spalovnách dle požadavků ČIZP. Zbylo 106 400 tun demoličního odpadu. Developer plánuje k výstavbě průmyslové zóny znovu využít 103 000 tun recyklátu, který tak nahradí primární přírodní suroviny. Tím se pro představu uspoří jízda cca 10 300 nákladních vozů mimo areál.

98,7 % demoličního odpadu nemuselo být odvezeno na skládku

Z tohoto objemu pak mimořádných 96,7% demoličního odpadu bylo zrecyklováno a upraveno přímo v areálu a bude použito jako náhrada za přírodní zdroje. Podařilo se tak zásadně snížit dopad na životní prostředí a nejbližší okolí. Demoliční a sanační práce realizovala společnost APB - PLZEŇ a.s.

Již ve fázi přípravy a v rámci sanačních, demoličních a rekultivačních prací byla pod dohledem autorizované osoby aplikována unikátní ekologická metodika BREEAM, jejíž certifikační požadavky jdou nad rámec tuzemské legislativy a nastavují ekologický standard nejlepších postupů v oblasti navrhování a realizací budov.

„Naší ambicí je po dokončení projektu získat certifikaci úrovně BREEAM Excellent. Díky výborné spolupráci s demoliční firmou APB – PLZEŇ jsme dokázali měřit velmi detailní parametry. Měřili jsme uhlíkovou stopu stavebních strojů, nákladní přepravy materiálu i osobní dopravy zaměstnanců. Sledovali jsme nejen čas provozu demoličních strojů a jejich spotřebu, ale například i celkovou ujetou vzdálenost veškeré techniky,“ říká Marcela Bernátová, manažer nákladů a udržitelného rozvoje Panattoni Europe pro ČR a Slovensko.

Revitalizace brownfieldu, která patří svým rozsahem k největším v historii Česka

V areálu ostrovské Škody byla dokončena revitalizace brownfieldu, která patří svým rozsahem k největším v historii Česka. Investice do demoličních a sanačních prací dosáhla cca 65 milionu korun a musela se obejít zcela bez dotací. Moderní industriální park s názvem Panattoni Park Ostrov North nabídne investorům 120 000 m2 pronajímatelné industriální plochy a Karlovarsku a okolí až 1 000 nových pracovních míst.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Recyklace odpadů

Radioaktivní plast pomohl stvořit odolnější beton

Radioaktivní plast pomohl stvořit odolnější beton

Ve spojených státech amerických se ročně s recyklačními zařízeními nepotká okolo 40 milionů plastových lahví, které původně obsahovaly pitnou vodu. Studenti z MIT (Massachusettský technologický institut) proto přišli se zajímavým nápadem, jak se této nezpracované frakce odpadů zbavit. S pomocí plastové štěpky ...

Alternativní materiály budoucnosti: Umělá kůže z mléka nebo barviva z bakterií

Alternativní materiály budoucnosti: Umělá kůže z mléka nebo barviva z bakterií

Alternativní materiály pro architekturu a design budoucnosti jsou horké téma. I když se zatím jejich využití omezuje jen na pár líbivých projektů a jejich zapracování není úplně dokonalé, pořád ukazují možný směr vývoje. Na budoucnost, ve které nebudeme zpracovávat panenské materiály, ale třeba jen důmyslně recyklovat ...

Unipetrol splní limity na vypouštěné odpadní vody do Bíliny

Unipetrol splní limity na vypouštěné odpadní vody do Bíliny

Do řeky Bíliny bude chemička Unipetrol podle svého mluvčího vypouštět ze svého areálu u Litvínova méně vanadu. Splní tak přísnější limity pro obsah vanadu v odpadních vodách stanovené integrovaným povolením Ústeckého kraje. Do realizace projektu společnost investovala přes 46 milionů korun, řekl to mluvčí Unipetrolu ...

Dochází cihlářská hlína. Budeme vyrábět cihly z odpadů v kanalizaci?

Dochází cihlářská hlína. Budeme vyrábět cihly z odpadů v kanalizaci?

Alternativní stavební materiál, který snižuje objem produkovaného lidského odpadu a přitom ještě částečně nahrazuje nedostatkovou surovinu pro výrobu cihel. Zní to dobře, ale zrovna to nevoní. I když se cihly vyrobené z příměsi kanalizačních splašků zdají být fantastické.

Zdroj: Fotolia.com - Tomas

Vynález, který může změnit svět: Toaleta, ve které se o odpad postarají žížaly

Obyvatelé v rozvojových zemích se nesjpíš ještě dlouhá desetiletí nedočkají funkční kanalizace. Jak jim tedy pomoci? Nadšený vynálezce přišel s originální myšlenkou, ve které zásadní roli pro likvidaci nepříjemného odpadu sehrály žížaly. Nápad zaujal světové nadace, a tohle nenáročné zařízení nevyžadující ...

REKLAMA