Za růstem poptávky je například nedostatek pozemků určených pro výstavbu s vhodným územním plánováním a jejich často vysoká cena. "Dále také nedostatečná dopravní infrastruktura, především v rámci páteřních komunikací regionů. I z těchto důvodů v posledních letech pozorujeme zvýšený zájem také o lokality brownfieldů, které skýtají značný potenciál dalšího rozvoje," uvedl Radek Procházka z poradenské společnosti.
Ve výstavbě je nyní zhruba půl milionu čtverečních metrů nových průmyslových prostor, z toho asi 200.000 metrů se začalo stavět letos. Česko ale podle odborníků z poradenské společnosti trápí například dlouhý povolovací proces výstavby. Dobu stavby a její cenu pak ovlivňuje i nedostatek stavebních dělníků.
"Na základě těchto skutečností můžeme předpokládat, že se v budoucnu řada firem rozhodne investovat v okolních státech, které jsou vůči nim z hlediska nákladů a úrovně nezaměstnanosti vstřícnější," uvedl Petr Zaoral z Procházka & Partners.
Celková plocha nových skladových prostor byla na konci loňského roku více než 750.000 metrů čtverečních. Je to zhruba o 200.000 metrů více než na konci roku 2016. Průměrná cena měsíčních nájmů skladů v prémiových lokalitách v Česku činila letos v prvním čtvrtletí 4,6 eura (zhruba 119 korun) za metr čtvereční. Byla tak srovnatelná se Slovenskem, o něco dražší jsou nájmy skladů v Maďarsku, výrazně levnější jsou v Polsku.
Nájemné kanceláří v industriálních a logistických objektech bylo zhruba devět eur za metr čtvereční (232 korun), servisní poplatky se pohybují kolem 50 centů za metr čtvereční (13 korun).
Sdílet / hodnotit tento článek