Několik organizací už začalo sbírat podpisy Čechů a Češek. Pokud se jich podaří do března příštího roku získat víc než 15.750 a v celé EU pak dohromady milion, měla by se Evropská komise problémem zabývat a předpis připravit. Novinářům to řekl předseda Sdružení nájemníků ČR Milan Taraba.
"V porovnání s příjmy našich domácností je cena bytu nejvyšší v celé Evropě. Člověk, který má průměrnou mzdu, tedy příjmově průměrná rodina u nás pracuje na to, aby ve větších městech získala byt, 11,2 roku. Od toho se odvozují i ceny nájemného," zdůvodnil zapojení sdružení do evropského sbírání podpisů Taraba.
Evropská iniciativa navazuje na loňskou konferenci o bydlení pro všechny (Housing for All), která se konala ve Vídni. Cílem je usnadnit lidem v celé unii přístup k bydlení. K požadavkům patří třeba zjednodušení čerpání peněz z fondů EU na dostupné či sociální bydlení, nastavení pravidel pro krátkodobé pronajímání přes digitální platformy či výjimka z maastrichtských kritérií pro veřejné investice do dostupných bytů.
V Česku je možné archy podepisovat ve všech poradnách Sdružení nájemníků ČR. Do sbírání podpisů se zapojila i Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) a její organizace či Rada seniorů. Elektronicky je možné údaje vyplnit na adrese www.housingforall.eu, kde jsou i bližší informace.
Podle iniciativy je bydlení v Evropě příliš drahé a stává se luxusem. Skoro 82 milionů Evropanů a Evropanek vydává za střechu nad hlavou víc než dvě pětiny svých příjmů, uvádí iniciativa na webu. Dodává, že čekací doba na obecní či sociální byt se prodlužuje a přibývá lidí v bytové nouzi.
Sdílet / hodnotit tento článek