Vodárenské nádrže jsou zaplněné nejméně z 89 procent. Výrazně horší situace je u podzemní vody, jíž škodí i kácení lesů dané kůrovcovou kalamitou.
Výzvu k omezení odběru vody na webu města zveřejnil i vodoprávní úřad ve Žďáru nad Sázavou. Úřad v Třebíči podle zjištění ČTK upozornění na dodržování zákonných opatření při hospodaření s vodou připravuje.
"Věřím, že občané si tuto situaci uvědomí a budou šetřit vodou, protože každý musí začít sám u sebe a omezit zalévání pozemků, mytí vozidel, napouštění bazénů a podobně," uvedl Hyský, který se ve vedení kraje stará o lesní a vodní hospodářství, zemědělství a životní prostředí. Kraj Vysočina má pracovní skupinu zaměřenou na dopady sucha od roku 2016.
Deficit srážek na Vysočině podle kraje od roku 2015 už převýšil 400 milimetrů. V každém tomto roce byla zároveň průměrná teplota vyšší než dlouhodobý normál, voda se proto rychleji odpařovala.
Zaplněnost vodárenských nádrží na Vysočině se teď pohybuje od 89 procent v Nové Říši po téměř 95 procent v přehradách Mostiště a Švihov. Podle aktualizovaných prognóz povodí budou schopné zajistit dodávky vody i ve zbývající části roku, uvedl kraj. Z přehrady Vír na Žďársku podle zprávy kraje plyne víc vody na Brněnsko kvůli poklesu hladiny podzemní vody v prameništi Březová.
K šetření podzemní i povrchovou vodou vyzval i vodoprávní úřad ve Žďáru nad Sázavou. Úřad zároveň upozornil na to, že bude na tomto svém území obce s rozšířenou působností víc kontrolovat například dodržování povolených odběrů vody, minimálních průtoků v tocích pod nádržemi nebo manipulačních řádů u malých vodních elektráren.
Sdílet / hodnotit tento článek