Stručně řečeno – ano, pokud potřebujete mobilní zdroj elektřiny nezávislý na síti. Ne, pokud chcete ušetřit peníze za elektřinu nebo chránit životní prostředí.
Jediný zdroj elektřiny
Podrobnosti o solárním panelu z IKEA se mi dohledat nepodařilo, můžeme ale vyjít z jiných přenosných panelů, které se dnes koupit dají. Přenosný solární panel s výkonem kolem 20 W se dnes dá koupit na čínském eshopu do 1000 Kč. Má obvykle dva USB konektory a je tak určený především na nabíjení přenosné elektroniky.
Chytré telefony jsou skvělá zařízení, která přináší spoustu možností pro venkovní použití, ať už užitečných (komunikace, GPS, jízdní řády, otevírací doby, počasí, foťák, svítilna…) nebo zábavných (multimédia, internet, hry…). Tyto funkce se hodí jak na cestách, tak třeba na chatě, kde není elektřina. Jedinou nevýhodou je, že tato zařízení je nutné často nabíjet. Mít po ruce přenosný zdroj elektřiny je nutné a solární panel za několik stovek je skvělá volba.
Stejně tak v zemích třetího světa malé solární panely představují nejsnazší cestu, jak dostat elektřinu – a s ní spojený komfort – k tamním obyvatelům. Pak se nejedná jen o nabíjení mobilů, ale i o zajištění nočního osvětlení. A to je segment, kam svým novým sortimentem IKEA míří.
Při tomto použití člověk příliš nepočítá, kolik ušetří peněz vzhledem k ceně panelu, jako je prostě rád, že udrží své zařízení „online“ i tam, kde není zásuvka nebo třeba při výpadku elektřiny. Panel se v tomto případě vyplatí, protože veškeré alternativy (elektrocentrála, větrná turbínka, ruční nabíječka) jsou dražší nebo méně praktické.
Úsporná „eko“ nabíječka
Přenosný solární panel se může pro nabíjení mobilu uplatnit i v domácnostech, kde je elektřina běžně dostupná. Tím spíš, když bude dostupný v IKEA. Vyvolává dojem, že jeho použitím bude zákazník šetřit peníze a přírodu. Předpokládejme, že tomu opravdu tak bude a zákazník se rozhodne svůj telefon nebo tablet dobíjet v maximální míře ze slunce a neodebírat za tím účelem žádnou elektřinu ze sítě. Vezměme tedy baterii tabletu, která má kapacitu cca 20 Wh (mobilní telefon bude mít přibližně 15 Wh) a pojďme se podívat, kolik stojí jeho provoz z pohledu elektřiny.
Vybijeme-li tablet jednou za dva dny, spotřebuje zhruba 10 Wh denně, 70 Wh týdně a 3650 Wh (3,65 kWh) ročně. Pro srovnání, je to množství energie, která stačí na pohon ledničky po jeden den nebo rychlovarnou konvici po necelé dvě hodiny. Tedy celkem málo. Jedna kilowatthodina z domácí zásuvky stojí přibližně 4,5 Kč. Budeme-li tablet nabíjet výhradně ze solárního panelu, ušetříme ročně zhruba 16 Kč. I kdybychom nabíjeli denně, nebo k tabletu přibrali mobilní telefon, bude to 30 Kč.
Investice 1000 Kč do solárního panelu by se tak vrátila za 33 let. Pokud bychom nabíjeli pouze tablet jednou za dva dny, bude to 66 let. I když cena elektřiny půjde nahoru, stále bude návratnost v řádu desetiletí. A při této době vyvstává i otázka, jak si přenosný panel povede z hlediska životnosti, která díky nárazům a otřesům bude pravděpodobně kratší, než u stacionárního panelu v pevném rámu.
Peníze tedy takto malý solární panel vzhledem ke své ceně neušetří. Co životní prostředí? Klasický velký solární panel s hliníkovým rámem vyrobí za svůj život násobně více elektřiny, než se vloží do jeho výroby. Ale počítá ses tím, že je v provozu neustále a že je odebrána veškerá elektřina, kterou vyrobí. U přenosného panelu je to něco jiného. Jeho výkon nestačí k pohonu větších spotřebičů a hodí se opravdu jen na nabíjení mobilu nebo tabletu. Je tak v provozu jen několik hodin týdně. Bude tedy trvat mnohem déle, než vyrobí stejné množství energie, než bylo potřeba na jeho výrobu.
Tam, kde je spolehlivě k dispozici elektřina ze sítě, se malý solární panýlek z ekologického ani finančního hlediska nevyplatí.
Jak používat solární panel, aby se vyplatil?
V tom případě ho používejte co nejvíce a připojte na něj spotřebiče, které zvládnou využít každý watt, který panel vyrobí. Taková fotovoltaika může být i v bytě.
Sdílet / hodnotit tento článek