Ministerstvo nabízí finanční podporu na práci zaměstnanců, kteří s lidmi v nouzi pracují. Peníze nelze použít na opravy bytů. U jedné z výzev už zastupitelstvo Brna rozhodlo v červnu, že z ní bude žádat o peníze v souvislosti s vyčleněním 20 bytů pro lidi v bytové nouzi. Tehdy ale zastupitelstvo stáhlo bod týkající se další výzvy, protože si chtělo s ministerstvem vyjasnit podmínky.
Podle Kerndla byly nastavené tak, že byli zvýhodnění například lidé propuštění z výkonu trestu, závislí na omamných látkách nebo takoví, kteří nespolupracují se sociálním odborem nebo museli kvůli problémům opustit azylové domy. Podmínky se podle něj nelíbily starostům městských částí, které mají na bydlení poskytnout byty. "Po jednání s ministerstvem se nám kritéria podařilo upravit. Je třeba zdůraznit, že městské byty nebudeme poskytovat problémovým osobám, tedy lidem s trestní minulostí, závislým na drogách nebo konfliktním v předchozích ubytovnách ani nespolupracujícím se sociálními pracovníky," uvedl Kerndl.
Podmínkou zůstalo, že 70 procent bytů musí být mimo sociálně vyloučené lokality. Nejvíce prázdných bytů mají městské části Brno-střed a Brno-sever, velká část je ale právě ve vyloučených lokalitách. Proto město vyčlenilo 20 bytů, a pokud jich získá více, počet navýší. Počítá se s tím, že by sociální pracovníci museli zvládnout více lidí, uvedl Kerndl.
Brno zavedlo projekty na ukončování bezdomovectví za minulé koalice v čele s hnutím ANO. Přišlo s nimi hnutí Žít Brno, které ale už nyní v zastupitelstvu není, a ANO je v opozici. Koalice v minulém volebním období dala 50 bytů rodinám s dětmi v nouzi a desítky bytů jednotlivcům. Pilotními projekty Brna, které získaly i zahraniční ocenění, se inspirovala další města a ministerstvo práce a sociálních věcí na to vyčlenilo peníze.
Sdílet / hodnotit tento článek