REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Může pití vína vyřešit surovinou krizi ve stavebnictví?

Třeba i vaše láhev od Chardonnay, kterou odhodíte do zeleného kontejneru, ještě najde využití.

Boom českého stavebnictví

Českému stavebnictví se daří. Dle Českého statistického úřadu vzrostla na jaře u nás stavební produkce meziročně o 8,9 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 5,5 % stavebních povolení více a bylo zahájeno o 34,2 % bytů více. Dokončeno bylo o 26,5 % bytů více než v minulém roce. Tak hovoří čísla. Hlavní příčinou stavebního boomu jsou s největší pravděpodobností velmi dostupné hypotéky z minulý let a vyšší podpora z fondů státních dotačních programů, ať už šlo o program Zelená úsporám, nebo jiné.

Rub a líc

Ovšem nic není jen černé a bílé. Poptávka po výkonech stavebních firem je natolik vysoká, že nejen že způsobuje dlouhé stavební lhůty, táhne nahoru ceny stavebních prací, ale způsobuje i nedostatek materiálů. Výrobní kapacity některých výrobců jsou dočasně vyčerpány. „Během pěti až deseti let hrozí surovinová krize,“ sdělil před dvěma měsíci ložiskový geolog Josef Godány serveru idnes.cz. Bude chybět kámen, štěrk i písek. Proti zakládání nových ložisek však mnohdy bojují obyvatelé blízkých obcí, nebo různá ekologická sdružení. Naopak dovoz těchto surovin by značně prodražil stavby, a to nejen budov, ale i silnic a železnic.

Není písek jako písek

Například písek, který se válí na rozsáhlých pouštích celého světa, je pro stavebnictví zcela nevhodný. Jeho zrnka jsou vlivem větru natolik ohlazená, že nedrží pohromadě. Některé společnosti se již snaží vyvíjet speciální procedury, které by z pouštního písku udělaly vhodnou stavební surovinu, ale stále jde o velmi nákladné a velmi náročné technologie.

Může pití vína vyřešit surovinou krizi?

Zatím tedy nejvhodnějším řešením nedostatku stavebních surovin se stále jeví recyklace a nacházení nových materiálů. Jedním může být například pěnové sklo. Jde o materiál, který se vyrábí recyklací obalového skla, například lahví od vína. Může se vyskytovat v různých formách frakcí. Od jemné skelné moučky, přes formu drobného štěrku, až k podobě větších kamenů. Ty jsou však od kameniva díky své pórovatosti velmi lehké a dají se uhrabat obyčejnými hráběmi. Pro stavebnictví se hodí i díky svým vlastnostem. Výborně izoluje, nenasákne vodou, je mrazuvzdorné, velmi pevné a nechutná hlodavcům. Pro zajímavost, z 20 000 lahví od vína se vyrobí cca 82 m3 pěnového skla. A takové množství se již dá použít na základovou desku rodinného domu. A kdo ví, třeba i vaše láhev od Chardonnay, kterou odhodíte do zeleného kontejneru, ještě najde využití. Dle Eurostatu není Česká republika na tom s tříděním tak špatně. České domácnosti vytřídí kolem 75 % všech obalů a z hlediska recyklace jsme na tom z 28 evropských zemí na 6. místě.

Tak pijte, třiďte a stavte.

RECIFA a.s.

logo
Na Flusárně 168
26101 Příbram

telefon: +420 318 474 771
zelená linka: 800 121 313
e-mail: info@refaglass.cz

web: www.refaglass.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Ekologické centrum LUSK stojí na pevných základech z pěnového skla

Ekologické centrum LUSK stojí na pevných základech z pěnového skla

Park Lužánky je nejstarším pro veřejnost otevřeným parkem v Česku. Nachází se na rozloze 20 ha a je nejvýznamnějším brněnským parkem. A právě tady vzniká nejmodernější enviromentální a polytechnické výukové centrum LUSK – Lužánecký skleník.

Stvořte si svůj svět za sedm dní

Stvořte si svůj svět za sedm dní

Sedm. Číslo, které v hovorové řeči často komolíme, vyslovíme ho dříve „než by řekl švec“, ale v našich životech hraje mnohem větší roli, než si sami mnohdy uvědomujeme. Vždyť i podle Bible stvořil Bůh Zemi za 7 dní, máme 7 divů světa, 7 kontinentů, 7 dní v týdnu, mluvíme o 7 barvách duhy.

REKLAMA