REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Lidovci kritizují nový stavební zákon, vidí v něm možnost korupce

KDU-ČSL kritizuje připravovanou novelu stavebního zákona, která se podle lidovců vzdaluje potřebám občana. Senátorka Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) novinářům řekla, že podle ní novela zvyšuje prostor pro korupční jednání. Radní Brna pro územní plánování Filip Chvátal (KDU-ČSL) nesouhlasí s tím, že by se měla městům odebrat tvorba územního plánu, který by měl pořizovat plánovaný státní úřad. Hubáčková hodlá k připravenému paragrafovému znění podávat připomínky.
Stavba, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Novela stavebního zákona má urychlit a zjednodušit povolování staveb. Vláda v půli roku schválila jeho věcný záměr, harmonogram počítá s platností od roku 2021. Podle ministerstva pro místní rozvoj, které zákon předkládá, by se mělo povolovací řízení u staveb snížit ze současných pěti let na jeden rok.

Hubáčková uvedla, že ministerstvo má připravené paragrafové znění zákona, který se však stává terčem kritiky. "Stavební zákon se vzdaluje potřebám občana, dostatečně nechrání veřejný zájem a nabourává stávající princip veřejné správy. Podle mého zvyšuje prostor pro korupční jednání," uvedla Hubáčková. Dodala, že si na novelu stěžují také představitelé velkých měst i starostové menších obcí.

Návrhem zákona vznikne jednotná soustava státní stavební správy, v jejímž čele není žádné ministerstvo, ale nově zřízený Nejvyšší stavební úřad, řekla Hubáčková. "Bude nadřízený krajským stavebním úřadům. Budou mít svá pracoviště v obcích s rozšířenou působností. Návrh je zcela v rozporu se stávajícím principem veřejné správy," řekla Hubáčková. Zákonem se podle ní zruší mnoho stavebních úřadů. V současnosti jich je asi 660, přejít by měly pod 205 obcí s rozšířenou působností.

Podle Chvátala je nepřijatelné odebrání funkce samosprávám při tvorbě jediného rozvojového dokumentu, kterým je územní plán. "Nově by ho měl pořizovat státní superúřad, na který nebude mít vliv ani ministerstvo, natož město, které jej potřebuje," řekl Chvátal. Podle něj nelze spoléhat například u měst jako Brno nebo Praha na fundovanost nových úředníků mimo radnici.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Právo, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Kritika návrhu stavebního zákona zní z Prahy, krajů i rady pro památky

Praha, Hradec Králové nebo Rada pro památky kritizují návrh nového stavebního zákona jako problematický v rozporu s Ústavou ČR. Kritizují regule zákona jako například centralizaci a omezování rozhodování samospráv na svých územích. Problematické vidí i procesy přípravy, například nezvykle krátké období připomínkové…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA