REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Kritika návrhu stavebního zákona zní z Prahy, krajů i rady pro památky

Praha, Hradec Králové nebo Rada pro památky kritizují návrh nového stavebního zákona jako problematický v rozporu s Ústavou ČR. Kritizují regule zákona jako například centralizaci a omezování rozhodování samospráv na svých územích. Problematické vidí i procesy přípravy, například nezvykle krátké období připomínkové řízení. "Nový stavební zákon svou konstrukcí rozhodovacích kompetencí zcela ignoruje celou oblast péče o památky," uvádí rada pro památky.
Právo, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Věcný návrh nového stavebního zákona schválila vláda v červnu, platit by měl od roku 2021, což ale není podle některých odborníků reálné.

Praha

Pražští radní na svém mimořádném jednání schválili připomínky města k novému stavebnímu zákonu. Vedení metropole vadí zejména odebrání části pravomocí samosprávám. Novinářům to řekli náměstek primátora Petr Hlaváček (za TOP 09) a radní Hana Kordová Marvanová (STAN). Kritizovali také podle nich příliš krátkou lhůtu pro připomínkování. Připomínky magistrát zašle ministerstvu pro místní rozvoj tento týden v pátek.

"Upozorňujeme na významné okleštění práv samosprávy, zejména v oblasti územního řízení. Domníváme se, že dokonce některá ustanovení by mohla být i protiústavní, protože v ní je garantováno právo obcí a krajů na samosprávu," řekla Marvanová.

Vedení města kritizovalo také tom, že v případě nečinnosti by bylo po 60 dnech vygenerováno automatické rozhodnutí o stavbě. To by mohlo být v rozporu s veřejnými zájmy. "Taková rozhodnutí by vůbec nesplňovala nároky, která jsou kladena na úřední rozhodnutí a byla by nepochybně rušena soudy," řekla Marvanová.

O připomínkách k návrhu zákona Praha diskutovala také s dalšími městy, například Brnem, Ostravou, Plzní či Libercem. "Máme na to dost překvapivě stejný názor. Města začínají být významným ekonomickým prostorem, je v nich čím dál víc obyvatel a ten zákon to musí nějakým způsobem zohledňovat. Tak, jak to bylo připraveno, tak zákon bral městům významné pravomoci zejména v územním plánování. V tom máme jednotu napříč městy i politickými stranami," řekl Hlaváček. Zákon kritizují také památkáři.

Zástupcům vedení Prahy vadí také fakt, že k vypracování připomínek k rozsáhlému zákonu dostaly instituce necelý měsíc. "Takto krátké připomínkové řízení podle mě neumožňuje, aby ten zákon byl kvalitní," řekla Marvanová. Hlaváček doplnil, že například návrh nového občanského zákoníku bylo možné připomínkovat téměř rok.

Návrh zákona počítá s tím, že se územní řízení, stavební řízení a posouzení vlivů na životní prostředí (EIA) sloučí do jednotného povolovacího řízení. Důležitou součástí je podle MMR digitalizace stavební agendy od územně plánovacích dokumentací přes digitální technickou mapu, projektové dokumentace staveb až po elektronický spis stavebních úřadů. Měl by vzniknout Nejvyšší stavební úřad, který bude součástí státní správy a pod který budou spadat lokální úřady.

Hradec Králové

Radní Královéhradeckého kraje na mimořádném jednání odmítli návrh na změnu stavebního zákona. Podle vedení kraje návrh omezuje práva samospráv. Sdělili to zástupci hejtmanství. Radním vadí například to, že zákon připraví krajské i místní samosprávy o právo organizovat své vlastní území. Krajům návrh k připomínkovému řízení předložilo ministerstvo pro místní rozvoj.

"Jde o významnou změnu, která velmi ostře zasahuje do činnosti krajů, měst a obcí, a to i v oblasti samostatné působnosti. Jde v podstatě o rozbití spojeného modelu veřejné správy a návrat k centralizaci. Existuje také skrytá hrozba ve formě vyvlastňování ve prospěch developerů, které ohrožuje nejen obce a města, ale i soukromé vlastníky," uvedl hejtman hradeckého kraje Jiří Štěpán (ČSSD).

Rada kraje označila za problematické také plánované direktivní převedení pracovníků krajských a městských stavebních úřadů do státní služby. "To odporuje Ústavě ČR. Tito pracovníci by navíc museli rozhodovat o problematice, pro kterou nebudou dostatečně připraveni," uvedli zástupci hradeckého kraje.

Rada pro památky

Návrh stavebního zákona je podle odborníků na kulturní dědictví natolik špatný, že jej nelze dílčími připomínkami zlepšit, a měl by být stažen. Ve svém memorandu se na tom shodl Český národní komitét Mezinárodní rady pro památky a sídla (ICOMOS), který podobu zákona kritizuje dlouhodobě. Návrh zákona rezignoval na ochranu veřejných zájmů v ochraně kulturního a přírodního bohatství a dává přednost jednostranným zájmům stavební lobby, zastoupené zpracovatelem zákona, tedy Hospodářskou komorou, uvádí se v memorandu. Podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) zůstane ochrana památek i veřejných zájmů zachována a panika je zbytečná.

Také další odborníci na památkovou péči a kulturní dědictví ale návrh zákona kritizují a mluví o smrti památkové péče v Česku. Ke kritikům patří přední osobnosti z akademické sféry, ale i vysocí úředníci ministerstva kultury. "Nový stavební zákon svou konstrukcí rozhodovacích kompetencí zcela ignoruje celou oblast péče o památky," uvádí rada. Podle ICOMOS i MK je návrh zákona v rozporu s platnými českými zákony i s povinností respektovat mezinárodní úmluvy, kterými český stát potvrdil zodpovědnost zachovat kulturní odkaz minulých epoch.

K nejkritizovanějším částem zákona patří zavedení fikce souhlasu ve stavebním řízení, tedy pokud se příslušný úřad nevyjádří do 30 dnů, bude platit takzvaná fikce souhlasu a stavba bude povolena. V této lhůtě však není podle odborníků možné zpracovat vyjádření u větších staveb nebo projektů zasahujících do památkově chráněných území. Zrušení závazných stanovisek (památkářů) a podřízení památkové péče rozhodování stavebního úřadu podle nich ukončí nezávislou činnost orgánů památkové péče.

Podle mluvčího MMR Viléma Frčka je ochrana památek předmětem zákona o památkové péči. "Předmětem stavebního zákona je mimo jiné regulace umisťování, povolování a odstraňování staveb. Oba předpisy jsou součástí právního řádu, a proto spolu musí korespondovat. V novém stavebním zákoně jsou památkově chráněné objekty řešeny speciálně, a to v souladu s platným zákonem o státní památkové péči," sdělil Frček.

Cílem nového stavebního zákona je podle něj zrychlení povolování staveb. Jak dále uvedl, památkáři jsou při povolování dotčeným orgánem, proto na ně dopadá jednotná úprava vyjádřit se k záměru do 30 dní a bude na ně také dopadat fikce závazného stanoviska. "Tato fikce je již součástí vládního návrhu novely dnes platného stavebního zákona a nový návrh stavebního zákona tento institut pouze přejímá," doplnil Frček.

Paragrafované znění zákona je v připomínkovém řízení, které po čtyřech týdnech skončí 23. prosince. ICOMOS kritizuje i podle něj nepřiměřeně krátký čas určený na připomínky.

ICOMOS dnes uvedl, že je nezbytné, aby byl zákon nově zpracován, a to nikoliv Hospodářskou komorou, ale ministerstvem pro místní rozvoj. "Ve spolupráci s odborně relevantními subjekty, v souladu s legislativními pravidly vlády, ústavním pořádkem a mezinárodními závazky ČR tak, aby byla garantována ochrana památkového bohatství pro další generace," uvedl ICOMOS.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Praha, ilustrační obrázek © fotolia.com

V Praze začne fungovat nová organizace městského developera

V hlavním městě začne na jaře fungovat nová pražská příspěvková organizace městského developera. Jejím úkolem bude příprava městských pozemků a území pro bytovou výstavbu v režii města. Sdělil to náměstek pražského primátora Petr Hlaváček (TOP 09). Praha se dlouhodobě potýká s nedostatečným počtem bytů a rostoucími…

Stavební zákon, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Nový stavební zákon a digitalizace

Digitalizace stavebnictví v připravovaném novém stavebním zákoně odpovídá současné legislativní úpravě. Po prvním jednání poslanecké skupiny pro nový stavební zákon to na tiskové konferenci řekl místopředseda opoziční ODS Martin Kupka. Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) není potřeba se…

Stavba, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Hejtmani chtějí znovu jednat o návrhu nového stavebního zákona

Hejtmani nepovažují pondělní dohodu vlády se Svazem měst a obcí ČR ohledně návrhu nového stavebního zákona za dohodu s územními samosprávami.V Brně po jednání s ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou (za ANO) to řekl liberecký hejtman Martin Půta.

Stavba, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Změna návrhu nového stavebního zákona: Malé stavební úřady zůstanou u obcí

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) upraví návrh stavebního zákona tak, že úředníci odpovědní za stavební řízení v obcích nebudou převedeni do nového státního modelu. Původně mělo pod stát přejít 13 500 úředníků, nyní to bude asi 7000. Novinářům to po včerejší schůzce s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a šéfem Svazu…

Stavba, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Babiš a Dostálová jednají o stavebním zákonu

Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) budou dnes dopoledne na úřadu vlády jednat s předsedou Svazu měst a obcí Františkem Luklem o návrhu stavebního zákona. Svaz normu označil za natolik špatnou, že je třeba vypracovat zcela nový návrh.

Stavba, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Analytici: Stavebnictví letos mírně vzroste nebo bude stagnovat

České stavebnictví letos meziročně mírně vzroste, nebo bude stagnovat. Vzhůru ho potáhne hlavně nutnost dočerpat evropské dotace na výstavbu infrastruktury. Brzdit ho naopak budou nedostatek pracovní síly a složité povolování staveb. Uvedli to oslovení analytici. Předloni stavebnictví vzrostlo o 9,2 procenta, nejvíce…

REKLAMA
REKLAMA