REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Nový stavební zákon by dle obcí mohl ohrozit povolování staveb na rok

Nový stavební zákon by mohl zastavit povolování staveb na rok až dva, uvedla v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková. Stát by podle ní měl efektivněji uplatňovat současný zákon a přistupovat ke změnám postupně. Nejprve by měl počkat, jak bude fungovat aktuálně schválená digitalizace stavebního řízení. Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) je však změna zákona potřebná.
Ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Novela stavebního zákona podle Dostálové zrychlí stavební řízení, samotná digitalizace povolování staveb nezrychlí. Vláda v půli roku schválila věcný záměr nového stavebního zákona, harmonogram počítá s platností od roku 2021. Návrh je nyní v připomínkovém řízení, obce a města se k němu mohou vyjadřovat do 23. prosince.

Vladyková kritizovala zejména institucionální změny připravovaného zákona. Podle nich bude státní stavební správa dvoustupňová, to znamená, že pod nejvyšším stavebním úřadem budou krajské stavební úřady, které budou mít v jednotlivých obcích svoje pobočky. Dnes je v Česku 730 stavebních úřadů.

Podle Vladykové s touto změnou hrozí zhroucení celého procesu stavebního řízení. "Povolování staveb se tak může úplně zastavit třeba na rok nebo dva," podotkla. Změny by podle ní měly být raději postupné. Upozornila také na novelu, kterou tento týden schválila Sněmovna a podle které bude povolování staveb možné i v elektronické formě. Digitalizace by však měla být dokončena až v roce 2023. Podle Vladykové by stát měl vytvořit lepší podmínky pro tuto novelu a následně jí efektivně uplatňovat, než zároveň provádět revoluci v nastavení jednotlivých stavebních úřadů. Dále uvedla, že města nebudou chtít pouštět své úředníky do státních úřadů.

Dostálová změnu stavebního zákona hájila s tím, že současný stav stavby neúměrně komplikuje a pouhá novelizace by jej mohla ještě více zkomplikovat. Institucionální změny podle ní vyřeší například zastupitelnost úřadů. Zároveň odmítla, že by nové uspořádání připravilo obce o stavební úřady. Změny by podle ní měly povolovací procesy zrychlit.

Obcím a městům nyní zbývá do Vánoc čas, aby se k novému stavebnímu zákonu vyjádřily. Dostálová krátký měsíční termín hájila s tím, že se ministerstvo musí řídit termíny nastavených vládou. Vladyková si zároveň stěžovala, že v předchozím připomínkovém procesu MMR řadu připomínek obcí nedostatečně reflektovalo.

Podle kritiků návrh zákona navíc nahrává developerům. Poukazují přitom na skutečnost, že na jeho vytváření se podílela advokátní kancelář Havel & Partners najatá Hospodářskou komorou. Mezi klienty kanceláře byla v minulosti řada developerů a firem ze stavebnictví. Dostálová uvedla, že hlavním strůjcem zákona je ministerstvo a návrh je s komorou pouze konzultován.

Návrh zákona počítá s tím, že se územní řízení, stavební řízení a posouzení vlivů na životní prostředí (EIA) sloučí do jednotného povolovacího řízení. Důležitou součástí je podle MMR digitalizace stavební agendy od územně plánovacích dokumentací přes digitální technickou mapu, projektové dokumentace staveb až po elektronický spis stavebních úřadů.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Právo, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Kritika návrhu stavebního zákona zní z Prahy, krajů i rady pro památky

Praha, Hradec Králové nebo Rada pro památky kritizují návrh nového stavebního zákona jako problematický v rozporu s Ústavou ČR. Kritizují regule zákona jako například centralizaci a omezování rozhodování samospráv na svých územích. Problematické vidí i procesy přípravy, například nezvykle krátké období připomínkové…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA