REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Nahý a skleněný vánoční stromek

Druhá nejvyšší budova Londýna, mrakodrap Shard, si pochopitelně zaslouží hodně originální vánoční stromek. Sama budova trochu vypadá při troše představivosti jako stromek. Ale to co uvnitř vytvořil Lee Broom jako vánoční dekoraci, si svoji pozornost taktéž zaslouží.

Mrakodrap The Shard si posledních sedm let osobuje právo na utváření londýnského panoramatu. Jeho 95 pater a 309,6 metrů výšky ve skle a oceli vám zarámuje celou londýnskou City. Tato druhá největší budova ve Velké Británii (a šestá nejvyšší v Evropě) podle návrhu Renza Piana je prostě nepřehlédnutelná. Proti obloze ostře vyprofilovaný skleněný střep spojuje s šedivými nebesy celý Southwark. Proto možná překvapí, jak se tahle nesporná dominanta dokázala prosadit i „zevnitř“, a ve světě osobitého interiérového designu zazářila vlastně nenápadným vánočním stromkem.

Nahota je krásná

Autorem projektu, který nese oficiální pojmenování Strom (ze) skla, je renomovaný britský designér Lee Broom. Dílo vytvořil jako součást své kolekce Nude („Akt“), ve které poukazuje na to, že přirozená čistota a prostá nahota, či spíše nezahalenost, je výrazově krásná. Vánoční stromek je tedy čistým vyjevením důvěrně známé kónické struktury, která se však při bližším pohledu rozpadá na několik stovek segmentů. Teprve celý soubor prvků dává smysl jako vánoční strom, stejně jako Shard byl jen směsí oceli a skla, než se stal dominantou.

Strom (ze) skla byl vystaven před svátky v roce 2017 v restauraci na 31. podlaží zmíněného mrakodrapu, a svým skulpturálním pojetím na něj silně odkazuje. I když je umístěn v interiéru, rámuje totiž horizont výhledu, jen tentokrát z oken, byť stále s pozadím Londýna. Vytvořen je z 245 ve sklárně manuálně vyfoukaných komponent, se zasazeným LED podsvícením. Každá část připomíná „malý střípek“, a repetitivním zacyklením dochází k vytváření celistvého obrazu stromku o výšce deseti metrů.

Jednotlivé součásti jsou přitom volně zavěšeny ke stropu, a tedy stejně jako Shard připoutány k obloze. Jen tady, s odkazem na poetiku svátků, stříbrnou nití.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Sklo v interiéru

Zdroj: AdobeStock - vladimirnenezic-1

Není sklo jako sklo. Okenní skla mají technické možnosti, které se vyplatí využívat

Není sklo, jako sklo. Okenní sklo může mít různé vlastnosti. Na domě můžeme využít skla akustická, protipožární, bezpečnostní. Náhledem do budoucnosti je technologie aktivních skel, které se zatemňují či zmatní řízeně. Začneme ale pěkně popořadě. Z čeho se okenní sklo skládá? A proč se nedávají na celý dům stejná skla?

Zdroj: konference-interiery.cz

Konference INTERIÉRY 2021

Ve čtvrtek 4. listopadu 2021 se koná jubilejní 10. ročník konference INTERIÉRY, která je určena interiérovým designérům, architektům, výrobcům nábytku a dalším profesionálům z oboru interiérů.

Zdroj: Jiří Zilvar

Český soběstačný dům využívá na maximum výhledy do krajiny a energii ze slunce. Vyzkoušeli jsme ho!

Samota, klid, výhled na okolní lesy, zpěv ptáků a bzučení hmyzu. To jsou hlavní atributy místa, ve kterém stojí dům, který nepotřeboval žádné přípojky. Funguje zcela autonomně a známý je pod názvem Český soběstačný dům. Naši redaktoři v něm strávili tři dny, aby ho důkladně odzkoušeli. Co zaujalo šéfredaktora…

Zdroj: Gilbert McCarragher

Dům s výkladní skříní do dvora propojuje interiér s nebem

Zatímco většina vlastníků domů si přeje, aby případné rozšíření jejich nemovitosti hladce a takříkajíc bezešvě navázalo na původní stavbu, klienti z Londýna to protentokrát pojali opačně. Z nitra domu nechali směrem do dvora vybublat dočista nový a zřetelně odlišený objem přístavby, která se k existenci hlásí…

Kubismus v pražské architektuře

Kubismus v pražské architektuře

Festival Open House Praha 2020 je sice za námi a i v těchto nelehkých časech bychom vám rádi zprostředkovali kulturní zážitek prostřednictvím komentovaných procházek věnovaných poznávání kubistické architektury v Praze.

REKLAMA