REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Přírodovědci a ekologové jsou proti stavbě kanálu Dunaj-Odra-Labe

Přírodovědci a ekologové jsou proti zamýšlené výstavbě plavebního kanálu Dunaj-Odra-Labe, protože by podle nich způsobil značné škody na životním prostředí. Umožnil by rozšíření nepůvodních rostlin do české přírody, dále vysoušení krajiny a také pokles hladiny a zásob podzemních vod. Uvedli to ve svém společném stanovisku k projektu, který mimo jiné podporuje i prezident Miloš Zeman.
Přírodovědci a ekologové jsou proti stavbě kanálu Dunaj-Odra-Labe

Pod stanovisko se v Brně podepsali zástupci přírodovědeckých a ekologických fakult Masarykovy, Palackého, Karlovy a Jihočeské univerzity. Svůj podpis pod něj připojili i zástupci České společnosti pro ekologii, Koalice pro řeky, sdružující deset neziskových organizací nebo České limnologické společnosti (limnologie se zabývá výzkumem kontinentálních vod).

"Ty dopady, které by stavba měla, by byly nedozírné," řekl Martin Rulík, předseda výboru České limnologické společnosti. Na březích kanálu a toků, které by měl spojit, by se mohly nekontrolovaně začít šířit nepůvodní a invazivní druhy rostlin - například křídlatky a netýkavky. Kanál by se stal patrně nepřekročitelnou překážkou pro migrující živočichy.

Podle vědců by bylo značným problémem kanál naplnit vodou. Vedlo by to k odvodnění a vysoušení řek a krajiny, uvádí jejich prohlášení. Vědci odmítají názor, že by stavba kanálu byla významným protipovodňovým opatřením. Odborníci upozorňují i na to, že ČR je zavázána mezinárodními smlouvami přírodu chránit, přičemž stavba kanálu by pro ni znamenala nešetrný zásah.

Jejich dnešní stanovisko je totožné s prohlášením komise Akademie věd ČR pro životní prostředí z letošního února. Podle něj nemá stavba nyní ekonomické, sociální ani ekologické zdůvodnění. Prezident se naopak domnívá, že propojení řek kanálem by přineslo nastartování české ekonomiky, protože by v centru Evropy vznikl vodní koridor pro přepravu zboží.

Kanál Dunaj-Odra-Labe je projekt, který vznikl už před více než sto lety. Odborníci upozorňují na to, že by přišel na stovky milionů korun. Vědci o něm jednali v Brně v diskusi na téma Hydrobiologické a ekologické důsledky plánované výstavby koridoru Dunaj - Odra - Labe. Pořádal ji Ústav botaniky a zoologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Zdroj: Fotolia

Vize chytrých regionů v představení Česka na EXPO 2025 v Ósace

V rámci svého byznysového programu v Českém národním pavilonu ve dnech 8.–10. července 2025 uvede Týden autonomních technologií. Návštěvníkům nabídne špičkové inovace v oblasti chytré mobility, bezpečnostních systémů a digitalizace infrastruktury.

Ilustrační obrázek, zdroj fotolia, Gina Sanders

Modernizace vedení, které způsobilo páteční výpadek, vyjde na 1,7 mld. korun

Modernizace vedení V411, u nějž přetržení kabelu v Ústeckém kraji vedlo k pátečnímu rozsáhlému výpadku elektřiny v Česku, začne v příštím roce. Výstavba nového zdvojeného vedení vysokého napětí, která byla plánována ještě před touto událostí, by měla vyjít přibližně na 1,7 miliardy korun. Hotovo má být v květnu 2027.…

Rodný dům E. W. Korngolda v Brně. Zdroj: Brode Capital

V centru Brna vzniká Rezidence Korngold

Citlivě pojatá rekonstrukce historické budovy z přelomu 19. a 20. století nabídne moderní bytové jednotky i obchodní prostor. Název projektu odkazuje na slavného brněnského rodáka, hudebního skladatele Ericha Wolfganga Korngolda, který se v tomto domě narodil.

Ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, Jim Vallee

Ekologové: Neschválení energetického zákona by byl krok zpět pro českou energetiku

Ekologické organizace, které oslovila ČTK, varují, že neschválení novely energetického zákona, známé jako lex plyn, by znamenalo krok zpět pro českou energetiku. Senát návrh ve středu večer vrátil Poslanecké sněmovně k projednání. Přestože senátoři nezpochybnili klíčové prvky normy, navrhli úpravy, zejména v oblasti…

Ilustrační obrázek, Adobestock, roman

Chaty a chalupy v pololetí zdražily meziročně o 8,8 % na 3,2 mil. Kč

České chaty a chalupy v letošním prvním pololetí zdražily v průměru o 8,8 procenta na 3,2 milionu korun. Nejnovější rekreační nemovitosti v nejlepších lokalitách se ale mohou prodávat i za 6,4 milionu korun, tedy o 12,3 procenta více než ve stejném období minulého roku. Zatímco loni před letní sezonou měl průměrný…

Měření energií, zdroj: Fotolia, andriano_cz

Spotřeba energií v Česku začala růst, vliv má počasí i pokles cen

Spotřeba energií v Česku začala růst. V prvním čtvrtletí letošního roku Češi zvýšili spotřebu elektřiny meziročně o 2,7 procenta, plynu pak dokonce o 14, 2 procenta. Skončilo tak období kontinuálních poklesů z posledních let. Dnes o tom informoval Energetický regulační úřad (ERÚ). Podle úřadu mělo vliv chladnější…

Elektrárna Počerady, foto: Jiří Zilvar

ČEZ: Výroba elektřiny z uhlí se stane nevýhodou na přelomu let 2027 a 2028

Produkce elektřiny z uhlí v elektrárnách společnosti ČEZ se podle současných prognóz stane ekonomicky nevýhodnou v období přelomu let 2027 a 2028. Důvodem jsou především rostoucí ceny emisních povolenek, které by v tomto termínu měly být dražší než vyrobená elektřina. Řekl to finanční ředitel ČEZ Martin Novák. Letos…

Ilustrační obrázek, fotolia, photonbleu

Nové bydlení a rozvoj obce? Nechceme, rozhodli obyvatelé v referendu

Obyvatelé Běstovic na Orlickoústecku se postavili proti bytové výstavbě v obci a přejí si změnu územního plánu, která by tomu zabránila. Rozhodli o tom v nedělním referendu. Jeho výsledky jsou platné a závazné, řekla to nezávislá starostka Denisa Balášová. Hlasování se zúčastnilo téměř 67 procent oprávněných voličů.…