REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Změna pravidel pro hypotéky: Zákon pro ČNB podporu nezískal

Sněmovna ani po dvouhodinové debatě nerozhodla v prvním čtení o vládní novele, která má České národní bance přinést zákonnou pravomoc určovat parametry hypoték. Zatím není jasné, kdy se k ní vrátí, mohlo by to být v pátek. Řada opozičních poslanců vyjadřovala obavy, že návrh zhorší dostupnost hypoték a bydlení. Guvernér centrální banky Jiří Rusnok se jejich obavy snažil rozptýlit. Předloha přesto čelí návrhu na zamítnutí i návrhu na vrácení vládě k dopracování.
Peníze, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Změna má omezit možná rizika na finančním trhu, například nadměrné zadlužování domácností. Dosud může centrální banka pouze dávat doporučení bankám. Tato doporučení ale nejsou právně závazná. Cílem novely je podle ministerstva financí umožnit centrální bance, aby mohla v případě potřeby včas reagovat například na realitní bublinu nebo na přehřátí trhu s hypotékami.

Návrh na posílení pravomocí ČNB již na počátku roku 2017 schválila tehdejší koaliční vláda vedená ČSSD. Poslanci jej ale tehdy nestihli před volbami do Sněmovny projednat. Návrh tak ministerstvo financí předložilo znovu.

Řada poslanců již tehdy vyjadřovala obavy, že navrhovaná regulace ztíží dostupnost hypoték, a tím i bydlení. Obdobné obavy zazněly i dnes.

Vojtěch Munzar (ODS) uvedl, že změna zákona situaci na trhu s bydlením jenom zhorší. Vláda podle něj neudělala nic pro to, aby zastavila růst cen bytů a vlastnické bydlení se zpřístupnilo. Tomáš Martínek (Piráti) a Miroslav Kalousek (TOP 09) navrhovali vrátit předlohu vládě k přepracování.

Martínek a Jan Skopeček (ODS) také řekli, že navrhované posílení pravomocí ČNB je příliš velké. Podle Skopečka se to týká nejen regulace hypoték, ale i operací na finančním trhu. Varoval před tím, že ČNB by mohla "rozjet rotačky peněz" a sáhnout k takzvanému kvantitativnímu uvolňování. Před přílišným posílením pravomocí ČNB varoval i Kalousek. Rusnok obavy označil za přehnané.

Guvernér ČNB odmítl, že by centrální banka chtěla nové pravomoci proto, aby mohla banky regulovat přísněji nebo omezovat přístup mladých rodin k bydlení. "Ten zákon prostě říká, že mohou nastat jiné doby, mnohem horší, než jsou dnes," prohlásil. "Těžko budeme schvalovat zákon, až jednou bude nějaká horší doba a bude nějaká krize," řekl. Centrální banka nyní podle něj neřeší žádný zásadnější problém se špatnými úvěry. Komerční banky její doporučení převážně plní, poznamenal.

Skopeček řekl, že ČNB chce od poslanců nástroj, aby mohla hasit požár, který sama způsobila. Zavinila ho podle něj politikou levných peněz, kdy snižovala úrokové míry a občané si pořizovali bydlení. "Tento zákon není dobrý, nepotřebujeme ho," prohlásil a navrhl jeho zamítnutí.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zákon, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Realitní zákon: Účinnost MMR odložilo

Zákon o realitním zprostředkování bude účinný během února nebo počátkem března. Dnes to sdělilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které zákon připravovalo. Zhruba o měsíc tak prodloužilo svůj odhad ze začátku ledna. Příprava zákona, jehož hlavním cílem je zlepšení fungování realitního trhu a ochrana klientů…

REKLAMA