Hlavní příčinou zvyšování cen nemovitostí je nedostatečná nabídka bytů především v Praze a Brně.
Ceny nemovitostí ve třetím čtvrtletí roku mírně rostly ve všech krajích České republiky. Ačkoliv zvyšování cen už není tak markantní jako v předchozích obdobích, ve srovnání s ostatními zeměmi Evropské unie patří Česká republika stále mezi země s nejvyšším tempem růstu cen. V posledním měřeném kvartálu obsadila nelichotivé šesté místo.
Jak Česká národní banka, tak Hypoteční banka predikují pokračování nastoleného trendu. „ČNB předpokládá, že v nejbližších čtvrtletích bude dynamika cen rezidenčních nemovitostí spíše slábnout. Nadhodnocení cen bydlení by se v nejbližších čtvrtletích již nemělo dále zvyšovat,“ říká Petra Vodstrčilová, mluvčí České národní banky.
„V nadcházejícím období by měla nabídka nemovitostí růst jen mírně. Stejně jako v předchozích kvartálech bude tempo růstu cen zpomalovat, v méně atraktivních lokalitách se mohou začít objevovat i slevové akce. Vývoj na trhu bude příznivý i pro lidi hledající pronájem. Dosavadní růst cen nájemného by měl zpomalovat, v některých lokalitách i stagnovat,“ přibližuje situaci v oblasti bydlení Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky.
V poslední dekádě nejvíce zdražily nemovitosti v Brně
Růst cen nemovitostí dokumentuje také porovnání oproti roku 2010. Během desetiletí stouply ceny nemovitostí v Praze o 51 procent. Ještě větší nárůst zaznamenalo Brno, kde se ceny zvýšily o 63,5 procenta. Brno navíc dlouhodobě trápí potíže se schvalováním stavebního povolení, na které stavební firmy a developeři čekají dlouhé měsíce.
„Čekání na stavební povolení je v Brně dlouhodobý problém, zdaleka ale není jediný, který brání výstavbě nových bytů. Zdlouhavá byrokracie, nedostatek kompetentních lidí na úřadech, starý územní plán i komplikovaný stavební zákon, to všechno jsou příčiny rapidního nárůstu cen nemovitostí v Brně,“ upozorňuje na alarmující situaci Tomáš Kaláb z developerské firmy Kaláb.
Sdílet / hodnotit tento článek