Co způsobuje hluk ze zařízení domu?
Co je největším zdrojem hluku v technické místnosti?
Překvapivě vibrace! Každý výrobce klimatizací, čerpadel, kotlů atd. udává na štítku maximální naměřenou hodnotu hluku v jednotkách dB. Jedná se ale o vzduchovou neprůzvučnost, o hluk, který je vydáván a šíří se vzduchem, ne o hluk který kotel dokáže přenést do konstrukce domu vibracemi. Neznám výrobce, který by měl měřenou hodnotu mechanického vlnění – vibrací.
Převážná většina těchto kotlů atd. jsou vyrobeny k přímé montáži na stěnu. Pokud se jedná o montáž na podlahu, tak je opatřen povětšinou nedostatečnými gumovými segmenty. Další velkou slabinou je vedení média v trubkách a nepružné uchycení, nebo zazdění a to proto, že z fyzikálního hlediska voda nelze stlačit – tudíž přenáší mechanické vlnění prakticky beze ztrát.
Součtem všech těchto skutečností a přímé montáži na stěnu povětšinou z dutých cihel dochází k přenosu vibrací do celé budovy. Pravidlem pak bývá, že čím tenčí materiál, tím více se rozkmitá a vydává zvuk zpět do prostoru, tzn. že příčka z plných cihel bude do prostoru vydávat zásadně méně hluku z takového kotle, než stěna z dutých cihel, nebo pórobetonu. Běžně se stává, že největší ozvučnicí se stane skleněná stěna nebo okna – okenní výplň je 3- 4mm tlusté sklo které se opravdu celkem dokonale rozkmitá. Na stejném principu fingují i reproduktory...
Jaký vliv má stáří či kvalita použité technologie?
Vliv je zcela zásadní. Jelikož víme, že se jedná především o monotónní hučení uvnitř jádra konstrukce, které způsobuje chod čerpadel a proudící médium v trubkách, které přenáší vibrace, tak lze usoudit, že čím kvalitnější jsou použité komponenty, tím déle vydrží (opotřebení ložisek a rozšiřující se vůle kmitajících částí – začínající drnčení).
Dále lze usoudit, že pružné uložení kotle, nebo jednotky a následné použití kompenzátorů na vedení trubek za čerpadlo je vždy účinnější na prostup vibrací do konstrukcí než dodatečné odhlučnění stěn atd, stropů, podlah atd.
Technická místnost - může její pozice ovlivnit hluk v domě?
Důležité je i umístění technické místnosti v dispozici domu. Projektanti TZB doporučují samozřejmě do centra dispozice, kvůli délce a jednoduchosti rozvodů. Co na to říká akustik?
Takové umístění lze úspěšně provést, ale podmínkou je dodržování pravidel pružného uložení a pokud to místo dovolí, tak i obložení stěn a podlahy technické místnosti akustickou skladbou opět pružně uloženou.
V případě, že například v rekonstruovaném domě dispozičně nevychází technická místnost z pohledu akustiky ideálně, popřípadě pokud postavíme dům a zjistíme obtěžující hluk, jak jej minimalizovat? Jaká jsou nejlevnější řešení s nejvyšším efektem?
Platí zde jedno zásadní pravidlo a to, že je nejúčinnější je odhlučnit místo zdroje hluku, tzn. zamezit prostupu vibrací do konstrukce přímo u jednotky, nebo kotle.
Mám za sebou několik desítek realizací v již funkčním domě a vždy se jednalo o nějaký kompromis nebo ústupek, ne všude je totiž možné demontovat kotel nebo jednotku tepelného čerpadla a pružně tato zařízení uložit, někde zas není místo na odhlučnění ploch v technické místnosti a někde zas není možné dodat kompenzátory. V případě, že nelze udělat zásah přímo v technické místnosti, tak nezbývá nic jiného než konkrétní plochy, které vydávají hluk odhlučnit akusticky neprůzvučnou skladbou. Nabízíme několik desítek variant odhlučnění stěn, stropů a podlah.
Co proti hluku nepomáhá
Co naopak akustice téměř nepomáhá, přestože si to lidé myslí? Častým omylem je spoléhání se na polystyren...
Ano, trefil jste do černého, lidé v celkem velkém měřítku odhlučňují polystyrenem, a to nejenom svépomocí, ale bohužel jim to dodávají i stavební firmy, kde by čekal zákazník nějakou tu odbornost.
Souhrnně řečeno: akustice nepomáhá jakékoli pevné spojení. Kotel nebo jednotka připevněná přímo na stěnu, nebo položená na podlahu, dále vedení potrubí do obyčejných objímek bez použití gum, zazdění v obyčejné izolaci, je vždy lepší použít např. vulkanizovaný kaučuk.
Sdílet / hodnotit tento článek