REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Měření vzduchotěsnosti pomáhá a chrání nejen dřevostavby

Dodržování dostatečné neprůvzdušnosti konstrukce budov pro bydlení je přirozenou snahou od nepaměti. Chrání obyvatele a konstrukci stavby před vlivy rozhraní mezi prostředím vně a uvnitř obydlí. Naše současná nutnost a možnost tuto ochranu provádět na velmi vysoké úrovni vede k potřebě i vysoké úrovni neprůvzdušnosti konstrukce budov.
Zdroj: AdobeStock - macdreid

Na rozdíl od vzduchotěsnosti, statické obrany stavby proti prostředí je větrání vědomá a cílená činnost obyvatel stavby, a ne stavby samé. K této cílevědomé činnosti nám vzduchotěsnost pomáhá. Vzduchotěsnou vrstvou nemusí být polyetylénová folie (i když ve většině energeticky ambiciozních domů není zavrhovaná) ale vrstvy velmi blízké přírodním surovým materiálům.

Součástí celkové diagnostiky není jen měření a defektoskopie vzduchotěsnosti staveb pomocí Blowerdoor testu, ale i zjišťování teplotního obrazu konstrukcí staveb pomocí termografie nebo radonová prospekce pozemků a staveb.

Mgr. Stanislav Paleček se od střední školy zabývá měřením fyzikálních a chemických veličin prostředí, ať už otevřeného, tak vnitřního. Posledních 23 let tuto činnost aplikuje na vnitřní prostředí staveb, od roku 2006 pak převážně ve prospěch budov s velmi nízkou energetickou náročností.

Velkou část jeho aktivit zabírá propagace a poradenství v oboru výstavby pasivních a energeticky ještě úspornějších budov pro bydlení. K výše uvedeným oborům provádí školení osob a firemních kolektivů.  V současnosti předsedá Asociaci Blower Door CZ, organizaci sdružující a ověřující techniky, kteří se zabývají měřením průvzdušnosti budov.

Ekodům z.s.

logo
Milady Horákové 400/23
170 00 Praha 7 - Holešovice

telefon: 733 251 047
e-mail: sdruzeni.ekodum@gmail.com

web: www.sdruzeni-ekodum.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Jakou střechu zvolit při návrhu pasivního domu?

Jakou střechu zvolit při návrhu pasivního domu?

Pokud je třeba zvýšené pozornosti u střešních konstrukcí jakékoliv stavby, u pasivního bydlení to platí dvojnásob. Ta kritéria jsou stejná jako pro konstrukce stěn. Nicméně střecha chrání zbytek obálky před dešťovou vodou a povětrností, je vystavena velkým rozdílům teplot i vlhkostí.

REKLAMA

REKLAMA