REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Silnice ze solárních panelů? Holanďani zkoušejí, jestli by to šlo

Firma SolaRoad u Amsterodamu, uvede do provozu 70 metrů dlouhou cyklistickou stezku "vydlážděnou" solárními moduly. U betonových bloků se solárními moduly bude testována odolnost povrchu. Nabíjení projíždějících elektrokol je ale hudbou budoucnosti.

Není nutné rubat uhlí nebo těžce získávat ropu z mořského dna, ale stačí se naučit dláždit ulice, silnice a dálnice solárními panely. Vždyť Slunce svými paprsky vysílá k Zemi desetitisíckrát více energie, než se zde spotřebuje. A kdyby například v USA pokryli všechny své silnice a dálnice fotovoltaickými panely, získali by trojnásobek své současné celkové spotřeby elektřiny. Na první pohled bláznivý nápad se snaží ověřit v praxi skupina nadšenců v Nizozemsku.

Firma SolaRoad v obci Krommenie, asi 25 kilometrů severně od Amsterodamu, uvede 20. listopadu do provozu 70 metrů dlouhou cyklistickou stezku "vydlážděnou" solárními moduly. Odvážný a drahý experiment přišel na tři miliony eur (přibližně 80 miliónů Kč). Polovinu z toho poskytla vláda provincie Severní Holandsko, další peníze daly například organizace pro průmyslový výzkum TNO a stavitel silnic Ooms Civiel.

Postavit spolehlivou solární stezku není jednoduché. Odborníci vyvinuli a vyrobili pravoúhlé moduly z betonu o rozměrech 3,5 x 2,5 metru. V nich jsou zapuštěny solární křemíkové moduly, které kryje centimetr silná vrstva speciálního skla. Moduly musejí zadržovat dešťovou vodu i sníh. Pilotní projekt v Krommenie by měl také ukázat, do jaké míry účinnost panelů snižuje stín, který vrhají cyklisté a chodci. Je také otázka, jak dlouho vydrží nepoškozený povrch ze speciálního skla. Z laboratorních pokusů vyplynulo, že by měl odolat i tlaku velkého náklaďáku, ale je ohrožen i zespodu mohutnou silou kořenů stromů. Další vážná otázka je, jestli se vůbec může výroba elektřiny "na ulici" vyplatit? Solární panely se musejí natočit ke Slunci ve vhodném úhlu, aby byly co nejúčinnější. Toho lze dosáhnout na střeše nebo na louce, ale na silnici jsou umístěny naplocho. Kromě toho, sluneční energii částečně zadržuje skleněný povrch, na kterém se ještě usazuje prach.

Šéf projektu Sten de Wit k tomu podotýká: "Počítáme s tím, že naše moduly na ulici budou vyrábět asi o 30 procent méně elektřiny, než kdyby byly na střeše. Náklady na solární cyklistickou stezku by se měly vrátit během 20 let, což je na hranici životnosti současných klasických solárních panelů. Pokud by se ale „silniční“ moduly vyráběly velkosériové, návratnost by se podle de Wita snížila na méně než 15 let."

Budou-li výsledky experimentu v Krommenie slibné, firma SolaRoad začne klást solární panely i na silnice. Elektřina z nich získávaná by dokonce měla pohánět projíždějící elektromobily a elektrokola. Ale to je opravdu hudba budoucnosti.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Měření energií, zdroj: Fotolia, andriano_cz

Spotřeba energií v Česku začala růst, vliv má počasí i pokles cen

Spotřeba energií v Česku začala růst. V prvním čtvrtletí letošního roku Češi zvýšili spotřebu elektřiny meziročně o 2,7 procenta, plynu pak dokonce o 14, 2 procenta. Skončilo tak období kontinuálních poklesů z posledních let. Dnes o tom informoval Energetický regulační úřad (ERÚ). Podle úřadu mělo vliv chladnější…

Elektrárna Počerady, foto: Jiří Zilvar

ČEZ: Výroba elektřiny z uhlí se stane nevýhodou na přelomu let 2027 a 2028

Produkce elektřiny z uhlí v elektrárnách společnosti ČEZ se podle současných prognóz stane ekonomicky nevýhodnou v období přelomu let 2027 a 2028. Důvodem jsou především rostoucí ceny emisních povolenek, které by v tomto termínu měly být dražší než vyrobená elektřina. Řekl to finanční ředitel ČEZ Martin Novák. Letos…

Ilustrační obrázek, fotolia, photonbleu

Nové bydlení a rozvoj obce? Nechceme, rozhodli obyvatelé v referendu

Obyvatelé Běstovic na Orlickoústecku se postavili proti bytové výstavbě v obci a přejí si změnu územního plánu, která by tomu zabránila. Rozhodli o tom v nedělním referendu. Jeho výsledky jsou platné a závazné, řekla to nezávislá starostka Denisa Balášová. Hlasování se zúčastnilo téměř 67 procent oprávněných voličů.…

Stavba, zdroj: fotolia, hellen-sergeyeva

Ve výstavbě bytů je patrný pozitivní trend. Developeři varují: Je to jen dočasné

Je patrný pozitivní trend ve výstavbě nových bytů v České republice, uvedli odborníci v reakci na březnové výsledky oboru, o kterých dnes informoval Český statistický úřad (ČSÚ). K oživení rezidenčního trhu podle nich pomohlo snížení úrokových sazeb a tedy pokles nákladů na financování nové výstavby. Problematické je…

V Ostravě vznikne nový justiční areál. Foto: Lukáš Kaboň. Zdroj: Magistrát města Ostravy

V Ostravě vznikne nový justiční areál

Moderní komplex vznikne v úzké spolupráci s městem, které vyčlení dostatečně velký pozemek na umístění areálu. Ten přinese lepší zázemí pro soudy, státní zastupitelství i další instituce.

Náchod, foto redakce

Náchod vybuduje do tří let téměř 30 nájemních bytů za více než 160 milionů korun

Dvacetitisícový Náchod vybuduje do tři let téměř 30 nájemních bytů za více než 160 milionů korun. První osm bytů vznikne přestavbou domu v ulici Odboje a dalších 21 bytů v novostavbě v lokalitě Nová Tepna. První z projektů by mohl začít na podzim a druhý v roce 2027. Řekla to mluvčí radnice Nina Adlof. Podle ní…

Bytový dům, Ilustrační obrázek, zdroj:vojtech-herout, Fotolia

Češi jsou spokojeni se svou bytovou situací, připouští ale finanční náročnost

Skoro dvě třetiny Čechů jsou spokojené se svou současnou bytovou situací, častěji lidé, kteří mají vlastní nemovitost. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos. Dvě pětiny populace by nejraději bydlely v rodinném domě mimo město či předměstí. Většina lidí ale pociťuje zdražování na realitním trhu a většina také…

REKLAMA