Počet domů, které prodali jejich dosavadní majitelé, se proti předešlému měsíci snížil o 17,8 procenta na celoroční tempo 4,33 milionu. Procentní pokles byl nejvyšší od července 2010. Vyplývá to z dnešních údajů Národního sdružení realitních kanceláří (NAR). Prodej starších domů se na celkovém prodeji domů v USA podílí 90 procenty.
V meziročním srovnání prodej klesl o 17,2 procenta. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali snížení prodeje na 4,3 milionu jednotek.
Údaje o prodeji starších domů navazují tento týden na údaje, které ukázaly, že zahájená výstavba nových domů se propadla o 30,2 procenta, nejvíce od hospodářské krize ve 30. letech, a byla nejnižší za pět let. Spolu s údaji o propadu maloobchodních tržeb a produkce zpracovatelského průmyslu to posiluje očekávání ekonomů, že americká ekonomika ve druhém čtvrtletí klesne až o 40 procent, a vykáže tak největší propad od 30. let minulého století.
Střední cena prodávaného domu stoupla meziročně o 7,4 procenta na rekordních 286.800 USD (7,1 milionu Kč). Při dubnovém tempu prodeje by trvalo 4,1 měsíce, než by se vyprodaly všechny domy, které jsou nyní k dispozici. Před rokem to bylo 4,2 měsíce. Za zdravou rovnováhu mezi nabídkou a poptávkou je považována zásoba nemovitostí na šest až sedm měsíců. NAR upozornila, že někteří prodejci své nabídky z trhu stáhli po nařízení omezení pohybu, napsala agentura Reuters.
Sdílet / hodnotit tento článek