REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa!

České stavebnictví si loni mezi zeměmi EU pohoršilo o deset míst

České stavebnictví bylo loni s meziročním růstem o 2,6 procenta mezi 28 zeměmi Evropské unie na 19. místě. Meziročně si Česko pohoršilo o deset míst, v porovnání s koncem září na tom bylo stejně. Vyplývá to z údajů evropského statistického úřadu Eurostat. V zemích EU stavebnictví loni vzrostlo v průměru o 2,8 procenta.
Stavba, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

"Objem stavební produkce v Česku loni meziročně rostl v kontextu EU mírně podprůměrným tempem. Šlo o relativně citelné zvolnění tempa růstu stavebnictví, jelikož za celý předloňský rok rostlo v porovnání s unijním průměrem výrazně nadprůměrným tempem," sdělil analytik Czech Found Lukáš Kovanda.

Nejvíce, o 27,2 procenta, se loni zvýšila stavební výroba v Rumunsku. O více než deset procent stavebnictví meziročně vzrostlo také v Maďarsku (o 22 procent), na Maltě (o 17,6 procenta) a Kypru (o 12,3 procenta). Naopak v Řecku kleslo stavebnictví o 4,5 procenta, na Slovensku o 3,3 procenta, ve Španělsku o 2,4 procenta a ve Finsku o 0,1 procenta.

"Porovnání s Rumunskem a Maďarskem dobře ilustruje problém našeho trhu. Za poslední tři roky rostly ceny bytů v Česku a Maďarsku podobně. Rozdíl byl v tom, že Maďarsko nemá tak zablokované stavební úřady jako my. Proto tam rostoucí ceny logicky mohly zvýšit stavební výrobu. A proto tam ceny mohly začít v posledních dvou kvartálech klesat," doplnil analytik společnosti Natland Petr Bartoň. Jak dále uvedl, zatímco Maďarsko je v pokročilé fázi stavebního boomu, rumunský je na začátku.

Kovanda upozornil, že nemovitostní trh v chudších zemích EU, právě typu Rumunska, je mnohem nasycen mnohem méně, než nemovitostní trh v bohatších zemích, například i v Česku. Rumunsko tak roste z nižší základny, což expanzi jeho stavební produkce usnadňuje.

"V České republice panuje obrovský rozpor mezi slovy a skutečnými činy. Data Eurostatu jasně ukazují, že kde je vůle, je i cesta. Země jako Rumunsko či Maďarsko, které se potřebují modernizovat, dokážou během roku navýšit stavební výrobu o více než čtvrtinu, respektive pětinu. V naší zemi však skutečná vůle chybí," uvedl analytik BH Securities Štěpán Křeček.

Loni si české stavebnictví podle výkonu mezi zeměmi EU sice pohoršilo, podle analytika ČSOB Petra Dufka se však v součtu za poslední tři roky Česko pohybuje v první polovině. "Z údajů za posední rok je ale vidět, že řada středoevropských a východoevropských zemí se rozhodla významnou část peněz z evropských fondů masívně prostavět a vedle toho třeba restartovala bytovou výstavbu," uvedl dále Dufek.

Výsledky podle něj potvrzují, že české stavebnictví v posledních letech podporovaly jak veřejné, tak soukromé zakázky a dostalo se dokonce na hranice svých stávajících možností. "Největší překážkou se stal nedostatek kvalifikovaných i nekvalifikovaných zaměstnanců a občas i materiálu," dodal Dufek.

Meziroční změna výkonu stavebnictví v zemích EU v roce 2019:

Země Index (v procentech)
Rumunsko 27,2
Maďarsko 22,0
Malta 17,6
Kypr 12,3
Irsko 9,9
Litva 8,3
Chorvatsko 8,2
Rakousko 5,4
Švédsko 5,2
Nizozemsko 4,4
Bulharsko 4,0
Polsko 3,7
Německo 3,6
Slovinsko 3,3
Estonsko 3,2
Dánsko 2,9
Lotyšsko 2,9
Portugalsko 2,6
Česko 2,6
Velká Británie 2,3
Itálie 2,0
Francie 0,7
Lucembursko 0,7
Belgie 0
Finsko -0,1
Španělsko -2,4
Slovensko -3,3
Řecko -4,5
Průměr EU 2,8

Zdroj: Eurostat

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

foto: Petr Bohuslávek

Pražská rada bude jednat o stanovisku k nové ranveji na letišti

Náměstek primátora Prahy pro životní prostředí Petr Hlubuček (STAN) plánuje na radě hlavního města otevřít téma chystané stavby nové ranveje ruzyňského letiště, se kterou nesouhlasí. Ve čtvrtek to řekl novinářům s tím, že o tématu chce jednat v následujících měsících a zastupitelé budou také na podzim projednávat…

Zdroj: Fotolia.com - neubau-lagerhalle---thombal

Propad stavebnictví pokračuje, v červnu kleslo o 11,5 procenta

Propad stavební výroby v Česku znovu zrychlil. V červnu se reálně meziročně snížila o 11,5 procenta po květnovém poklesu o 7,7 procenta. Opět si pohoršilo pozemní stavitelství, kam spadá výstavba bytů, kanceláří nebo skladů. Oproti předchozím měsícům zaznamenaly horší výsledky také inženýrské stavby, mezi něž patří…

Zdroj: AdobeStock - maudanros

V Janově byl otevřen nový dálniční most, nahradil ten zřícený

V severoitalském Janově byl včera slavnostně otevřen nový dálniční most na místě Morandiho mostu, jehož část se 14. srpna 2018 zřítila. Neštěstí si tehdy vyžádalo více než čtyři desítky lidských životů. Dnešního ceremoniálu se zúčastní mimo jiné italský prezident Sergio Mattarella a premiér Giuseppe Conte.

Zdroj: Fotolia.com - chalabala

Praha oprášila plán obchvatu Vítězného náměstí

Hlavní město plánuje vypsat veřejnou zakázku na dlouho diskutovaný projekt propojení Evropské a Svatovítské ulice novou silnicí, která má ulevit Vítěznému náměstí v Praze 6. V pondělí budou o vypsání tendru rozhodovat radní. Stavbu silnice dlouhou dobu požaduje radnice Prahy 6. Město také připravuje rekonstrukci…

Zdroj: Fotolia.co - hcast

Stát má územní rozhodnutí pro úsek Pražského okruhu mezi D1 a D11

Ředitelství silnic a dálnic, které je investorem pražského vnějšího okruhu, má územní rozhodnutí ke stavbě úseku 511 na jihovýchodě metropole mezi D1 a D11. Podle webu ŘSD bylo územní rozhodnutí vydáno v pátek a zatím je nepravomocné, takže je možné proti němu podat odvolání.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zvýhodněné sady nádrží na dešťovou vodu pro rodinné domy

Zvýhodněné sady nádrží na dešťovou vodu pro rodinné domy

Velkokapacitní podzemní nádrže na dešťovou vodu

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA