REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Plán podory družstevního bydlení radní odložili. Neshodli se na podmínkách

Pražská koalice se neshodla na plánu podpory družstevního bydlení s využitím městských pozemků. Po hodinách jednání dnes radní návrh pravidel podpory odložili. Návrh počítá s tím, že by město poskytlo svůj pozemek pro stavbu bytového domu. K tomu by v soutěži našlo soukromého partnera, pravděpodobně stavební družstvo, do kterého by poté vstupovali Pražané.
Bytový dům, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Družstvo by si vzalo dlouhodobý úvěr a po jeho splacení by od magistrátu pozemek koupilo. I když plán neschválila rada, ve čtvrtek o něm budou jednat zastupitelé.

Právě prodej pozemku, který by se uskutečnil za desítky let, se stal předmětem sporu mezi koaličními stranami. Podle původního návrhu radní Hany Kordové Marvanové (STAN) mělo družstvo pozemek odkoupit za odhadní cenu, tedy bez zhodnocení pro město. Piráti a Praha Sobě nicméně argumentují, že město nemá pozemků neomezeně a mělo by s jejich pomocí financovat další rozvoj bydlení, čili že by mělo na prodeji vydělat.

Radní za Piráty a Prahu Sobě to dnes chtěli do tisku doplnit, stejně jako nemožnost ručení městským pozemkem. Nakonec se na tom s Marvanovou nedohodli a radní návrh stáhla. "Velmi mě mrzí, že se naši koaliční partneři neztotožnili s vizemi Hany Kordové Marvanové, jak lze v Praze nastartovat dostupné družstevní bydlení. Schválení projektu se v tuto chvíli odkládá a my ztrácíme čas," komentoval to předseda klubu Spojené síly pro Prahu (TOP 09 a STAN) Jiří Pospíšil.

Původně mělo plán schvalovat zastupitelstvo ve čtvrtek jako koaliční návrh, město už podle dřívějších vyjádření Marvanové začalo vyhledávat pozemky vhodné pro tento typ projektů. Marvanová po dnešním jednání řekla, že tisk předloží zastupitelům i přes to, že se na něm neshodla rada. "Domnívám se, že má šanci získat podporu zastupitelů, a byla by škoda, kdyby teď spadl pod stůl," řekla.

Zástupci magistrátu nedávno představili obdobný plán, který připravuje zejména předseda výboru pro bydlení Petr Zelenka (Praha Sobě). Princip má být v zásadě stejný jako v případě družstevního bydlení, jen namísto družstev mají na městských pozemcích stavět k tomu založené občanské spolky, v Německu známe jako baugruppe. Výhodou má být možnost využití i menších pozemků, forma spolku má podle Zelenky také umožnit větší volnost pro nastavení podmínek. Tento plán zatím radní neprojednávali.

Praha se v posledních letech potýká s bytovou krizí a vysokými cenami bydlení. Průměrná cena nových bytů podle studie poradenské firmy Deloitte v Praze na konci dubna dosáhla 115.700 korun za metr čtvereční. Obdobně vysoké jsou i nájmy, které v průměru v metropoli přesahují 300 korun za metr čtvereční.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: AdobeStock - ah_fotobox

Princip baugruppe jako lék na bytovou krizi. Připravuje se i v ČR. O co jde?

Ceny nemovitostí jsou již dlouho velmi palčivým tématem. Nejmarkantněji je to vidět v Praze. Současně nedostatek městských bytů omezuje možnost nalézt vyhovující bydlení lidem z hůře ohodnocených profesních skupin. Pro inspiraci, jak z takové situace ven, nemusíme chodit daleko. V sousedním Německu se osvědčila…

REKLAMA