REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Chata ve tvaru A. Moderní verze staré dřevěné stavby

Starý a důvěrně známý koncept, vycházející z typického profilu „áčkovité“ srubové chatky. Tady ovšem přepracovaný do poněkud odlišné podoby, s řadou nových prvků designu. Že to zní zvláštně? Směs staré funkčnosti a nových nápadů každopádně funguje. Výsledkem je Grand Cabin, velká chata, kde můžete pohodlně trávit čas nebo dovolenou s přáteli. Maďarští architekti prostě dokázali, že tento typ dřevostaveb má pořád co nabídnout.

Člověk už dnes musí být skoro pamětníkem, aby si ještě vzpomněl na kempy plné vyrovnaných trojúhelníkovitých srubů, áček. Řada dřevěných špiček, lemovaná pokud možno asfaltkou, s výhledem na zrezivělé dětské prolézačky, s omšelou kachlíčkovanou umývárnou a nezbytnou betonovou nádrží s vodou a žabincem poblíž. Inu, socialistická rekreačka, dětský tábor nebo ROH v lůně přírody, all inclusive. Instantní rodinná dovolená se vším všudy. Pro středoevropský prostor byly tyto kempy a jejich sruby/chatky kdysi vyloženě typické. Možná si vzpomenete i na detaily: to, že se patra těchto dřevěných staveb v letním parnu do extrému přehřívaly, voněly stejnou měrou dřevem, potem, vyvanulou obuví a turistickým salámem, byly vnitřně neuspořádané. Sériově budované, s ne moc velkým fortelem.

Ale hodí se také doplnit, že nakonec byly vlastně super. Protože nic moc jiného k dostání nebylo, respektive jsme nic moc lepšího neznali. A šlo tu hlavně o dobrodružství a zábavu, která s pobytem v nich byla spojena. Komfort nebyl zase tolik podstatný. Když už nic jiného, byla to střecha nad hlavou, minimální zázemí pro túry a výpravy, hry a zábavy. A z tohoto mixu zážitků a zkušeností se pak utvářel trend, ve kterém do značné míry žijeme dodnes. Pro opravdu velkou spoustu lidí totiž byla typická áčková chatka tou první dřevostavbou, se kterou přišli do kontaktu. A vcelku dost lidí chovalo na tenhle model „bydlení v divočině“ příjemné vzpomínky. Proto se nemůžeme divit, že tento koncept, původní design atypické socialisticky-srubové dřevostavby, přebrali pro svůj projekt architekti ze studia Hello Wood.

Foto: Tamas Bujnovszky

Grand Cabin není kuriozitou, ale chytrým počinem

Vztah Maďarů k áčkovitým srubům je totožný s českým nebo slovenským prostředím. Architekti z Hello Wood, u nás známí spíše svými veselejšími kousky (Vánoční strom sestavený z 365 sáněk), se tentokrát do práce pustili s opravdovým zápalem a chutí do velkých inovací. Chtěli prakticky doložit, že tenhle model víkendového bydlení má pořád ještě co nabídnout. Pokud se tedy jeho projekt neošidí a nezůstane v zažitém uniformním vedení. Dobře promyšlená stavba se může stát navýsost praktickým dílem, a jejich Grand Cabin je toho příkladem. Navíc stylová, ekologická dřevostavba, s užitnou plochou 32 metrů čtverečních, vyrostla za 10 dní. A na lokalitě u Csóromfölde může stát dlouhá léta, dokud bude své obyvatele těšit. Pokud ne, mohou ji zase rozebrat na základní díly a postavit si ji někde jinde. Dřevo to s přehledem unese. A co ke svému projektu maďarští architekti prozrazují dál?

Pro samotáře ne, spíše pro kamarádské partičky

Většina chat a srubů je projektována a budována s ohledem na přání lidí strávit nějaký čas stranou ruchu velkých měst. Někde v klidu, v těsné blízkosti přírody, s panoramatickými výhledy. Ne každý dnes ale vítá v takovém prostředí možnost dobrovolné izolace a asketického odloučení od přátel. „A pro tyhle společenské motýly, kteří věří, že návrat k přírodě nemusí znamenat zříci se času stráveného s přáteli, je určena naše chata,“ říká Dávid Ráday, jeden z architektů šestičlenného týmu tvůrců působivé Grand Cabin. Chaty, která nabízí možnost mladým lidem trávit dovolenou podobně, jako jejich rodiče, ale v patřičně větším pohodlí a komfortu, díky chytře vedenému plánu.

Foto: Tamas Bujnovszky

Jednoduchý profil, chytlavé uspořádání

Konstrukce vychází z osvědčených a léty prověřených částí, prefabrikovaného rámu, odpovídajícího tvarem písmenu A. „Ano, tvar šikmé střechy a celkové provedení vychází z inspirace „tradičními“ horskými chatami v ryze českém stylu, ale my do tohoto konceptu vnášíme moderní estetiku,“ dodává Nóra Fekete. Mohou za to například „přístavky“ v podobě modrého a červeného boxu, přidružených ke střešnímu profilu (jež sahá až k zemi). A nejen proto, že lemují kontury chaty. Dotváří totiž i celý interiér, který si s prapůvodním originálem nezadá. Napoví už samo čelo dřevostavby, které díky svému prosklení vytváří „dojem katedrály“. Skleněné panely totiž zaplavují interiér denním světlem, a činí prve stísněné a zadýchané místo vzdušné a světlé. Strop se ztrácí ve výškách, neblokují jej přepážky.

Osm spáčů. Nebo dvacet hráčů.

Na první pohled vypadá vnitřní obytný prostor jako jakákoli jiná místnost podobné stavby, ale měřítko je jiné. Vstupní prostor je nezastavěný, volný. Ležení a prostor ke spaní je totiž umístěn do boxů po stranách, a místo tu tedy mají lidé a jejich aktivity.  „Ve skutečnosti se tu pohodlně vyspí až osm lidí, což je mnohem víc, než byste od chaty s půdorysem 32 metrů čtverečních čekali. Po celou dobu obývání se vnitřní prostor nezahlcuje a zůstává vzdušně otevřený.“ Klaustrofobici tu problém mít nebudou, ale lidé, kteří si cení vlastního soukromí už tak spokojení nebudou. Nocležníci tráví čas pospolu. „Minimalistický interiér se totiž skládá z jednoho otevřeného prostoru,“ říká Csaba Bányai. „Naše řešení sice počítá s několika „děliči prostoru“, které lze snadno do-instalovat, ale primárně je Grand Cabin o sdílení místa s ostatními.

Foto: Tamas Bujnovszky

Pokud v áčkovité chatě nehodláte spát, ale budete ji chápat spíše jako párty-prostor, vměstná se sem bez obtíží i dvacítka lidí. Případně může chata sloužit jako provozní zázemí pro pořádání velkých událostí festivalového charakteru. Chata sama o sobě není příkladem klidného prostoru, slouží spíše lidem, kteří se chtějí spojit s přírodou, ale nechtějí na to být sami. „Vejde se sem pohodlně celá rodina. Je to dům, pro vás a všechny vaše přátele.“ Projekt Grand Cabin těží z odkazu nedávné minulosti, a činí jej díky inovativnímu přístupu aktuálním pro současnost. Vychází z předností původního konceptu, odstraňuje jeho nedostatky a klady tvůrčím způsobem rozvádí. A to, jestli budete uvnitř hrát stolní hry, nebo uspořádáte večírek, je už na vás. Na obojí je tu místa dost.

Grand Cabin je ze své modulární povahy projektem, který můžete ušít na míru svým přáním a požadavkům. Zvýšit můžete počet postranních boxů, můžete přidat dělící steny a přepážky, nebo užší mezipatro přístupné žebříkem. Přizpůsobivost patří k přednostem k zásadním dřevostaveb. Grand Cabin byla poprvé sestavena v roce 2018, v rámci letní školy architektury, Cabin Fever, spolu-organizované studiem Hello Wood. V rámci této akce vzniklo ještě šest dalších, neméně zajímavých obyvatelných objektů.

Foto: Tamas Bujnovszky

Údaje o projektu

Název projektu: Grand Cabin
Typ projektu: dřevostavba, chata
Architektonické studio: Hello Wood
Lokalizace: Csóromfölde, Balaton, Maďarsko
Vedoucí projektu: Dávid Ráday, András Huszár, Nóra Fekete, Ádám Bajtai
Projektový tým: Martin Varvas, Ogulcan Aksoy, Simona Rusnačková, Lucia Pum, Milan Voorhorst, Maria Gracia Latorre, Matteo Rossetti, Filip Cerha, Miriam Rieke, Nolwen Major Francès, Csaba Rittling
Klient: letní škola/workshop architektů – Cabin Fever
Rok dokončení (finalizace): 2018
Čas konstrukce: 10 dní
Počet podlaží: 1
Plocha podlaží: 32 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

Foto: Enric Duch

Villa Heike: rekonstrukce hezké budovy s nehezkou minulostí

Současné hyperkorektní tendence našich německých sousedů k lepšímu uchopení architektonického dědictví let nedávno minulých zrovna neprospívají. Tvářit se neutrálně, jako že ve 30. letech minulého století všichni vyrazili někam na dovolenou a vrátili se až se vstupem do Evropské unie, totiž mimo jiné znamená…

Designblok 2020 rozdal ceny. Prohlédnout si ho můžete i on-line do konce října

Designblok 2020 rozdal ceny. Prohlédnout si ho můžete i on-line do konce října

Dvaadvacátý ročník Designbloku stihl relativně bezpečnou dobu v době nákazy koronaviru a vydařil se. Přišlo více než 15 tisíc lidí, rozdány byly ceny v jedenácti kategoriích, odborná porota ocenila produktové novinky, svítidla, nábytek, bytové doplňky, nejzdařilejší módní kolekci a šperk. Absolutním vítězem se stal…

Komunitní kostel v Knarviku nenuceně vyrůstá z okolní krajiny, kterou respektuje a doplňuje. Zdroj: Tomáš Kovařík

Severská architektura: Stavby v přírodě, příroda ve stavbách

Severské země patří mezi průkopníky v oblasti udržitelné architektury. Využívání lokálních zdrojů, přírodních materiálů, ale i odvaha experimentovat spojuje architekty ze severských zemí. V rámci cyklu přednášek Severská cesta, který připravil spolek KRUH, se českým posluchačům představilo norské architektonické…

Původní zástavba zmizela, nahradily ji paneláky. Město se s tím vyrovnává dodnes

Původní zástavba zmizela, nahradily ji paneláky. Město se s tím vyrovnává dodnes

Je to problém mnoha našich měst. V těsné blízkosti historického centra, v širším středu byla postavena paneláková sídliště. V druhé polovině minulého století v rámci řešení bytové krize a pod tlakem modernistických myšlenek bylo takto přetvořeno mnoho českých a slovenských měst. Jak takový urbanismus vypadá? A co…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

SOUTĚŽ "VYHRAJ TUHLE KÁRU"

REKLAMA
REKLAMA