REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Vysoký komfort při vytápění i chlazení s tepelnými čerpadly

Obliba tepelných čerpadel v České republice strmě roste, jak dokazuje již 21 tisíc kusů instalovaných jen za rok 2019. Zásadním důvodem je jejich extrémně levný a tichý provoz.
Tepelné čerpadlo země - voda WPF 13 Cool (vnitřní instalace)

Aktuálně nabízená tepelná čerpadla vzduch-voda (řad HPA-O 7/ 10/ 13 C Premium, HPA-O 4/ 6/ 8 CS Plus, WPL 09/ 17 ICS / IKCS classic, WPL 13/ 18/ 24 E a WPL 13/ 18/ 24 cool i WPL 19, 24, 47 a 57) nebo tepelná čerpadla země-voda (WPF 04 až 16, WPC 04 až 13, obě řady též v provedení cool, které umožňuje nejen vytápění, ale i chlazení) a také kombinované ventilační jednotky (LWZ 5/8 Premium na bázi tepelného čerpadla vzduch-voda s funkcí chlazení), vytváří široký výběr možností, jak řešit tepelnou pohodu a i větrání v domě.

Vnitřní nebo venkovní provedení?

Ve vnitřním provedení se tepelné čerpadlo vzduch-voda instaluje v technické místnosti a pro přívod vzduchu k němu a odvod vzduchu ven jsou na fasádě jen dvě vzduchové mřížky. Při venkovním provedení je zařízení postaveno venku v blízkosti domu. Vnitřní provedení venku pohledově neruší, u venkovního nemusíme řešit přívod vzduchu skrz fasádu.

Šetřete a nechte se rozmazlovat

Tepelné čerpadlo vzduch - voda HPA-O 13 C Premium (venkovní provedení) Tepelné čerpadlo vzduch - voda HPA-O 13 C Premium (venkovní provedení)

Tepelná čerpadla STIEBEL ELTRON systému vzduch-voda představují špičku v oboru. Mají účinnost vyjádřenou sezónním topným faktorem (SCOP) 4 až 5, což znamená, že maximálně jednu čtvrtinu tepla pro dům nakoupíte ve formě elektřiny a zbytek získáte zdarma z venkovního vzduchu.

S provozem tepelných čerpadel vzduch-voda je spojena otázka hluku. Tepelná čerpadla však musí splňovat nařízení vlády o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací. Vývoj v oblasti snížení provozního hluku však již dosáhl takové úrovně, že dnes hluk už problémem není. „Pro vnitřek domu platí limit čtyřicet decibelů ve dne a třicet decibelů v noci,“ uvádí David Šafránek, odborník firmy STIEBEL ELTRON na tepelná čerpadla, a podle platné legislativy nesmí být dva metry od fasády sousedů hluk vyšší než padesát decibelů přes den a v noci ještě o deset decibelů méně. „Naše tepelná čerpadla STIEBEL ELTRON jsou však během provozu mnohem tišší, přibližně stejně, jako lednička.

Využijte i chlazení tepelným čerpadlem

Za růstem obliby tepelných čerpadel stojí i pokročilé regulace. Stále žádanější funkcí je ochlazování otopnou soustavou, kterou některá tepelná čerpadla umí nabídnout. Chlazení je však omezeno nutností zabránit kondenzaci vzdušné vlhkosti na chladných částech otopné soustavy, aby nedocházelo ke korozi, nevznikaly louže atp. Vyspělá regulace umí vyhodnotit nejen teplotu vzduchu, ale i relativní vlhkost vzduchu, a tak přesně určí teplotu, která nesmí být podkročena.

U objektů s podlahovým, a zejména stropním vytápěním pak lze využívat komfortní chlazení. Bez nutnosti pravidelné výměny či čištění vzduchových filtrů, hlukové zátěže, proudění studeného vzduchu a řešení odvodu zkondenzované vlhkosti ze vzduchu z každé nástěnné klimatizační jednotky.

Pokročilá regulace umožňuje využít k ochlazování interiéru i otopná tělesa bez kondenzace vody na jejich povrchu. Jejich chladicí výkon sice nemusí postačit na plně komfortní chlazení za všech klimatických podmínek, nicméně předností je dvojí využití stejné soustavy.

STIEBEL ELTRON spol. s r.o.

logo
Dopraváků 749/3
194 00 Praha 8-Dolní Chabry

telefon: 251 116 111
e-mail: info@stiebel-eltron.cz

web: www.stiebel-eltron.cz/cs/home.html, www.tepelna-cerpadla.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Vytápění tepelným čerpadlem

Zdroj: Fotolia.com

Tepelné zisky a tepelná bilance. Co je to a jak to spolu souvisí?

Když existují tepelné ztráty, musí existovat i tepelné zisky. Odkud se berou? Jak se s nimi počítá v rámci návrhu vytápění? A co znamená tepelná bilance? A jak s tím souvisí rozúčtování tepla v bytovém domě?

ZŠ Kněžmost Zdroj: Aleš Brotánek

Pasivní budova základní školy v obci Kněžmost šetří energie a peníze

Jedná se o jednu z prvních pasivních základních škol v Čechách. V rekonstruovaném areálu s historickou hodnotou našly uplatnění moderní technologie (rekuperace vzduchu, fotovoltaika, tepelné čerpadlo, zelené střechy), které zajistily kromě jiného i minimalizaci provozních nákladů.

Zdroj: lboro.ac.uk

Okna plná vody snižují energetickou náročnost domů

Cirkulující voda místo klimatizace. Nápad, který pochází z přírody. Podobně jako voda cirkuluje v oceánech z míst teplejších do míst chladnějších a vyrovnává tak teplotní rozdíly na planetě nechávají výzkumníci cirkulovat vodu po budově. Voda tak vyrovnává teplotní rozdíly, ochlazuje přehřívaná místa a vyhřívá místa…

Zdroj: Fotolia.com - yvonne-weis

Termostatický ventil teplotu neřídí! Jak funguje a k čemu slouží?

Termostatický ventil na radiátoru. Zázračné zařízení dalo by se říct, ale víte, co vlastně dělá a jak funguje? K čemu ventil s čísly na radiátoru slouží a co je v jeho silách? Mnoho lidí si myslí, že termostatický ventil reguluje teplotu, vždyť to má v názvu. Chyba lávky. Ventil neřídí teplotu, to teplota řídí jeho.…

REKLAMA