REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa!

Vysoký komfort při vytápění i chlazení s tepelnými čerpadly

Obliba tepelných čerpadel v České republice strmě roste, jak dokazuje již 21 tisíc kusů instalovaných jen za rok 2019. Zásadním důvodem je jejich extrémně levný a tichý provoz.
Tepelné čerpadlo země - voda WPF 13 Cool (vnitřní instalace)

Aktuálně nabízená tepelná čerpadla vzduch-voda (řad HPA-O 7/ 10/ 13 C Premium, HPA-O 4/ 6/ 8 CS Plus, WPL 09/ 17 ICS / IKCS classic, WPL 13/ 18/ 24 E a WPL 13/ 18/ 24 cool i WPL 19, 24, 47 a 57) nebo tepelná čerpadla země-voda (WPF 04 až 16, WPC 04 až 13, obě řady též v provedení cool, které umožňuje nejen vytápění, ale i chlazení) a také kombinované ventilační jednotky (LWZ 5/8 Premium na bázi tepelného čerpadla vzduch-voda s funkcí chlazení), vytváří široký výběr možností, jak řešit tepelnou pohodu a i větrání v domě.

Vnitřní nebo venkovní provedení?

Ve vnitřním provedení se tepelné čerpadlo vzduch-voda instaluje v technické místnosti a pro přívod vzduchu k němu a odvod vzduchu ven jsou na fasádě jen dvě vzduchové mřížky. Při venkovním provedení je zařízení postaveno venku v blízkosti domu. Vnitřní provedení venku pohledově neruší, u venkovního nemusíme řešit přívod vzduchu skrz fasádu.

Šetřete a nechte se rozmazlovat

Tepelné čerpadlo vzduch - voda HPA-O 13 C Premium (venkovní provedení) Tepelné čerpadlo vzduch - voda HPA-O 13 C Premium (venkovní provedení)

Tepelná čerpadla STIEBEL ELTRON systému vzduch-voda představují špičku v oboru. Mají účinnost vyjádřenou sezónním topným faktorem (SCOP) 4 až 5, což znamená, že maximálně jednu čtvrtinu tepla pro dům nakoupíte ve formě elektřiny a zbytek získáte zdarma z venkovního vzduchu.

S provozem tepelných čerpadel vzduch-voda je spojena otázka hluku. Tepelná čerpadla však musí splňovat nařízení vlády o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací. Vývoj v oblasti snížení provozního hluku však již dosáhl takové úrovně, že dnes hluk už problémem není. „Pro vnitřek domu platí limit čtyřicet decibelů ve dne a třicet decibelů v noci,“ uvádí David Šafránek, odborník firmy STIEBEL ELTRON na tepelná čerpadla, a podle platné legislativy nesmí být dva metry od fasády sousedů hluk vyšší než padesát decibelů přes den a v noci ještě o deset decibelů méně. „Naše tepelná čerpadla STIEBEL ELTRON jsou však během provozu mnohem tišší, přibližně stejně, jako lednička.

Využijte i chlazení tepelným čerpadlem

Za růstem obliby tepelných čerpadel stojí i pokročilé regulace. Stále žádanější funkcí je ochlazování otopnou soustavou, kterou některá tepelná čerpadla umí nabídnout. Chlazení je však omezeno nutností zabránit kondenzaci vzdušné vlhkosti na chladných částech otopné soustavy, aby nedocházelo ke korozi, nevznikaly louže atp. Vyspělá regulace umí vyhodnotit nejen teplotu vzduchu, ale i relativní vlhkost vzduchu, a tak přesně určí teplotu, která nesmí být podkročena.

U objektů s podlahovým, a zejména stropním vytápěním pak lze využívat komfortní chlazení. Bez nutnosti pravidelné výměny či čištění vzduchových filtrů, hlukové zátěže, proudění studeného vzduchu a řešení odvodu zkondenzované vlhkosti ze vzduchu z každé nástěnné klimatizační jednotky.

Pokročilá regulace umožňuje využít k ochlazování interiéru i otopná tělesa bez kondenzace vody na jejich povrchu. Jejich chladicí výkon sice nemusí postačit na plně komfortní chlazení za všech klimatických podmínek, nicméně předností je dvojí využití stejné soustavy.

STIEBEL ELTRON spol. s r.o.

logo
Dopraváků 749/3
194 00 Praha 8-Dolní Chabry

telefon: 251 116 111
e-mail: info@stiebel-eltron.cz

web: www.stiebel-eltron.cz/cs/home.html, www.tepelna-cerpadla.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Vytápění tepelným čerpadlem

Zdroj: Fotolia.com - yvonne-weis

Termostatický ventil teplotu neřídí! Jak funguje a k čemu slouží?

Termostatický ventil na radiátoru. Zázračné zařízení dalo by se říct, ale víte, co vlastně dělá a jak funguje? K čemu ventil s čísly na radiátoru slouží a co je v jeho silách? Mnoho lidí si myslí, že termostatický ventil reguluje teplotu, vždyť to má v názvu. Chyba lávky. Ventil neřídí teplotu, to teplota řídí jeho.…

Pasivní dům šetří energii. Nebojte se ho

Pasivní dům šetří energii. Nebojte se ho

Kam se vydáme? Zaklínadlo „pasivní dům“ nás přeneslo k trochu snovému řešení vašeho domu. Ale to, o čem někdy sníme, nemusí být nutně nereálné. Určitě se vám někdy stalo, že vás sen leckdy vyděsil svojí skutečností a byli jste rádi za probuzení. V našem případě je tomu právě naopak.

Ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Vyúčtování energií. S reklamací má zkušenost 29 % lidí

S reklamací vyúčtování energií má zkušenost 29 procent Čechů. Nejčastějším důvodem je odečet odhadem distributora. Pozitivním signálem pro zákazníky je to, že ve více než 80 procentech těchto případů dodavatel reklamaci uznal.

Zdroj: AdobeStock - bemaxi

Topení uhlím a uhelnými briketami v Praze končí! Kdy a proč?

Vytápění uhlím nemá zrovna dobrou pověst z hlediska ekologie, přesto je poměrně oblíbeným způsobem vytápění domu. Praha v rámci ochrany ovzduší schválila novou vyhlášku, která zakazuje používání některých kotlů na tuhá paliva. Jakých se to týká? Od kdy jimi nesmíte topit? A může úředník osobně zkontrolovat vaši…

For Pasiv - archivní obrázek, zdroj: ABF

Volná vstupenka na For Pasiv 2020. Přijďte na veletrh pro příručky od ESTAV.cz zdarma!

For Pasiv je specializovaným veletrhem pro šetrné stavebnictví a úspory energií. Přijměte pozvání na výstavu technologií a materiálů pro nízkoenergetické, pasivní a nulové stavby. ESTAV.cz pro vás má připravenou volnou vstupenku zdarma. Na veletrhu si navíc můžete vyzvednout oblíbené příručky redakce ESTAV.cz Jak…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zvýhodněné sady nádrží na dešťovou vodu pro rodinné domy

Zvýhodněné sady nádrží na dešťovou vodu pro rodinné domy

Velkokapacitní podzemní nádrže na dešťovou vodu

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA