REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jaký je rozdíl mezi centrální a pokojovou rekuperací?

Rekuperace se stará o výměnu vzduchu při minimálních tepelných ztrátách. Vybírat můžete ze dvou typů: centrální a pokojové. Jaký je mezi nimi rozdíl, kolik stojí a jaká je jejich životnost?

Centrální nebo pokojovou rekuperační jednotku?

Centrální rekuperace vzduchu vyžaduje složitou instalaci vzduchotechniky, kterou musí provést odborná firma. Proto je lepší s ní počítat již při plánování novostavby či kompletní rekonstrukci. Po celém objektu bude rozvedeno potrubí, kterým bude vyměňován vzduch ve všech místnostech.

Pro pokojovou neboli decentrální rekuperaci byste se měli rozhodnout v případě, kdy se nechcete pouštět do náročných stavebních úprav a chcete větrat pouze jednu místnost. Instalace decentrální jednotky je snadná a zpravidla ji manuálně zručný člověk zvládne sám. Je nenápadná, takže své místo najde i v historických budovách.

Při odvětrávání více místností se však z hlediska poměru výkon a velikost odvětrávaného prostoru vyplatí investovat do centrální rekuperace.

Pořizovací cena, údržba a životnost

Přestože oba typy rekuperací pracují na stejném principu, jejich pořizovací cena se výrazně liší. Lokální pokojové rekuperace s výkonem 25 m3/h je možné pořídit v rozmezí 6–10 000 Kč. U pořízení centrální rekuperace s výkonem 250 m3/h se ceny pohybují od 20 000 Kč do 30 000 Kč, plus náklady na rozvody. Při dodržování pravidelné údržby vám však bude rekuperace sloužit dlouhá léta.

VENTILÁTORY.cz

logo
Prodejna
Věštínská 1611/19
15300 Praha 16 - Radotín

telefon: 602 680 017
e-mail: info@ventilatory.cz

web: www.ventilatory.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Co je to šedá voda, jak s ní nakládat a jak ji recyklovat?

Co je to šedá voda, jak s ní nakládat a jak ji recyklovat?

Šedá voda, co to je? Jedná se o odpadní vodu, která neobsahuje fekálie a moč. Jde o vody především ze sprch, van a umyvadel. Výjimečně o vody kuchyně, prádelny nebo technologických procesů, jejich použití je podmíněné.