Minerální vata je přirozenou překážkou pro šíření ohně v domě nebo bytě. Lze ji použít na obvodové zdi, podlahy i střechy.
„Velkou chybou je, když lidé proto, aby ušetřili, sáhnou po různorodých izolačních materiálech, které zkombinují. Každý materiál má jiné vlastnosti a ve výsledném efektu si pak lidé zadělají spíše na problémy,“ říká Štěpán Lášek, specialista na izolační materiály a aplikační manažer společnosti Knauf Insulation.
V Česku se zateplují byty a domy nejčastěji polystyrenem a právě minerální vatou. Kvůli nižší ceně sáhne mnoho lidí raději po polystyrenu nebo oba materiály kombinuje, což jim ale může být osudným. Napojením totiž snižují požární bezpečnost stavby.
Skelná vata s technologií ECOSE je bez chemických lepidel a dalších přísad, které by mohly být toxické. Společnost Knauf Insulation ji vyrábí v Krupce v Podkrušnohoří, kde má jeden z nejmodernějších výrobních závodů v Evropě. Minerální vata funguje mimo jiné i jako výborný tepelný a zvukový izolant, který snižuje náklady na vytápění. Minerální vlákna udržují v interiéru chládek i v letních tropických dnech. Celoročně tak vata v budovách zajišťuje příjemné klima.
Výhodou je také její velmi dobrá prodyšnost a odolnost proti plísním. V případě bydlení ale přeci jen hraje roli to, abychom se necítili ohroženi. Nehořlavost je totiž nejkladnější vlastností, kterou může izolant mít.
Sdílet / hodnotit tento článek