REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Moderní dům na Slapech mění chatovou oblast v rezidenční osadu

Slapská přehrada je odpradávna cílem výletníků. Krása přírody, údolí potoků a řek a celá řada krajinných klenotů ovšem láká nejenom k rekreaci, ale i k trvalému bydlení. Přizpůsobuje se tomu i architektura nových objektů. Podívejme se na jeden z nich.

V okolí Slap asi Vltava vytvořila ty nejkrásnější přírodní scenérie. Řeka se tady zařezává hluboko do krajiny, aby si prorazila cestu malebným údolím plným překrásných skalisek a peřejí. Nachází se zde bezpočet vyhlášených chatových oblastí. Zcela mimořádné místo, kde jsou lidé v přímém kontaktu s přírodou a zároveň v blízkosti hlavního města, láká majitele pozemků též k výstavbě rodinných domů k trvalému bydlení. Tato stavba z dílny Stempel & Tesař architekti stojí na místě bývalého rekreačního objektu, jehož uspořádání ani technické vlastnosti již nevyhovovaly nárokům investora.

Nové možnosti a nároky

Rodinný dům měl být podle představ majitelů velmi jednoduchý, minimalistický, s převahou přírodních materiálů, v duchu moderních tradic. Svojí originalitou měl vyčnívat mezi ostatními stavbami k celoročnímu bydlení, respektovat tvar pozemku i zdejší nádhernou přírodu. K naplnění svých představ si zvolili majitelé pozemku architektonické studio, jehož práci dobře znali a shodli se s ním ve většině bodů. Na relativně malé ploše se tak podařilo vytvořit skutečně zajímavý funkční prosklený dům, který poskytuje dostatečný komfort v příjemném prostředí obklopeném zelení. Stavba zachovává půdorysnou stopu předchozí chaty, zapadá do zdejší krajiny a plně využívá jižní svah s terénním zlomem.

Foto: Filip Šlapal

Poněkud netradiční dispozice

Vstup do domu se nachází kvůli terénu poněkud netradičně v ložnicovém patře a s pozemkem jej spojuje výrazná ocelová lávka. Ze zádveří se sestupuje po schodišti do obytného prostoru s moderní kuchyní, jež svým rozměrným prosklením a terasou s dřevěnou pergolou navazuje na jižní část větší zahrady. Konstrukci rodinného domu u Slapské přehrady tvoří masivní dřevěné panely s tepelnou izolací z minerální vaty a provětrávanou mezerou za velkoformátovým obkladem z vláknocementových desek.

Povrch fasádních desek bude stárnout spolu s domem a jeho celkový výraz se tak bude v čase proměňovat,“ vysvětluje architekt a ukazuje na antracitový odstín fasády kontrastující se světlým dřevem okenních rámů a pergoly a na žlutý lak ocelové lávky. „Přístupová lávka reaguje na okolní terénní podmínky a vedle své primární funkce tvoří díky své kontrastní barevnosti i zpestřující prvek jinak jednoduchého hmotového řešení tohoto rodinného domu,“ dodává.

Foto: Filip Šlapal

Interiér v rustikálním dekoru

Výraz interiéru udávají smrkové panely, útulnou atmosféru dotváří též jemný barevný kontrast celého bloku kuchyňské linky a obývací stěny oddělující schodiště. Dispozice domu popisuje architekt jako velmi úsporné, jakékoliv další členění interiéru by podle jeho slov vnitřní prostor opticky zmenšovalo. Minimalistický koncept podtrhují například i dveře ve stejném barevném dekoru jako stěny. Rovněž tak nenápadná kuchyňská linka v bílé barvě bez dalšího členění splňuje daný koncept interiéru. Blok obytné stěny oddělující schodiště v černé barvě doplňuje a „rozráží“ jinak výrazně světlé interiéry.

Rodinný dům u Slapské přehrady

Místo:  Slapy, Středočeský kraj
Architekt: Stempel & Tesar architekti – Ján Stempel, Jan Jakub Tesař
Pozemek: 390 m2
Zastavěná plocha: 72 m2
Užitná plocha:  95 m2
Konstrukce: masivní dřevěné panely s tepelnou izolací minerální vatou a provětrávanou mezerou za velkoformátovým obkladem z cementovlákni­tých desek

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

České architektky navrhly moderní tropickou vilu v Kostarice

České architektky navrhly moderní tropickou vilu v Kostarice

Projekty českých architektů nejsou špatné, jen prostě nevybočují z běžného regionálního průměru. Jsou šité na míru místním podmínkám, jak se sluší a patří, a tak ve srovnání s realizacemi svých zahraničních kolegů z exotičtějších destinací nebudí tolik pozornosti a kontroverzí. A co se stane, když vypustíte české…

Moderní rodinný dům u křížové cesty rozruch nedělá

Moderní rodinný dům u křížové cesty rozruch nedělá

Zachovat silný duch místa, a přitom vložit moderní novostavbu do prostředí vesnice není nikdy snadné. Přesto hmota tohoto rodinného domu Pod kalváriou a jeho zahrady symbioticky vplouvá do linie ulice, a svým tvarem odráží místní vztahy a respekt k vlastnímu okolí.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA