Poměrně rozsáhlý pozemek (2 162 m2) se nachází v bývalé zámecké užitkové zahradě v okrajové části obce nedaleko Prahy. A právě zahrada byla tím prvotním, co chtěli majitelé odborně kultivovat. „Vnímáme ji jako velmi významnou složku našeho bydlení. Dobrý nápad byl, že jsme s osazováním části zahrady začali ještě před stavbou domu, takže jsme si relativně rychle mohli užívat příjemného prostředí a nikoli bahna kolem novostavby,“ říkají na úvod. Zahradu pro ně navrhla Lucie Vogelová, manželka architekta Jána Stempela, který spolupracoval na architektonickém zadání.
Minimalismus s maximem zeleně
Velký důraz se v současné době stále více klade na zahradní architekturu, která by se měla vhodně prolínat s moderním tvaroslovím domu. Řada projektů proto počítá s přímou účastí odborníků na rodinné zahrady. V tomto případě bylo okolí domu nejprve upraveno v souladu se sadovnickými úpravami, vysázely se stromy a keře a některé plochy byly zatravněny. Souběžně se stavbou domu se realizoval i zahradní projekt Lucie Vogelové, přesně v souladu s požadavky investorů. „Chtěli jsme takový útulný azyl na míru, přesně pro náš způsob života; dům, kde bude dostatek soukromí pro dva dospělé lidi a jednoho psa. Nelákají nás velké honosné a na údržbu náročné vily, chtěli jsme spíše takový jednoduchý byt ve velké rozkvetlé zahradě,“ říkají s úsměvem majitelé a zvou nás na prohlídku.
Dům na míru v harmonii se svými majiteli
Jednopodlažní minimalistický objekt s plochou střechou je ukrytý v zeleni. Asi čtvrtinu domu zabírá tiskařská dílna, druhou čtvrtinu pak technické zázemí a koupelna. V jižní polovině se nachází obytný prostor s kuchyní a jídelnou, na nějž navazuje hlavní ložnice. Velkoformátová francouzská okna tvořící jižní fasádu chrání před slunečními paprsky přesah střechy a stěn. Takto vymezenou lodžii lze stínit ještě markýzou. Zděná stavba s kontaktní tepelnou izolací má bílou jemnozrnnou omítku, antracitová barva oken ladí s nástřikem ocelové konstrukce parkovacího stání. Neutrální odstíny vládnou rovněž interiéru, bíle lakovaný vestavěný nábytek doplňuje šedá stěrka na podlaze.
Podle slov architekta Jana Tesaře byl dům koncipován tak, aby byl nenáročný na výstavbu i na následnou údržbu. Dispoziční řešení i zařízení interiéru tomu odpovídá. Dům se vyznačuje především jednoduchostí a účelností. Velkorysá pracovna skýtá menší tiskové stroje i plotr pro tisk velkoformátových fotografii. „Úplně běžně máme nastavená pravidla a nenecháváme si práci zasahovat do soukromí, momentálně pracujeme z domova oba a dům i v tomto případě funguje naprosto výborně,“ podotýká majitel a dále vysvětluje, proč si vybrali právě tento ateliér, v čem se jejich názory s architekty lišily a v čem si naopak s architekty notovali.
Dispoziční řešení i zařízení interiéru se vyznačují jednoduchostí a účelností Foto: Filip Šlapal
Zahrada jako další obytná místnost
„Stavbu domu jsme vzali jako projekt a na architektonické studio jsme si udělali výběrové řízení; oslovili jsem deset ateliérů vybraných po několika měsících zkoumání jejich předchozích návrhů. Tyto ateliéry pro nás připravily studii domu a Stempel & Tesař naprosto vystihl naše potřeby, studie byla hned napoprvé perfektní. Také celkově lidsky se nám jejich přístup líbil. A finální výběr pak potvrdila návštěva několika jejich již postavených domů. Nenapadá nás nic, kde bychom si nějak nesedli či se dohadovali…“
Na otázku, co by dnes dělali jinak, odpovídají, že pouze některé dílčí stavební detaily, žádné zásadní změny by neprováděli. Jako příklad drobných detailů uvádějí, že až dodatečně se rozhodli pro masivní výsuvnou markýzu (12x3m). Původně ji chtěli zapustit, aby byla skrytá, ale to by bylo technicky náročné, takže od svého záměru ustoupili. Stejně jako stavby si cení také zahrady, kterou vnímají jako velmi výraznou složku svého nového bydlení, jako další obytnou místnost minimalistického moderního rodinného domu.
Místo: | Panenské Břežany |
Architekt: | Stempel & Tesar architekti – Ján Stempel, Jan Jakub Tesař |
Pozemek: | 2162 m2 |
Zastavěná plocha: | 142 m2 |
Užitná plocha: | 105 m2 |
Základy a konstrukční systém: Jednopodlažní objekt bez podsklepení s přisazenou ocelovou konstrukcí krytého stání a skladu je založen na základových pasech z prostého betonu. Hlavním ztužujícím prvkem je vodorovný pozední monolitický železobetonový věnec. Nosná konstrukce je opatřena zateplovacím systémem z minerální vaty a je kotvena mezi nosný rošt obvodového pláště z cementovláknitých velkoformátových desek.
Střecha: Skladba pláště ploché střechy je tvořena nosnými sbíjenými vazníky s laťováním, na nichž je kotvena střešní krytina.
Výplně otvorů: Dům je vybaven okny s hliníkovými rámy, osazen izolačními trojskly. Okna jsou výklopná, posuvná nebo kombinací výklopných a otočných křídel, pevná a neotvíravá.
Topení a větrání: Většina prostor domu je větrána okny nebo dveřmi. Nucené větrání je instalováno v sociálním zázemí a u digestoře v kuchyni. Jako zdroj tepla je zvoleno čerpadlo zem-voda s vertikálním kolektorem umístěné v technické místnosti.
Sdílet / hodnotit tento článek