Majitelé pozemku měli naprosto přesnou představu domu. Inspirovali se v nejrůznějších katalozích, dobře znali i předešlé návrhy Filipa Ditricha. Koncepce vycházela ze striktního požadavku přízemního objektu na půdorysu tvaru „L“, který umožňuje maximální soukromí a splňuje veškeré nároky na moderní bydlení s návazností na okolní upravenou zahradu. Energetické úspory nebyly v tomto případě prioritou. Přednost dostalo dokonalé vyladění dispozičního řešení a zajímavé řešení zahrady, jakožto další obytné místnosti.
Dispozičně vyladěný bungalov
„Zóna v ochranném pásmu Průhonického parku je určena pro bydlení v rodinných domech a objektech rezidentního typu s upravenými zahradami, které citlivě navazují na okolní přírodu. Náš objekt je situován na rovné pravoúhlé parcele mezi pozemky s rodinnými domy, ctí uliční čáru definovanou sousedy, a přitom poskytuje obyvatelům dokonalé soukromí,“ říká na úvod architekt Filip Ditrich a dále podrobněji seznamuje s některými zajímavými aspekty stavby. Z předloženého projektu je patrné, že téměř ideální je nejen orientace pozemku vůči světovým stranám, ale také celkové řešení obytných místností – všechny mají přímý vstup na zahradu, čímž se výrazně rozšiřuje celkový prostor pro všechny obyvatele rodinného domu. Hlavní vstup do přízemní nepodsklepené budovy s integrovanou garáží se nachází v centrální části dispozice; jedno křídlo zahrnuje obytný prostor spolu s kuchyní a navazující ložnicí, koupelnou a pracovnou. Ve druhém křídle jsou dětské pokoje s vlastní koupelnou a příslušenstvím.
Foto: Robert Žákovič, www.robertzakovic.com
Výtvarné řešení ve stylu Mondrianových obrazů
Zajímavá je i volba barev a celkový důraz na minimalistické pojetí stavby. S bílou omítkou v interiéru i exteriéru kontrastují antracitové rámy okenních výplní, tmavé dřevěné podlahy a specifické dlažby. Veškerý skříňový nábytek je vestavěn do ryzalitů ve stěnách, kde mají své místo i abstraktní obrazy, jakožto torza barvených kompozic Mondrianových obrazů, jež rozrážejí bílou barvu černými rámy, červenými, žlutými a zelenými výplněmi, nesčetnými vzory pro užitné umění, abstrakci a geometrismus. „Architektonické a dispoziční řešení objektu je ve své podstatě úplně elementární s důrazem na jasné a velmi jednoduché funkční vazby. Navíc plně respektuje i další přání investora, což bylo přirozené propojení interiéru s venkovními prostory,“ dodává architekt a připomíná i „hru“ prosklených fasád, jež vytvářejí nad obytnou místností při každém slunném dni jiné světelné efekty a gradují tak celou kompozici. Naprosto jedinečný efekt ale nabízejí u prosklených stěn a fasád směrem do atria k terase a dále k bazénu.
Osvědčená konstrukce a zdravé mikroklima
Přestože energetické úspory nebyly pro majitele objektu prvořadé, rozhodl se nakonec pro osvědčený stavební systém z dutých pálených cihel. Z osvědčeného komplexního stavebního sytému byly navrženy svislé nosné i nenosné konstrukce, obvodové nosné zdivo z broušených tvarovek se zateplením minerální vatou, nenosné příčky z cihel. „Stropní konstrukce nad 1. NP byla navržena jako specifická monolitická železobetonová deska, předsazené markýzy jsou odděleny ISO nosníky. Zhotovení stropů bylo trochu složitější i vzhledem k instalaci prosklených fasád,“ podotýká architekt a chválí dobrou spolupráci s investorem, který nakonec kývnul i na osvědčený konstrukční systém zaručující energetické úspory a zdravé mikroklima v domě. „Spolupracovat s investorem, který má jasnou představu o svém bydlení, je vždy přínosné pro dobrý výsledek a spokojenost všech zúčastněných. Klient si musí uvědomit svoji nezastupitelnou roli v průběhu celého procesu, od prvních ideových skic až po realizaci posledního detailu. Důležité je vzájemné naslouchání, porozumění a rezonance,“ dodává na závěr Filip Ditrich.
Foto: Robert Žákovič, www.robertzakovic.com
Přízemní nepodsklepená budova (bungalov) s integrovanou garáží v obci Zdiměřice
Autor: | Ing. arch. Filip Ditrich |
Spolupráce: | Mgr. Ing. Arch. Jindřich Sadílek, Ing. Tomáš Budín (ATELIER A ČR) |
Plocha pozemku: | 1 239 m2 |
Hrubá podlažní plocha: | 223 m2 |
Konstrukce: | Komplexní stavební systém Porotherm. Zdivo je zatepleno minerální vatou (rohože) s podélným vláknem. |
Vytápění: | plynový kotel, podlahové topení spolu s podlahovými fancoily + plynový krb. |
Energie: | obvodové stěny domu vykazují hodnotu součinitele prostupu tepla U=0,34 až 0,22 W/m2K. |
Sdílet / hodnotit tento článek