REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Dům v ocelovém korzetu: radikální ale přesně mířená přestavba proměnila celý rodinný dům

Korzety byly vysoce módní záležitostí v 19. století, kdy se diktát vnímání krásy promítal do deformování tělesné stavby svých četných nositelek. V Praze teď výhody korzetu, vnější podpůrné konstrukce, zhodnotil český architekt během nápadité rekonstrukce. V jeho podání nedochází k deformaci tvarů, ale krása i kvalita bydlení se zvýšila.

Nastoupit do rozjetého vlaku znamená, že už jen obtížně budete přehazovat výhybku směřující jeho cestu, aniž byste celý stroj ohrozili. Vstupovat do projektů rekonstrukce rodinných domů proto vždy přináší komplikace. Mají už svou historii, jejich obyvatelé jsou s nimi, jejich kvalitami i nedostatky, sžití. Změna mnohdy narušuje to, co je jim drahé. Bez ohledu na to, že někdy je zapotřebí. Architekt se tehdy musí soustředit na to, aby jeho zákrok byl veden s chirurgickou přesností, a výsledek zhodnotil původní silné stránky stavby. A přesně takhle si počínal architekt Jan Šépka (ze studia Šépka Achtiketi), když rozvažoval detaily projektu Domu v ocelovém korzetu.

Nejdřív víkendový domek, pak rodinný dům

Rekonstrukce, respektive stavební úprava rodinného domu na pražském Suchdole, to nezní nikterak divoce. O něco horší už je skutečnost, že tento objekt byl v době svého vzniku sestaven jako původně rekreační stavba, a od třicátých let 20. století už prodělal spoustu stavebních zákroků. Byl prostě postupně adaptován k trvalému obývání, než nabyl své podoby. Také se ukázalo, že skořápka přístaveb neskrývala zrovna výživné jádro. Stabilita stavby se v roce 2010 nejevila jako dostatečná, a tahle skutečnost poznamenala další směřování projektu. Místo klasického rekonstrukčního řešení architekt navrhl netradiční přístup. Vytvoření vnějšího kovového skeletu, který by objekt zapevnil v místě a současně jej zpřístupnil dalekosáhlým úpravám. 

Foto: Aleš Jungmann

Střecha musí pryč. A škoda jí není

Například odstranění střechy, která se rovněž jevila nevyhovující. Nic proti mansardám, ale se střechou o skladbě šířky 15 centimetrů se to v Čechách nedá vyhrát nikde. Na druhé straně, když je dům zbaven střechy a očesán na tvar kostky obehnané kovovým pasem, otevírá se tu prostor pro řadu nových možností. Po nezbytných úpravách se nová plochá střecha může stát zahradou, terasou. Stylový ocelový korzet, předsazený před fasádu se zase může stát vertikální zelenou stěnou. Očesání zbytečností vede k podstatě volného a otevřeného prostoru bydlení, které může být vzdušné a světlé.

Při tom všem zůstává prostor pro růst, doplnění objemu. A kromě zlepšení statiky také zlepšení tepelné izolace, která se původní stavbě žalostně nedostávala. Výsledek překvapí, protože jen v málu připomíná původní objekt. Rozhodně je ale bezpečnější, prostornější a nakonec, jak potvrzuje klient, výrazně pohodlnější k obývání. Radikální zákrok, vedený s onou chirurgickou přesností, zvýšil kvalitu života obyvatel. Pacient tedy operaci nejen přežil, ale vede se mu mnohem lépe. A tak by to mělo být.

Foto: Aleš Jungmann

Zhubnout do korzetu umožnilo nabrat objem

Co bylo pro architekta zásadní? Rozhodnutí o doplnění a celkové ztužení konstrukce ocelovým korzetem. Celý korzet je sestaven ze stejných ocelových hranolů svařených z L profilů v modulu 1280 mm. Tento modul umožnil ideálně zachovat stávající otvory ponechané části stavby. Odstranění střechy umožnilo nejen efektivněji vyřešit problém zateplení, ale i úpravu dispozice ve druhém nadzemním podlaží tak, aby vyhovovala požadavkům investora. Druhé nadzemní podlaží je teď zároveň v místě bývalé terasy rozšířeno o nový pokoj. Je dobré si uvědomit, že ocelový korzet není pouze vnějším technickým prvkem, ale že je zamýšlen i jako treláž pro popínání rostlin, která po architektonické stránce sceluje celý objekt.

Jak zmiňuje architekt: „Zděná konstrukce druhého patra z lehkých betonových tvárnic doplňuje nosnou ocelovou část a pomáhá vynést novou střešní železobetonovou desku, která slouží jako pochozí terasa se zahradní úpravou.“ Přístup na střechu rovnou ze zahrady umožňuje obslužné schodiště, které je navrženo z boční strany objektu v rámci ocelové konstrukce. Dům v ocelovém korzetu povšechně překvapuje a poutá pozornost, ale překvapení tím nekončí. Proměny se totiž dočkal také interiér. Do extrému vzdušný a otevřený.

Foto: Aleš Jungmann

Netradiční interiér, kreativní nábytek

Ve druhém patře jsou ponechány viditelně vystupující betonové tvárnice i betonový strop. Společně s nosnou ocelovou konstrukcí jsou tedy všechny zapracované materiály přiznány ve své přirozené podobě. Tento hrubý interiér je doplněn o „mobilní nábytek“ z březové překližky. Není tu tedy typická postel, ale „spací buňka“, která v sobě nese noční stolek, knihovničku i peřiňák. Za zmínku stojí i sestava skříní, které rozdělují místnosti, a několik atypických kusů solitérního nábytku.

Nedílnou součástí každého pokoje bylo řešení závěsů,“ doplňuje architekt. „Na stejně zvolený motiv si každý člen rodiny vybral své barevné řešení.“ Interiér i exteriér stavby vytváří inspirativní platformu, která se bude v čase proměňovat. Dům v ocelovém korzetu už to totiž ustojí.

Foto: Aleš Jungmann

Údaje o projektu

Název projektu: Dům v ocelovém korzetu
Typ projektu: rekonstrukce rodinného domu
Architektonické studio: Šépka architekti
Lokalizace: Praha – Suchdol, Česká republika
Vedoucí projektu: Jan Šépka
Spolupráce: Jan Kolář
Dodavatel stavby: Mastavby s.r.o.
Klient: soukromá osoba
Projektová fáze: 2010-2014
Realizace: 2015-2019
Počet podlaží: 2
Stavební plocha: 708 m2
Zastavěná plocha: 188 m2
Střešní terasa: 165 m2
Celkový obestavěný prostor: 1410 m3

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Comte/Meuwly

Bydlí jako ve skleníku. Dům bez klasické fasády je experiment pro soužití s okolím

Bydlet ve vlastním co nejrychleji, neutratit za novostavbu miliony, mít bydlení vzhledné a světlé, obklopené přírodou anebo aspoň zahradou. Požadavky klientů na práci architektů se významně neliší. Realizace tzv. Filter House z Ženevy ale překvapuje tím, jakým způsobem je naplnila. Představte si dům, který má pouze…

foto: Ypsilon Business Photography

Zjistili, že dvě auta nepotřebují. Garáž přestavěli na zahradní pokoj

Požadavky jaké máme na bydlení, se mění a vyvíjí. A je na architektech, aby na tyto změny dokázali reagovat. Příkladem může být zajímavá rekonstrukce, kombinace přestavby a rozšíření rodinného domu v belgickém Lebbeku. Dům tu přišel o kus garáže, ale namísto toho získal více místa pro život, zelenou střechu a přístup…

Foto: Michel Bonvin

Z luxusní rezidence chtěli výhled na jezero, ale ne na sousedy. Architekti kličkovali stavebními předpisy

Mít ze svého domu výhled do přírody, na jezero, na horizont lesů je jistě velice příjemné. Co když je taková scéna na dohled, ale překáží vám sousedé? Jednou z variant je postavit si vyšší dům s vyhlídkovou terasou. Ale co když to stavební předpisy v místě neumožňují? Pak musíte přizvat profesionály, kteří umí tančit…

Foto: Jiří Hroník

Rodinný dům se skleníkem překvapí světlem

Máte rádi kaktusy? Anebo patří k vašim koníčkům pěstování jiné okrasné vegetace? Pak by vás projekt domu se skleníkem rozhodně mohl oslovit. Architekti při návrhu projektu v Podkrkonoší vyzvedli specifické hobby svého klienta, a dodali mu patřičný prostor pro realizaci. Splnili mi jeho sen. Neubrali přitom obytného…

Foto: Filip Šlapal

Moderní dům na Slapech mění chatovou oblast v rezidenční osadu

Slapská přehrada je odpradávna cílem výletníků. Krása přírody, údolí potoků a řek a celá řada krajinných klenotů ovšem láká nejenom k rekreaci, ale i k trvalému bydlení. Přizpůsobuje se tomu i architektura nových objektů. Podívejme se na jeden z nich.

Foto: Filip Šlapal

Minimalistický dům v rozkvetlé zahradě ukrývá i tiskařskou dílnu

S jasnou představou praktického bydlení přišli do ateliéru Stempel &Tesař manželé, majitelé pozemku v Panenských Břežanech v okrese Praha východ. Chtěli nenáročný rodinný dům s tiskařskou dílnou a celoročně krásnou zahradou, kde budou jasně daná pravidla pro část pracovní a ryze soukromou, relaxační.

Foto: Jackie Meiring

Nenáročný a přitom luxusní. Dům na útesech prodává výhled na oceán

Nový Zéland bezpochyby nabízí hodně k vidění. Stavba letního sídla na pobřeží Tutukaka se z toho snaží nabídnout co nejvíc tím, že maximálně těží potenciál svého výhledu na oceán. Až do extrému. Projekt sezónního obydlí je tu uchopen v podstatě jako zastřešené okno, vše ostatní ustupuje do pozadí. I tak má tohle…

Foto: Yohei Sasakura

Rodinný dům s terasou, která není ani venku, ani uvnitř

Zajímavý příklad moderní rezidenční architektury, která je v daném případě specifická svým konstrukčním řešením. Nabízí prvek vzájemně se prostupujících stěn z různých materiálů v řešení polootevřených prostor. K tomu ovšem tradiční ložnice a nábytek v retro stylu, jehož rustikální nádech je formován tradičně…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA