V současné době město platí zemědělcům za možnost kaly vyvážet na pole, to však podle Hlubučka nebude v horizontu šesti až osmi z legislativních důvodů možné. PVS na základě dnešního rozhodnutí radních nyní rozpracuje varianty, kde by se kaly mohly spalovat. Pokud by to bylo v Malešické spalovně, bylo by podle náměstka nutné přistavit k současným čtyřem další kotel. Spalování zároveň bude nákladnější, než je nynější metoda zbavování se kalů v zemědělství, dodal.
Náměstek dále řekl, že nynější nádrže na kaly v ÚČOV ze 60. let jsou ve špatném technickém stavu. "Nejpozději do roku 2025 bude potřeba je nahradit," uvedl. V rámci modernizace je v plánu také rozšíření kapacity nádrží z nynějších 45.000 tun kalů ročně na 60.000 tun. Dále bude nutné vybudovat kapacity, kde se materiál vzniklý čištěním odpadních vod zpracuje do podoby, kterou je možné spalovat. Náklady podle náměstka vyplynou až z varianty, kterou nakonec město zvolí.
ÚČOV na Císařském ostrově slouží od roku 1966. V 80. a 90. letech byla rekonstruována, přičemž se navýšila její kapacita. V roce 2018 město ve zkušebním provozu spustilo tzv. novou vodní linku za 6,1 miliardy korun, do dvou let by měla začít modernizace staré linky za další miliardy.
Všechny investice jsou součástí celkové modernizace čistírny za více než deset miliard korun, kterou minulá vedení metropole zdůvodňovala přísnějšími ekologickými podmínkami a předpisy EU. Městu se ale nepodařilo na modernizaci získat peníze z EU a celou ji tak hradí ze svého rozpočtu a z poplatků za vodné a stočné.
Sdílet / hodnotit tento článek