„Přestože má textilie tenčí profil, dosahuje lepších fyziologických vlastností než běžné antidekubitní podložky a potahy používané ve zdravotnictví i domácí péči. Navíc má delší životnost, lépe se udržuje a lze ji ekologicky likvidovat,“ říká Jiří Procházka, ředitel pro výzkum a vývoj společnosti Sintex, která se vývojem textilií zabývá osmadvacet let.
Jde tak o funkčnější alternativu k běžně používaným pěnovým matracovým systémům. Zabrání se tak proleženinám zejména u starších a hůře pohyblivých pacientů, a své místo nalezne i v domácí péči.
3D textilie má vynikající pasivní ventilaci a zajišťuje účinný transport tepla a vlhkosti. „V naší akreditované laboratoři jsme porovnávali 3D zátažné textilie s pěnovými materiály a všechny 3D pleteniny ukazují vyšší hodnoty paropropustnosti a lepší hodnoty tepelného komfortu než pěnové materiály,“ doplňuje Jiří Procházka.
3D textilie je možné využít také jako náhradu pěnových materiálů v dopravních prostředcích, kde mohou významně zvýšit komfort sezení. Pro tyto účely splňují požadovanou nehořlavost.
Sdílet / hodnotit tento článek