REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Modulární domek skrývá mnohá překvapení

Domky, které těží z jednoduchého plánu modulární stavby. Což je možná to hlavní kouzlo. Snaha o zbytečnou rafinovanost někdy výsledek komplikuje. Ark Shelter je naštěstí tak prostý a do extrému zbavený zbytečností, že neponechává prostor pro pochyby. Je to projekt k dokonalosti vycizelovaný, do podoby nevšedního klenotu.

Do startu se vyplatí říct, že Ark-Shelter není jen jeden, byť pořád zůstává všestranným originálem. Jedná se totiž o modelové upravené série modulárních obydlí, dodávaných na zakázku jako plně vybavený celek. Co se z nich stane pak, poté, co jsou na místo určení doručeny, už záleží na jejich majitelích. Jejich tvůrci, architekti Martin Mikovčák a Michiel De Backer, si v téhle volnosti libují.

Čas je na prvním místě, jako příčina i řešení problémů

Jsou skladné a vejdou se všude, s jejich instalací/osazením je minimální práce. Na místo totiž putují v jednom kuse, jako hotové dílo. Což podporuje jejich extrémní mobilitu. Samozřejmě, jejich modulární povaha je předurčuje k tomu, aby byly stohovatelné, rozrůstaly se a zvětšovaly. Rostly potřebám a snům svých majitelů. Klient si díky tomu může navolit optimální rozměr a skladbu sestavy, na míru požadavkům i peněžence. A hlavně času, který je dnes nedocenitelnou komoditou. Což si architekti a podnikatelé ze stejnojmenného studia Ark-Shelter dobře uvědomují.

Foto: BoysPlayNice

Žijeme dnes v době, kdy je zrychlené tempo městského života v módě. Fungujeme v rozpětí daných termínů, pohybujeme se od jedné deadline k druhé. A proto potřebujeme občas únik,“ píše Martin Mikovčák. Únik? Jistě, ale kam se dnes dá utéci před stresem, civilizací a nekonečně se vršícími povinnostmi? V místech, které nám připomínají náš původ a umožňují nám vzpomenout si, kdo vlastně jsme. Ano, architekti vidí pomyslný cíl takového útěku v náručí přírody. A proto se i reprezentativní objekt, který představili poprvé v roce 2018, nazývá pracovně Into the Wild. Do divočiny.

Místo, kde můžete zvolnit tempo

V Ark-Shelter už tři roky re-designujeme, stavíme a testujeme,“ pokračuje Mikovčák. „Za námi už jsou desítky objektů, s jasně patrnou ambicí poskytnout jejich majitelům komfort pobytu v srdci přírody, dopřát jim nerušený oddych od shonu všedního světa.“ Into the Wild je vlastně výstupem tohoto dlouhého hledání, je řešením, které vychází z praxe a zkušeností. Svým jednoduchým provedením a minimalistickým designem odvrací pozornost od stavby jako takové, od vizuálního vjemu, a přesouvá ji spíše na dojem, který v nás zanechá příroda okolo.

Foto: BoysPlayNice

Pusťte si přírodu k tělu

Stavba úkrytu jen nenápadně vyplňuje prostor mezi myšlenkami uvnitř hlavy obyvatele, a přírodou. Ta dovnitř proniká otvory ve stěnách. Vlastně, ve všech pěti stěnách, včetně osazení stropu. Krajina v sousedství domu je součástí scenérie, kterou rámují okna a průhledy. Přední konzolované zasklení, do kterého se člověk může pohodlně usadit, polootevřená prosklení stěny, které pouští divočinu do interiéru. Nebo mléčné prosklení stropního okna - niky, které na sobě nese měnící se siluety stínů stromů v okolí. Každé okno je jako obraz s originálním dílem, které vzniklo dávno předtím, než sem přišel člověk. A které bude pokračovat i dál, poté, co člověk odejde.

Vnější obálka obydlí je řešena v režimu low-tech, aby co nejdokonaleji ladila s okolím. Přitom ale chytře zakrývá poměrně komplexní a důmyslný systém, který automaticky pracuje s prostorem a světlem. Co to? Ano, na základě práce zabudovaných senzorů a několika čidel, fungujících v přednastaveném módu, spouští režimy dodatečného vyhřívání, klimatizace, zatmívání i podsvícení. „Podle požadavků se tak obydlí samo vyvětrá, předehřeje v zimním chladu anebo může docela transformovat své využití,“ popisuje Mikovčák. Přitom se neváže na tepny vnější energetické infrastruktury.

Foto: BoysPlayNice

Nezávislost na okolí

Svou energii si dokáže vyrobit sám, plně v režimu off-grid. Nabízí se k tomu solární panely a zabudovaný bateriový systém. A postará se i o zásobování vodou. Jímá totiž ze střechy dešťovku, uchovává ji a přečišťuje pokročilým filtračním systémem. Je nezávislé, což si jeho majitelé považují. Nabízí jim totiž velkou míru pohodlí, a žádá si za to jen málo. A jak to vypadá uvnitř? Základní prostor „kvádru“ Into the Wild nabízí užitnou plochu 40 metrů čtverečních.

Z hlediska podrobnějšího členění je pak rozkouskován (bez zbytečných bariér) na pět částí. Chcete-li, zón. Přepážky mezi nimi můžete vytvořit, výklopnou stěnou, výsuvnými dveřmi. V zásadě to ale zapotřebí není, pokud jste jediným obyvatelem.

Pozice u čelního celostěného okna je definována jako prostor odpočinku a relaxace, se stylovým posezením. Na něj navazuje jídelní stůl a prostor pro kuchyňský kout. Ten je vsazenou buňkou, nacházející se nad světlíkem střešního okna. Světla je tu na práci dostatek. Box pak z odvrácené strany uvnitř chová toaletu s koupelnou. V minimalistickém provedení, které ale plně postačuje. Ostatně, je tu i vana s vířivkou. Na tento prostor za úzkou chodbou s vestavěným šatníkem navazuje decentně oddělená ložnice.

Foto: BoysPlayNice

Překvapení nekončí, dobrodružství nečeká

Materiály? Vnitřní obklady jsou ze smrkové bio desky, bělené technologií vytírání. Vnější obklad externí fasády je ze smrkových profilů, ošetřených olejovou barvou. Na střeše pak hydroizolace fatrafol. Horizontální povrchy a většina integrovaného nábytku je laděna do tónů světlého dubu, umyvadlo v koupelně je zasazené do ořechového dřeva, jinak je hygienické zázemí v nerezu. Programové členění je poněkud strohé, ale prakticky v ničem nepřipomíná kontejner. Prostor je příjemně vzdušný, neizolovaný, dobře navázaný na své okolí. A umí překvapit.  

Když totiž obejdete kuchyňský box, zaznamenáte vsazený žebřík. Jen pár stupňů vzhůru, a objevíte postel pro denní snění. S oblohou přímo nad hlavou. Jestli si tu budete číst anebo meditovat, to už je jen na vás. A o tom Into the Wild je. Nepřestává bavit, pořád je v něm co objevovat a jeho zprvu skryté funkce se dají chytře ladit k vyššímu uživatelskému komfortu. Z modulárního obydlí, které vám může zprostředkovat relax v lůně přírody, se ale zrovna tak modely Ark-Shelter mohou stát mobilní kanceláří, workshopem, pokojem s dílnou. Volnost nepředstírají, nabízí vám ji.

Foto: BoysPlayNice

Údaje o projektu

Název projektu: Into the Wild
Typ projektu: modulární obydlí
Architektonické studio: Ark-shelter
Lokalizace: Slovensko
Vedoucí projektu: Martin Mikovčák, Michiel De Backer
Klient: soukromá osoba
Rok dokončení (finalizace): 2018
Počet podlaží: 1
Plocha podlaží: 40 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Solární skleník: inspirace pro vaši zahradu a možná i budoucnost světa

Solární skleník: inspirace pro vaši zahradu a možná i budoucnost světa

Šikovní architekti musí umět řešit otázky, které ne nutně souvisí jen se stavitelstvím. V tomto případě museli hloubat nad inženýrskými technologiemi a udržitelností zemědělské produkce, přičemž architektura zajišťovala funkční a zastřešující prvek.

Foto: Martin Innerdal Dalen

Černý diamant září na bílé stráni. Horská chata spojuje staré a nové technologie

Sněhové vločky se pod mikroskopem jeví přepestré a nekonečné ve svých tvarech, jako vzácné křišťálově čisté klenoty. Stavební počin norských architektů, stojící v kraji Trøndelag, je také klenotem. Diamantem. Svou velikostí i zpracováním nepřehlédnutelným. Navíc černým, kontrastním proti sněhem zavátým údolím.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA